Nový kouč reprezentace lvů Ronen Ginzburg hodlá cílit na čtvrtfinále ME! Ambice a plány jsou však ještě větší

04.12.2013 - Redakce
počet přečtení: 1670
vytvořeno 04.12.2013, upraveno 04.12.2013

Čtvrtfinále na Ukrajině. Ano, čtete dobře. Postup do vyřazovací části ME 2015. Takový je cíl nového kouče reprezentace mužů, Izraelce Ronena Ginzburga, který se stal prvním cizincem na nejexponovanějším trenérském postu českého basketbalu. Mezi dalšími cíli je navíc i vytvoření základu týmu, který by se mohl propracovat až na olympijské hry. S koncem roku 2013 tak před skvadrou lvů neleží žádné malé cíle.

Čtvrtfinále na Ukrajině. Ano, čtete dobře. Postup do vyřazovací části ME 2015. Takový je cíl nového kouče reprezentace mužů, Izraelce Ronena Ginzburga, který se stal prvním cizincem na nejexponovanějším trenérském postu českého basketbalu. Mezi dalšími cíli je navíc i vytvoření základu týmu, který by se mohl propracovat až na olympijské hry. S koncem roku 2013 tak před skvadrou lvů neleží žádné malé cíle. 

"Musíme věřit. Pokud by tu chyběla dostatečná hráčská kvalita, mohli bychom tu jen mluvit, mluvit a mluvit. Já ale věřím, že to možné je," hlásí se i k olympijským ambicím 50letý kouč, který v létě ukončil svou úspěšnou sedmiletou misi u týmu ČEZ Basketball Nymburk, jejž poslední tři roky vedl jako head coach. "I v Nymburce bylo cílem jít stále výš, a tak to teď je i ve vedení federace."

Prezident ČBF Miroslav Jansta olympijské plány potvrzuje. "Když budeme tvrdě pracovat, samozřejmě i s hráči, kterým já věřím, tak proč ne? Češi se zbytečně podceňují. Jistě je třeba mít i štěstí, ale ti mladí hráči musí mít před sebou vysoké cíle, protože ctižádostiví jsou," řekl šéf federace, podle nějž je dobré si vzít příklad z žen, které za sebou mají fantastické výsledky.

Jansta dnes před novináři předestřel novou vizi reprezentačního trenéra na plný úvazek. Ronen Ginzburg, který v Česku bude přítomen po celý rok, bude mít vedle národního týmu na starosti i řadu dalších úkolů. Mezi ně patří aktivní účast na činnosti Komise vrcholového basketbalu chlapců, spolupráce s Metodickou komisí ČBF a přenášení svých zkušeností do projektů federační Komise mládeže. Bude například vyjíždět i do klubů po republice, aby se tam v rámci klinik podílel na dalším vzdělávání koučů.



Miroslav Jansta čelil také řadě dotazů na důvody výměny kouče Pavla Budínského, který na ME ve Slovinsku útočil na postup ze základní skupiny. 

"Vyplynulo to z toho, že se chceme vydat novou cestou a vzít zahraničního trenéra, který má mezinárodní zkušenosti a jméno. Navíc ho dobře známe, protože je to trenér, který tu získal mimo jiné tři ligové tituly. Těžko by to mohl být někdo, kdo zdejší prostředí nezná a nemá k Česku žádný vztah. Jistě jde o volbu odvážnou, ale zároveň si myslíme, že správnou."

Prezident federace několikrát zdůraznil, že důvodem neprodloužení smlouvy s Budínským nebyla nespokojenost s jeho prací a výsledky.

"Hledali jsme pro národní tým jen nový impuls a stimul, to je všechno," uvedl Jansta.
 
"Když jsme před čtyřmi lety hledali nového trenéra pro národní tým, rozhodli jsme se správně. Pavel Budínský odvedl výbornou práci a dosáhl skvělého výsledku na ME. V rámci daných možností udělal absolutní maximum, má naše uznání a dál s ním počítáme. Mluvili jsme spolu o jeho další kariéře a nabídli mu určité možnosti zahraničních stáží nebo působení u nějakého týmu, aby získal další mezinárodní zkušenosti. V tom jsme připraveni mu pomoct, protože trenér to má v tomto ohledu složitější než hráči. Uvidíme, jak tuto nabídku využije. Nejde však jen o něj, ale i o další trenéry," dodal Jansta.  

Na otázku, zda rozhodnutí zasahovat do fungujícího soukolí nebylo příliš riskantní, prezident ČBF odpověděl: "Kdybych neriskoval, tak tu nesedíme, protože basketbal by nebyl tak daleko. Riskovat se musí, protože musíme hledat cesty, jak jít dál. Byla před námi volba buď vsadit na stabilitu, nebo zariskovat a zkusit něco jiného. A my jsme zkusili něco jiného. Ale znova opakuju, že ke změně nedošlo proto, že by něco bylo špatně."

Ronen Ginzburg má zatím smlouvu na rok. V případě postupu na ME 2015 bude o rok prodloužena. "Pokud by se postup nepodařil, bude se to řešit dál," doplnil prezident.

Na otázku, zda byl ve hře i jiný kouč, odpověděl záporně. Z Čechů byl variantou pouze Pavel Budínský, z cizinců pouze Ronen Ginzburg. I přes svůj hluboký vztah k němu tak prezident federace neuvažoval ani o Mulim Katzurinovi, který dostal nabídku vést národní tým před pěti lety.    



A gáže prvního full-time kouče národního mužstva?

"Je v řádech nižší, než jakou pobíral v Nymburce. Neno měl i jiné nabídky, ale vést náš národní tým je pro něj čest a já jsem rád, že to tak pojímá. Jiní zahraniční trenéři by tak velkorysí nebyli, ale já bych je ani nechtěl, protože by neznali prostředí. Základem u Nena je právě to, že zná český basket a hráče. Beru ho už v postatě jako českého trenéra."

Izraelský kormidelník, který se za tři roky na lavičce Nymburka snad nejvíc zapsal vítězstvím nad hegemonem evropské sezony 2011/12 CSKA Moskva, bere své jmenování za velkou čest.

"Obvykle nad svými odpověďmi přemýšlím, když mi ale z České federace poprvé zavolali, souhlasil jsem ihned. Tato nabídka mě velmi těší a ukazuje, že jsem si v Česku získal za ty roky nějaký respekt. Strávil jsem tu pracovně sedm let, což je téměř 40 procent mé trenérské kariéry," spočítal kouč.

"Českým hráčům i českému národnímu týmu věřím. Zdejší hráče znám a znám i jejich mentalitu a charakter. Po ME ve Slovinsku, kde jsem většinu zápasů osobně sledoval, věřím, že na příštím mistrovství Evropy můžeme dosáhnout něčeho velkého, aby se český basketbal posunul opět výš. Přišel na to ten správný čas a máme zbraně, kterými můžeme na ME uspět. Jsem si jistý, že ti hráči, co teď byli ve Slovinsku, teď věří, že se mohou postavit každému soupeři. Když vezmu jednoho hráče po druhém, tak hrají na nejvyšší úrovni. Osobně jsem teď v aréně Maccabi sledoval v euroligovém utkání Davida Jelínka a ten už hrál jako hotový hráč."

Ginzburg, který se nyní chystá oslovit vytipované kouče pro dvě pozice asistentů (oba budou Češi), se od ledna začne věnovat kontaktování jednotlivých hráčů. Chystá se za nimi z Prahy i vyjíždět, pečlivě bude sledovat stav jejich zranění či je podporovat v těžkých situacích. V plánu má i cestu za Janem Veselým do Washingtonu. "Pokud bude vědět, že za ním Česká federace stojí a chce, aby hrál, bude to jeden z důvodů pro jeho rozhodnutí dál v týmu působit. V kontaktu tak určitě budeme."

I když v Nymburce zažil hodně, včetně věcí, jež 99 procent koučů v Evropě nikdy nebude mít možnost zažít, zejména pak sezonu s 80 zápasy, angažmá u reprezentace Izraelec považuje za ještě větší výzvu. "Reprezentujete celou zemi a na ramenou toho nesete víc. Jsem si jistý, že Česko budu reprezentovat tak, jak si tato země zaslouží."



Když měl charakterizovat české hráče po stránce jejich specifických vlastností, podotkl, že většina na sobě hodně pracuje, jsou dobře koučovatelní a snaží se ze sebe vydat to nejlepší, což je jejich silná stránka. "Tak to ale není všude. Rusové nebo Italové na ME ne vždy odváděli v zápasech to nejlepší, čeho jsou schopní."

"Před sedmi lety tu mně a Mulimu Katzurinovi říkali, že Češi se v koncovkách zápasů roztřesou, ale poslední dva tři roky jak v reprezentaci, tak v Nymburce tohle nebyl ten případ. Hráči se nevzdávají a věří si, a to je jejich hlavní síla." 

Právě u českých sportovců často přetřásané téma chybějící sebedůvěry už podle kouče není velkým problémem.

"Sebedůvěra jistě vychází z hráčů samých, ale také od trenérů a dalších lidí kolem. Můžu tu uvést příklady Hrubana, Pomikálka nebo Pumprly, kterým jsem dával první nebo jedny z prvních šancí v evropských soutěžích. Někdy problém se sebevědomím měli, ale po čase už u nich nebyl rozdíl ve srovnání s hráči z jiných zemí. Češi jsou svým založením jakoby chladní, ne tak emotivní, takže to někdy vypadá, že jsou nesebevědomí, ale třeba tihle tři využili svou šanci a možná se tohle změní i u dalších. U Vojty Hrubana bylo vidět den za dnem, jak si proti těm nejlepším hráčům vede stále lépe. Teď hrává i 30 minut a sebevědomí získal veliké."

Kvalifikace ME 2015 začíná příští rok v srpnu a bude se odehrávat v sedmi tří až čtyřčlenných skupinách, z nichž postoupí vždy dva nejlepší. Složení skupin bude rozlosováno v únoru.

Ronen Ginzburg si vedle postupu na ME vytkl i cíl průniku do čtvrtfinále. Minimálně hovořil o druhé fázi turnaje.

"Cítím, že hráči odvádějí excelentní práci a že na to mají. Jistě by bylo nutné, aby se nám vyhnula zranění, a také musí přijet všichni hráči, stejně jako se po třech výborných zápasech nemusí povést ten klíčový, ale já jsem přesvědčen, že tohoto cíle můžeme dosáhnout. Jsem si také vědom, že řada hráčů za sebou bude mít dlouhou sezonu a velký zápřah, na druhé straně úspěch na ME je něco, co si budou pamatovat navždy - víc než úspěchy na úrovni klubu."

Mimochodem, kluby a spolupráce s nimi bude důležitou součástí Ginzburgova fungování v Česku. "Naším hlavním společným cílem je výchova hráčů pro národní tým a NBL. Je totiž důležité, aby liga byla kvalitní, a proto bude třeba víc a víc dobrých hráčů. Také se musíme snažit víc zpopularizovat basketbal jako takový, to znamená víc kontaktů s kluby a s dětmi, aby viděly, že se jednou mohou stát také dobrými hráči nebo hráčkami," podotýká kouč.

 



-trh-