Lekce Čechům: I Fini si užívají efektů většího ME

12.09.2011 - Redakce
počet přečtení: 2136
vytvořeno 12.09.2011, upraveno 12.09.2011

FIBA Europe na konci osmifinálové fáze ME mužů uveřejnila na turnajovém webu promo článek, vzdávající chválu formátu se 24 týmy a připíjející na zrušení divizí, dosud dělící kontinent. Česko by se pod takové vyhlášení jistě podepsalo velkými písmeny. Ovšem vzhledem k tomu, že na probíhajícím basketbalovém svátku chybí, musel si vzít autor textu jako respondenty a glosátory zástupce jiných zemí, jejichž případy se od sebe trochu liší. Jde o Finsko a Makedonii.

FIBA Europe na konci osmifinálové fáze ME mužů uveřejnila na turnajovém webu promo článek, vzdávající chválu formátu se 24 týmy a připíjející na zrušení divizí, dosud dělící kontinent. Česko by se pod takové vyhlášení jistě podepsalo velkými písmeny. Ovšem vzhledem k tomu, že na probíhajícím basketbalovém svátku chybí, musel si vzít autor textu jako respondenty a glosátory zástupce jiných zemí, jejichž případy se od sebe trochu liší. Jde o Finsko a Makedonii.

Finové se stejně jako třeba nováčci ME z Gruzie protlačili až do osmifinálové fáze. Ba co víc, v jejím posledním dějství stáli pár bodů od výhry nad Slovinci a tím i postupu do čtvrtfinále!

A Makedonci? Ti se taženi naturalizovaným McCalebbem (na snímku) stali vítězi základní skupiny, až do konce osmifinálové bojovali i o další prvenství a vstupenku do čtvrtfinále si zajistili daleko dřív než Litva nebo Srbsko. A to ještě takové tradiční země jako Itálie nebo Chorvatsko, vybavené nejrůznějšími hvězdnými hráči, vůbec neprošly ze základních skupin.

To vše dokazuje, jak ohromně vyrovnaný aktuální turnaj je a jak se stále víc stírají rozdíly mezi týmy.



Dejan Lekič, generální sekretář makedonské federace, patří k zapáleným zastáncům rozšíření ME, ač si reprezentace jeho země zajistila místo na turnaji už před expanzí.

"Tohle byla ta nejlepší cesta, jak zvýšit popularitu basketbalu po celé Evropě. 24 zemí, to už je skoro půlka Evropy. Navíc turnaj sledují i v zemích, kde se basketbal netěší takové popularitě a úspěšnosti."

A Lekič dále dodává:

"Rozdělení na divize A a B sebralo spoustě zemí šanci na rozvoj a větší popularizaci basketbalu. Spojení je naopak nejlepší cestou rozvoje. Přední týmy teď budou cestovat i do Rumunska a na Ukrajinu, což bude pro tamní mládež jediná šance vidět špičkové hráče na vlastní oči." 

A generální sekretář finské federace Vesa Wallden přizvukuje:

"Zviditelnění, které basketbal u nás nyní zažívá, jsme ještě nikdy nezažili a za starého systému bychom ho ani nemohli dosáhnout. Pokud se nedostanete na mistrovství Evropy, tohle zviditelnění vám prostě bude chybět a je pak těžké sport dál popularizovat. Náš úspěch tady na ME udělá velký rozdíl."

A Wallden přidává i jeden vtip.

"S oblibou říkáme, že Finsko je zemí, která umí jen sporty, kde je potřeba helma. Teď jsme ale ukázali, že to zvládneme i ve sportu, kde se nenosí. A děti u nás už ví, kdo je to Petteri Koponen."

Lekič vidí ještě další logický důsledek spojení divizí a rozšíření ME.

"Dřív bylo pro spoustu zemí takřka nemožné se na ME kvalifikovat. A přitom ten rozdíl mezi jednotlivými týmy není tak hrozně velký. Proto teď vidíme reprezentace zemí, jako jsou Finsko, Gruzie, nebo my, které hrály dlouhé roky v divizi B, jak se dostaly dál než některé tradiční země. A příště to mohou být zase jiné týmy. V tom je krása sportu - fanoušci totiž nechtějí vidět pořád dokola ty samé celky, protože jednou se z toho stane nuda."

"Lidi chtějí vidět, jak se na ME dostanou i outsideři, podceňované týmy, od kterých nikdo nečeká, že se tam protlačí a způsobí na turnaji rozruch."  

Nezbývá než doufat, že takovým rozruchovým překvapením se za dva roky ve Slovinsku stane i jeden celek, pocházející z území mezi Aší a Břeclaví...


Připravil
Petr Hamták