Fanoušci mužského basketbalu by si možná po skončení NBA a evropských lig mohli myslet, že od svého oblíbeného sportu mají na pár dní pohov. Omyl, nesmysl! Všichni lovci talentů pro velké i malé kluby už mají pečlivě ořezané tužky a nadepsané notýsky. Ve čtvrtek v Lotyšsku začíná Mistrovství světa hráčů do 19 let a Basketmag.cz svému ctěnému čtenářstvu představí ty, kteří si to o titul rozdají.
Fanoušci mužského basketbalu by si možná po skončení NBA a evropských lig mohli myslet, že od svého oblíbeného sportu mají na pár dní pohov. Omyl, nesmysl! Všichni lovci talentů pro velké i malé kluby už mají pečlivě ořezané tužky a nadepsané notýsky. Ve čtvrtek v Lotyšsku začíná Mistrovství světa hráčů do 19 let a Basketmag.cz svému ctěnému čtenářstvu představí ty, kteří si to o titul rozdají.
SKUPINA A: BRAZÍLIE, RUSKO, POLSKO, TUNISKO
Rusko má tradičně zvuk, ale pro autora těchto řádků jsou největším favoritem mladí kanárci. Z klece budou totiž vypuštěny jejich dvě hlavní hvězdy - Raúl Togni Neto a Lucas Noguiera. Prvně jmenovaný byl už dokonce členem seniorské reprezentace na loňském Mistrovství světa, Noguiera hraje prestižní španělskou ligu za Estudiantes. Bez zajímavosti není ani to, že Noguiera na loňském mistrovství Ameriky do 18 let skončil s průměrem 15,6 bodu a 10 doskoků, dosáhl tedy krásný turnajový double-double.
Rusové podobné hvězdy v týmu nemají, ale jejich kádr je silný a vyrovnaný. Loni v podstatě v totožné sestavě uhráli na ME U18 druhý flek a ačkoliv letos to podobně vysoko půjde dost těžko, odepisovat je nelze. Jména jako Trushkin, Karakin nebo Varnakov sice zatím moc nerezonují, ale to je právě to, nač může tradiční gigant spoléhat - mírné podcenění ze strany hlavních favoritů.
Poláci vezou na turnaj skutečně mladý tým, řada hráčů loni vybojovala evropské stříbro v kategorii U17. Vybrat jedno jméno je tedy po čertech složitý úkol, ale největší naděje se zřejmě upínají k Meteuszi Ponitkovi. Tenhle mladíček je mimo jiné v širším kádru seniorské reprezentace našich sousedů pro letošní Mistrovství Evropy. Poláci mají potenciál, ale pokud se vklíní mezi Brazílii s Ruskem, bude to překvapení.
Poslední člen skupiny Tunisko, možná dobře ví, že má před sebou možná neřešitelný, ale o to více motivující úkol. Z každé skupiny postupují první tři a z "áčka" by se podle papírových předpokladů nemělo dostat právě na tým z Afriky. V africkém šampionátu prohráli finále s Egyptem, hlavní hvězdou je podle statistik Aymen Ben Mahmoud, rozehrávač ze Sousse, ale jinak je to velká neznámá.
SKUPINA B: ARGENTINA, LOTYŠSKO, AUSTRÁLIE, TCHAJWAN
Hlavním favoritem skupiny jsou k nelibosti domácích fanoušků Argentinci, ale rozhodně nejde o metu nezdolatelnou. Vyrovnaný kádr, jenž má všechny předpoklady zatápět favoritům, skončil na loňském mistrovství Ameriky bez medaile a může děkovat Bohu a kvalifikačnímu systému, že letos do Evropy vůbec odcestoval. Tým vedou hráči z domácí ligy, ale spoléhat se hodně bude i na Patricia Garina z americké Montverde Academy.
Domácí vědí, že multi-kontinentální skupině mají šanci, ale běda jak nezahraje David Bertans. Dvěstapět centimetrů vysoký pivot slovinské Olimpije Lublaň na loňském turnaji skončil s průměrem přes 14 bodů a 7 doskoků a Lotyšsko potřebuje minimálně tolik, možná ale ještě víc od svého nejlepšího hráče. Slušně řečeno průšvih pro Lotyše ale je fakt, že loňský kapitán Andris Misters letošní turnaj kvůli zranění vynechá.
Australané se kvalifikovali na turnaj jaksi samozřejmě. V jejich Ocenské zóně měli jediného soupeře - Nový Zéland. Ten v sérii hrané na 3 vítězné porazili 3 - 0, v průměru o 43 bodů v jednom zápase. Evropskému fanouškovi neznámý kádr čeká daleko těžší práce, postup ze skupiny je ale povinností.
A to zejména kvůli účasti Tchajwanu. Pro jeho reprezentanty je úspěchem vlastně už jen samotná účast a o soupisce jsme momentálně schopni říct pouze to, že je na ní plný počet hráčů.
SKUPINA C: LITVA, CHORVATSKO, KANADA, JIŽNÍ KOREA
Litva. Dle mého skromného názoru jsem právě napsal jméno budoucího šampiona. Litevci v přípravě porazili USA, jejich kádr je nabitý jmény, která zkrátka už něco znamenají. Třeba Jonas Valanciunas z Rytasu. Pro ty co nevědí - chlapec byl minulý týden vybrán coby pětka draftu do NBA a jsou od něj čekány velké věci. V NBA na ně má ještě čas, na šampionátu v Lotyšsku by je měl předvádět okamžitě. Jen pro zajímavost - loni na evropském šampionátu MVP, 19,4 bodu a 13,4 doskoku na zápas. A to mají Litevci i další velké talenty, zkrátka jasný adept na medaile.
Chorvati budou jako basketbalová bašta tradičně také silní, odborníci upozorňují především na sedmnáctiletého Daria Sarice (207 centimetrů) ze Záhřebu. Tomu by nemělo vadit, že hraje proti hráčům o dva roky starším, nebude to pro něj poprvé a vždy se s tím popral na výbornou.
Kanada nejde do turnaje úplně v pohodě. Chybět ji budou dva klíčoví hráči - Kyle Witjer a Myck Kabongo, kteří byli hybnou silou loňských bronzových osmnáctek. Týmový management proto musel sáhnout do loňských bronzových sedmnáctek a z klobouku vytáhl Kevina Pangose. A na osmnáctiletý talent z věhlasné Univerzity of Gonzaga bude hodně spoléhat.
Kanada by ale s postupem neměla mít problém, ačkoliv nechceme Jižní Koreu nijak podceňovat. Tým z Asie ale musí na výhru ve skupině zkrátka zapomenout. Můžeme si pouze tipnout, že Korea přiveze typicky rychlý asijský basket, ale při pohledu na soupisku snadno zjistíme, že ji chybí nejenom nejenom centimetry, ale především plná náruč zkušeností, které mají všechny ostatní týmy ze skupiny.
SKUPINA D: USA, SRBSKO, ČÍNA, EGYPT
Samozřejmě že USA patří mezi favority. Je tomu tak i přesto, že se musí obejít bez hvězdného Kyrie Irvinga, jedničky letošního draftu NBA. Ale i trio Jeremy Lamb (ti co sledovali letošní NCAA vědí), Khyle Marshall a mladý Tim Hardaway je zárukou kvality, kterou většina ostatních týmů prostě nemá. Umístěný mimo bednu by bylo šokem, ale zlaté medaile si budou muset hoši z kolébky basketbalu vybojovat setsakramentsky tvrdě.
Ve skupině jim největším soupeřem bude určitě Srbsko s Bogdanovičem z Partizanu Bělehrad. Tradiční velikán evropského basketu má jako vždy z čeho vybírat a výsledkem je nabitá a především vyrovnaná soupiska, která by způsobila příjemné starosti každému trenérovi.
Ovšem pozor, nepodceňovat asijské šampiony z Číny. Ačkoliv na velkých turnajích to stále není ono, tým je nabitý talentem a, světe div se, má i svoji hvězdu. Tou je jednoznačně rozehrávač Guo Ailun, který hrál už za seniorskou reprezentaci loni v Turecku a stal se tak v sedmnácti letech dokonce vůbec nejmladším hráčem na této akci v historii.
Ve světle předchozích okolností je jasné, že Egypt to staví do téměř beznadějné role. Těžko si představit, že tým vybojuje nějakou výhru, ale kvalitní individuální výkon by mohl předvést zejména Aly Mohad, který ve finále loňského mistrovství Afriky skončil s 30 body a 21 doskoky.
No a jak to celé podle Basketmag.cz dopadne? Takhle:
1. LITVA
2. USA
3. BRAZÍLIE
4. SRBSKO
Ondřej Motejlek