
ZE SVĚTA FINANCÍ PODKOŠOVÝCH PAND Těžko říct, jak sofistikovanými zvířátky jsou skutečné pandy. Jisté však je, že ty ústecké jsou velmi. Jak se to pozná? Jednoduše. Podle jejich až vědecky propracovaného systému pokut a poplatků. Jdou až tak daleko, že smolař Marek Slunečko na to nikdy nezapomene. Protože se svíčkami do zapalovacích motorů má normálně jen pramálo společného. Sazebník poplatků a pokut ústeckých Pand vám nyní představí 22letý křídelní milovník vepřových řízků Lukáš Bažant.
Těžko říct, jak sofistikovanými zvířátky jsou skutečné pandy. Jisté však je, že ty ústecké jsou velmi. Jak se to pozná? Jednoduše. Podle jejich až vědecky propracovaného systému pokut a poplatků. Jdou až tak daleko, že smolař Marek Slunečko na to nikdy nezapomene. Protože se svíčkami do zapalovacích motorů má normálně jen pramálo společného. Sazebník poplatků a pokut ústeckých Pand vám nyní představí 22letý křídelní milovník vepřových řízků Lukáš Bažant.
Lukáši, je ve vašem pokutovníku něco nestandardního nebo zajímavého, co byste rád vypíchnul?
Vždycky bylo zvykem, že každý, kdo kopnul do míče - pokud to nebylo součástí hry jako například obranný zákrok -, musel zaplatit za kopnutí poplatek. V téhle sezoně se toto pravidlo trochu pozměnilo. Kopat do míče se může, ale nesmí se jednat o kopnutí z frustrace. To znamená, že pokud se hráč během tréninku rozzlobí a kopne zlostí do míče, má okamžitě o pokutu postaráno. Občas je ale velice těžké určit, zda kopnutí do míče bylo z frustrace či nikoliv. (směje se)
Co tam máte dál?
Další zajímavostí je tak zvané vyhýbání se pokoření 100. bodu v zápase. Jestliže hráč střílí trestné hody a nepodaří se mu proměnit a dostat skore na stobodovou hranici, je většinou okamžitě pokutován. Toto pravidlo je však rozšířeno i o určitý dodatek. Jestliže má pětice hráčů na hřišti dostatek času na to, aby pokořila tuto hranici, a nepodaří se jí to, jsou všichni hráči, kteří byli v té době na hřišti, pokutováni - každý po 100 korunách. Toto pravidlo je stejně jako kopnutí z frustrace občas dost diskutabilní a záleží na týmovém posouzení, zda bude pokuta uložena.
Je do tohoto systému pokut a plateb nějak zatažen i kouč Roman Bednář?
Roman do klasických pokut pro hráče zatažen není, ale sám požádal o to, aby byl pokutován za to, jestliže při tréninku řekne sprosté slovo. Občas se stane, že trenéra něco rozčílí. Stává se však velice zřídka, aby Roman zařval něco sprostého. Když už se mu to povede, tak je samozřejmě pokutován. (smích)
Platí pokuty a sazby pro všechny hráče stejně?
Pokuty platí pro všechny hráče stejně bez rozdílu. Jedinou výjimkou je trenér, na kterého se vztahuje pouze zmíněná pokuta za sprosté slovo.
Je určen někdo, kdo hlídá články a fotky v médiích? Je to stejná osoba, která dělá zároveň pokladníka?
Za tu dobu, co jsem v Ústí (tři roky), se o pokuty, články a fotky v médiích stará Saša Novák, který je i zároveň naším pokladníkem. Veškeré články a fotografie jsou archivovány ve speciálním sešitě, o který se Saša stará a který neustále aktualizuje.
Děláte si také mezi sebou naschvály, aby někdo poté platit musel?
Samozřejmě, že má každý z nás radost, pokud někdo z týmu dorazí později do autobusu či na předzápasové video, a musí zaplatit do týmové kasy. Kolikrát všichni společně odpočítáváme, a i když to dotyčný stihne na vteřinu přesně, snažíme se mu pokutu stejně dát. Občas tedy bývají dohady o tom, jaký je přesný čas, protože každému jdou hodinky trochu jinak. Ještě minulý rok jsme měli pravidlo, že každé kopnutí do míče je pokutováno. Mnohokrát se tedy stávalo, že někdo někomu při tréninku hodil míč schválně na botu, aby musel dotyčný zaplatit. Jak jsem ale už zmiňoval, v letošní sezoně se toto pravidlo upravilo a platíme pokutu pouze tehdy, jestliže do míče kopne z naštvání.
Jak velké rány jsou výše pokut vzhledem k vašim platům?
Myslím, že všichni nějak zvládáme své pokuty splatit. Nejsou to nějak velké částky.
Jak a kdo tvoří ty různé položky v pokutovníku? A jak se také rozhoduje o tom, za co se bude platit?
Pokuty jsou už mnoho let velice podobné. To znamená, že pokuty na letošní sezonu jsou velice podobné těm z loňské. Každý rok se však nějaké pokuty přidají nebo naopak zruší.
Inspirovali jste se v této činnosti u jiných týmů?
Ne, to ne.
Na co vybrané peníze využijete?
Vybrané peníze většinou používáme na nákup týmového oblečení, jako je termoprádlo na tréninky a podobně. A samozřejmě také na závěrečnou rozlučkovou akci po sezoně.
Byla by nějaká zajímavá historka spojená s pokutami?
Vzpomínám si na jednu, která se týká našeho rozehrávače Marka Slunečka. V novinách vyšel článek, který se basketbalu vůbec netýkal. Byl o zapalovacích svíčkách zážehových motorů. Kromě článku zde byla i fotografie jednoho z čtenářů, který se pro dané noviny nechal vyfotit. Marek Slunečko za tuto fotografii dostal pokutu a mnoho spoluhráčů i sám Marek nechápavě kroutili hlavou, proč by měl platit za to, že je v novinách vyfocený nějaký cizí pán. Co ale bylo ke smůle Marka, byl fakt, že neznámý vyfocený pán na fotografii držel v ruce noviny, kde byl zrovna Marek náhodně vyfocen. Pamatuji si, že to byla tenkrát velká smůla pro Marka a pro nás samozřejmě velký důvod k zasmání.
Přihoďte ještě jednu.
Další historka se týkala Jardy Tyrny. Jako tým jsme od klubu obdrželi velké cestovní tašky a bylo povinností si je brát na venkovní zápasy, kam jsme museli cestovat autobusem. Tenkrát jsme vyjížděli do Ostravy, kde jsme přespávali a další den jsme měli ještě střelecký trénink před zápasem. Trenér nás tedy upozornil na to, ať si nikdo nezapomeneme oblečení na ranní předzápasový trénink. Jarda však napochodoval do autobusu s batohem s tím, že prý se mu všechny věci do té cestovní tašky nevejdou a že si proto musí vzít batoh. Když pak došlo na ranní trénink, Jarda zjistil, že si do svého malého batůžku zapomněl přibalit věci na trénink, a tak musel absolvovat trénink v dresu, který měl na zápas. Všichni jsme se dobře pobavili, jelikož jeho hlavním důvodem, proč si nevzít týmovou tašku bylo to, že se mu tam všechny věci nevejdou. Tento kousek se Jardovi povedl ještě jednou o 14 dní později.
KOLIK A ZA CO PLATÍ PANDY?
Pozdní příchod na trénink, sraz či předzápasové video - 30 Kč
Pozdní příchod na zápas - 120 Kč
Neúčast na týmové středeční poradě - 20 Kč
Neúčast na týmové středeční poradě třikrát za sebou - 150 Kč
Chybějící výbava na trénink, zápas či na cesty autobusem - 30 Kč
Kopnutí do basketbalového míče z frustrace - 30 Kč
Zazvonění mobilního telefonu na tréninku, předzápasovém videu či poradě - 50 Kč
Přímá řeč v uvozovkách (noviny) - 20 Kč
Rozhovor - 50 Kč
Fotografie v novinách (černobílá) - 30 Kč
Fotografie v novinách (barevná) - 40 Kč
Účast v televizi nebo v rádiu - 100 Kč
Účast přítelkyně či kamarádky na týmové středeční poradě - 20 Kč
Minutý trestný hod v zápase - 10 Kč
Minuté 2 trestné hody za sebou - 20 Kč plus povinnost koupit šampon do sprchy
Air ball z trestného hodu - 150 Kč
Air ball během zápasu - 50 Kč
Obdržená technická chyba nebo diskvalifikace - 200 Kč
Stý bod v zápase - 100 Kč
Jestliže se hráč vyhýbá tomu dát stý bod v zápase - 200 Kč
Jestliže se celá pětka na hřišti vyhýbá tomu, aby dala stý bod v zápase - 100 Kč pro každého hráče na hřišti
Narozeniny - oslavenec musí koupit šampaňské / 300 Kč
Nový hráč v týmu dává zápisné - 500 Kč
Nejlepší hráč zápasu - 100 Kč
Nejmladší hráč (omladina) - 100 Kč plus povinnost nosit míče, matrace a další vybavení na tréninky, popřípadě zápasy
Sprosté slovo trenéra - 10 Kč
Úroky, pokud nebudou zaplaceny pokuty k danému termínu v měsíci - 10 Kč za den
Ladislav Faltin
Foto: BK Ústí a archiv