Nevídaných 199, hladový Rui i klamavý Nick

02.09.2019 - red
počet přečtení: 768
vytvořeno 02.09.2019, upraveno 02.09.2019

AKTUÁLNĚ ZE ŠANGHAJE PŘED JAPONSKEM „Máme nejlepší tým, jaký jsme kdy měli, poprvé se třemi více než dvoumetrovými hráči v základní pětce.“ Tohle před pár dny s nadšením hlásil jeden z japonských novinářů na adresu skvadry ze země vycházejícího slunce, jejíž výškový průměr je senzačních 199 centimetrů! Senzačních proto, že průměrný Japonec dorůstá do výšky pouhých 172 čísel. Repre jeho země je tak teď vyšší o nebývalých 27 centimetrů! A národní celek Česka, jež podle některých studií patří do TOP 10 nejvyšších národů planety, je nyní jen o jediný centimetr před tím japonským. Už v úterý od 10:30 českého času (vysílá ČT Sport) se oba utkají na světovém šampionátu v Číně, kde se budou poměřovat i v mnohém jiném než jen ve výškových parametrech. Lvům půjde o důležité vítězství nezbytné k udržení šancí na postup.

Je také ovšem třeba dodat, že dva z šesti více než dvoumetrových japonských mužů na úvod MS proti Turecku ani nenastoupili a hned třem je 34 let. I proto turecký soupeř disponoval výškovou převahou.

Mužem číslo 1 japonského výběru je letošní devítka draftu Rui Hachimura, jejž si vybral Washington. 203 vysoký syn japonské matky a beninského otce byl lídrem týmu v přípravě a osobně jej má nejvíc nakoukaného asistent kouče Ginzburga Luboš Bartoň, který japonskou hvězdu, která už ve své domovině nemůže vyjít jen tak na ulici, nedávno sledoval i na turnaji v Tokiu.

1933YmQ.jpg

„Jde o silovou a hodně individuálně hrající „čtyřku“. Pokud se trefuje ze střední a delší vzdálenosti, umí být Hachimura nepříjemný. I dobrým týmům dával ke třiceti bodům, a to i díky těžkým střelám,“ pokyvuje uznale Bartoň.

„Turci ale měli správný plán na jeho odstavení od míče. Ze svých 15 bodů dal devět z trestných hodů a nikdy se nedostal úplně do rytmu, aby jeho tým byl lepší, což bylo znát,“ řekl k řadě tureckých zdvojování i krytí zepředu v dolním postavení asistent lvů.

„Hachimura úplně není na fyzickou hru, což bylo znát, když si ho vzal na starosti Osman. My budeme muset udělat totéž, hrát fyzicky a agresivně a nepustit soupeře do žádných bodových šňůr,“ je si jistý Martin Kříž.

Fyzická hra bude klíčová i podle kapitána Pavla Pumprly, který soudí, že pokud jeho tým touto hrou byl schopen vyrovnat se ve většině zápasu agresi Američanů, měl by tím zadělat na problémy i Japoncům. A cílem lvů tak bude odříznout Hachimutu ze hry, jako to ve většině první půle zvládli Turci.
 


K definici hry Ruie Hachimury si pak vypůjčil přirovnání Tomáše Satoranského. „Podle Tomáše je podobný jeho budoucímu spoluhráči v Chicagu Markkanenovi. A říkal, že by bylo fajn ho ubránit stejně jako loni Markkanena. Typově hraje podobně - i když by na to fyzicky měl, tak nehraje příliš zády ke koši, operuje hodně zvenku, má vynikající střelu ze střední vzdálenosti, po chycení míče i po driblinku. To se teoreticky dá ubránit líp než jiné činnosti, hlavně když on moc míčů nevyhazuje a i s Tureckem chtěl ukázat, že on je tím tahounem, nejlepším hráčem přípravy a za chvíli už i hráčem NBA,“ popisuje Pavel Pumprla.

„Tahal to hodně na sebe a tohle by měla být cesta – dobře si na něj pomoct, odříznout co nejvíc od balonů, přesně jako Turci, a pokud se ho povede hned na startu dostat do frustrace, je vidět, že si pak hledá každou příležitost ke střele a dostává se do dost těžkých pokusů. Tím nepodceňujeme ostatní hráče, ale on bude jedním z klíčů.“

Ač právě Pumprla loni v klíčovém duelu kvalifikace Markkanena v obraně zničil, tentokrát si nemyslí, že bude tím hlavním strážcem. „Naše základní pětka se asi moc měnit nebude. Na druhé straně u nás není nikdo, kdo by s bráněním Hachimury měl mít vyloženě problémy, abychom tak na něj museli nasazovat speciálního obránce. Věřím, že se na něm protočíme všichni z pozic 3 a 4, protože on ze hřště moc nesleze. Tím, že hraje hlavně zvenku po driblinku, je relativně jedno, kdo to bude, a všichni naši forwardi by ho mohli zvládnout v pohodě. Proto je fajn, že nás je na něj víc.“

Jak ovšem upozorňuje i Luboš Bartoň, Japonsko není jen Hachimura. „Mají i Watanabeho, koketujícího s NBA, což je levoruký hráč na pozici 3 nebo 4. Je všestranný, pohyblivý, fyzický i dost vysoký, navíc je platný v přechodové fázi, na útočném doskoku a umí i slušně vystřelit.“

1934ZTM.jpg

A vynechat nejde ani naturalizovaného Američana Nicka Fazekase na pivotu, který svým kulhavým pohybem budí dojem, že dnešnímu dynamickému basketbalu ani nemůže stačit. Je i není to pravda. „On je sice hodně limitovaný fyzicky, ale dar od Boha skórovat má a ještě jsem neviděl soupeře, který by ho zastavil úplně. Musíme si tak na něj dát pozor a dostatečně ho atakovat při našem útoku, což Turci v určitých fázích dělali velmi dobře. Nechci říct, že je okopírujeme, ale ukázali cestu na neutralizaci Japonců na obou koncích hřiště.“

Svůj pohled na Fazekase přidal i Martin Kříž. „Já když ho viděl v zápase, tak má na jednu stranu můj velký obdiv, že s tím omezením v pohybu může na této úrovni hrát, my to ale můžeme jedině co nejvíc využít. Na druhé straně on byl proti Turkům spolu s Hachimurou nejlepším střelcem s 15 body a v přípravě měl přes dvacet bodů na zápas. Nevím, jestli klame tělem, nebo ho leckdo podcení, my k tomu ale budeme muset přistoupit stejně jako ke všem soupeřům a využít jeho menší rychlosti na jejich obranné polovině k lehkým bodům,“ věří Kříž, podle nějž může být pro Japonce jednou ze schůdnějších variant ukrývat Fazekase v zónové obraně.

Turci doslova zdemolovali Japonsko dvou produkcí zpod koše (54-18). A zápas utrhli už první čtvrtinou. „Japonci jistě nejsou tak silní dole, Turci jim navíc až na pár výjimek nedovolili běhat do protiútoků, což jinak umějí velmi dobře. Celkově mají můj respekt, protože při zřejmých defenzivních i ofenzivních slabinách mají talent,“ ocenil úterního soupeře Bartoň.

„Všichni říkají, že bychom měli Japonce porazit. Oni mají kvalitní tým, ale jestli budeme i dál předvádět výkony jako předvádíme od zápasu s Litvou, tak bychom zvítězit měli. A uděláme pro to maximum,“ slibuje Martin Kříž.