Tak hovoří hvězdní kouči. Maljkovič: Evropa pracuje s mladíky líp než USA. Spahija: Veselý šel do NBA brzy

25.04.2012 - Matěj Sýkora
počet přečtení: 1507
vytvořeno 25.04.2012, upraveno 25.04.2012

TÉMA (1. ČÁST)   Množství a kvalita mladých hráčů v Mattoni NBL je věc neustále diskutovaná. I v letošní sezoně platí, že člověk při pohledu na nejednu soupisku musí hodně dlouho hledat, nežli objeví mladého borce, který by pravidelně dostával větší porce minut a využíval je. Proto nebude od věci, když celou problematiku povýšíme do rozměrů celoevropských. Posvítíme si na postřehy slovutných a léty prozkoušených trenérů, tedy mužů z množiny nejpovolanějších. Hlavní "hvězdou" našeho prvního zastavení u vládců laviček je rázná slovinská ikona Božidar Maljkovič.

Množství a kvalita mladých hráčů v Mattoni NBL je věc neustále diskutovaná. I v letošní sezoně platí, že člověk při pohledu na nejednu soupisku musí hodně dlouho hledat, nežli objeví mladého borce, který by pravidelně dostával větší porce minut a využíval je. Proto nebude od věci, když celou problematiku povýšíme do rozměrů celoevropských. Posvítíme si na postřehy slovutných a léty prozkoušených trenérů, tedy mužů z množiny nejpovolanějších. Hlavní  "hvězdou" našeho prvního zastavení u vládců laviček je rázná slovinská ikona Božidar Maljkovič. 

V lecčems připomíná tuzemskou legendu Miroslava Pospíšila. V klíčových obdobích jejich basketbalového dospívání pracoval se spoustou budoucích hvězd (za všechny jmenujme Toniho Kukoče nebo Dina Radju), se svými kluby byl mimořádně úspěšný (4 euroligové vavříny se 3 týmy) a navíc se k tomu všemu nebojí říkat kontroverzní věci s lakonickou razancí.

To je Božidar Maljkovič, momentálně kouč ruské Kubáně a slovinského nároďáku. Posaďte se a čtěte, jak reagoval na dotazy novinářů týkající se práce s mladými hráči.

Kouč Božidar nejprve hovořil o tom, co nesmí žádnému trenérovi chybět: "Uvádění mladých nadějných hráčů do profesionálního basketbalu by mělo být základem trenérské profese. Aby se vám podařilo vychovat pro špičkový basket nové hráče typu Kukoče, Daniloviče, nebo Naumoskiho, s nimiž jsem měl možnost pracovat, musíte být trpělivý a zároveň hodně odvážný.

Musíte je nechávat hrát v klíčových pasážích důležitých zápasů a nesmíte se toho bát. Mladí hráči se prostě musí naučit hrát dobře v květnu a v červnu, tedy v době, kdy všechny soutěže vrcholí. K tomu všemu pochopitelně potřebujete ještě čas a podporu klubu. Jen tak můžete svoje plány a projekty dotáhnout do konce."


A to bylo podle Maljkoviče v dobách minulých o poznání snazší: "Dříve v Jugoslávii jsme měli výborné pravidlo, které říkalo, že hráč musí hrát za svůj domovský klub až do 27 let. Díky tomu měli trenéři spoustu času na to, aby svoje svěřence dostali co nejdál.

Teď je to úplně jinak: týmy NBA pečlivě skautují všechny nadprůměrné evropské hráče od nějakých 16 let a to má neblahé následky. My sice máme dost talentovaných hráčů, jenže ti mizí do Ameriky dřív, nežli na seniorské úrovni předvedou něco kloudného."


Že by byl slovinský kouč kdovíjakým milovníkem zámořské trenérské školy, to se tedy rozhodně říct nedá: "Nevím, jak se v zámoří trénuje, ale jednu věc vím jistě - všichni výborní jugoslávští hráči byli o poznání lepší před odchodem do NBA nežli potom. Amerika zastavila jejich růst. Dražena Petroviče naučila NBA jedinou pozitivní věc: přestal kouřit. A Kukoč taky hrál v Jugoplastice nebo Benettonu výrazně lépe nežli v Chicagu.

Abyste mi rozuměli, chovám veliký respekt k americkému basketbalu, ale podle mě tam neumí moc dobře rozvíjet talent mladých hráčů. Tamní kouči věnují příliš času fyzické přípravě a ten jim pak chybí při trénování basketbalových základů. Evropští trenéři, zejména ti z bývalé Jugoslávie, Ruska a Španělska, jsou v trénování mladíků výrazně lepší."


A zajímá vás, jestli pan Maljkovič vidí na evropských kurtech nějakou novou potenciální superstar? "Dario Šarič je velice dobrý, ale stále ještě hodně mladý. Valančiunas je také dost nadějný, výborně hraje pick ´n rolly a je sebevědomý, potřebuje ale ještě zapracovat na dalších aspektech své hry. A v posledních sezonách hrál výborně Jan Veselý," dodal kouč.

Hle, z proříznutých Maljkovičových úst se dostalo cenné pochvaly i českému Honzovi. Ten už ale dal Evropě sbohem a právě dožvýkává tuhé sousto první zámořské sezony v NBA. Ostatně, na bývalou oporu Partizanu si nedávno vzpomněl i Neven Spahija, aktuálně kouč tureckého Fenerbahce.

Na otázku, která z nadějí ho v letošní Eurolize zaujala nejvíce, odvětil toto: "Je tu spousta talentovaných hráčů, ale žádný z nich zatím nehraje opravdu výjimečně. A přeci právě to od mladých talentů jako je Veselý očekáváme. Zrovna Veselý už ale také odešel do NBA, což bylo podle mého názoru o sezonu dříve, nežli měl."

Hlavní poselství Maljkoviče (potažmo Spahiji) tedy zní: evropští kouči pracují s mládeží lépe nežli jejich zámořští kolegové. A mladí Evropané příliš brzy opouštějí rodné hroudy a stěhují se do větších klubů nebo rovnou za oceán.

To jsou teze natolik ostré a závažné, že se jim budeme věnovat i v dalších článcích. Již brzy se můžete těšit na slova dalších komet košíkářského nebe - zahovoří například Aleksandar Trifunovič (Žalgiris), Aito Garcia (legenda španělské trenérské školy) nebo Maurizio Gherardini, viceprezident Toronta Raptors.