04.11.2014 - Redakce
počet přečtení: 1057
vytvořeno 04.11.2014, upraveno 04.11.2014
ZÁMOŘSKÝ BLOG ÚSTŘEDNÍ TRENÉRKY MLÁDEŽE MILENY MOULISOVÉ Ve svém třetím blogu se vám pokusím přiblížit tréninkový proces na University of Delaware a s ním související detaily včetně kondiční přípravy a specifik jednotlivých období.
ZÁMOŘSKÝ BLOG ÚSTŘEDNÍ TRENÉRKY MLÁDEŽE MILENY MOULISOVÉ Ve svém třetím blogu se vám pokusím přiblížit tréninkový proces na University of Delaware a s ním související detaily včetně kondiční přípravy a specifik jednotlivých období.
Mám možnost vidět, jak funguje univerzitní tým v době zhruba měsíc před prvním oficiálním utkáním. V září je povoleno pouze osm hodin tréninku, z toho jen dvě hodiny basketbalu, může se tedy začít s týmovými tréninky. Před tím je pouze individuální letní příprava, kdy je možné mít pouze čtyři studentky v tréninkové skupině. Vzhledem k tomu, že existuje několikasetstránkový manuál pravidel NCAA, je potřeba vždy přihlížet k těmto regulím.
Průměrný univerzitní tým jako Delaware hraje zhruba 35 zápasů za sezonu, v období od listopadu do března. Momentálně mohou hráčky absolvovat 20 hodin tréninku stejně jako v hlavním období, do nichž se započítává i silová příprava, individuální tréninky a zápasy. Dva dny v týdnu musí mít hráčky volno, což neznamená, že by se nemohly připravovat samy, v místě mého působení to ale dělá minimum hráček.
Týmové tréninky jsou rozvrženy tak, aby se jich mohly zúčastnit všechny hráčky a před začátkem přípravy je tedy velkým oříškem zkombinovat tréninky s rozvrhy 15 basketbalistek. Je tu ale zaměstnanec, který má studijní povinnosti na starosti a snaží se vybírat hráčkám předměty na určitý semestr právě dle požadavků tréninku. Také zvažuje obtížnost těchto předmětů a tak většina těch náročných bývá zařazena do jarního a letního období, kdy není basketbalová sezona.
Tréninková jednotka (týmová) trvá vždy 2,5 hodiny. V tělocvičně jsou připraveny míče, ručníky, pití, tabulky pro trenéry, časomíra, statistické formuláře a samozřejmě kamera, která každý trénink snímá. Všichni trenéři i pomocníci u stolku, kteří měří časy a zapisují požadované statistiky, dostanou před tréninkem Practice Plan (tréninkový plán), na kterém jsou také rozepsána konkrétní jména a družstva pro jednotlivé úseky tréninku. Každý dril má již svůj název, což ulehčuje přípravu i porozumění.
Je na hráčkách a jejich domluvě s fyzioterapeuty, v kolik hodin za nimi přijdou kvůli zatejpování a případné rehabilitaci v podobě uvolnění svalů a jejich předehřátí před tréninkovou jednotkou.
Hráčky musí být na hřišti 15 minut předem a začínají ve dvou skupinách rozdělených na pivotky a rozehrávačky s rozcvičením. Drily v této fázi jsou zaměřeny individuálně nebo na spolupráci maximálně dvou hráček. Obsahem je střelba a jednoduchá cvičení na rozvoj individuálních činností daných postů. Například uvolnění na low post a zakončení s využitím drop stepu nebo driblink se změnou směru ze středu hřiště k rohu čáry trestného hodu a přihrávka na hráčku v rohu hřiště, která střílí. Po 15 minutách se ke skupinkám přidávají asistenti a totéž pokračuje další čtvrt hodinu pod jejich taktovkou, zaměření volí asistenti většinou s ohledem na to, co bude následovat. Pak hlavní trenérka oficiálně zahajuje trénink i s pokřikem a typicky americkým motivačním proslovem.
Další část (zhruba 20 minut) je vždy věnována zopakování útočných signálů, případně nácviku nových, a to bez obrany. Poté následuje strečink (5 minut) a nutno podotknout, že pokaždé stejný a velmi uvolněný. Hráčky si při něm povídají a upřímně, mnoho pozitiv v této fázi nevidím. V Evropě se již těžko setkáme s takto postaveným rozcvičením.
Po strečinku přichází běžecký dril, většinou "vánočka" kombinovaná s přesilovou situací 3 na 2, nebo jednoduché přebíhání trojic s přihrávkami a zakončením (5 minut).
Další náplň se týká nácviku osobní obrany na polovině hřiště (25 minut), většinou maximálně 4 na 4, například řešení pick and rollu, flare screen pro hráče bez míče a podobně. K útoku se tým opět vrací již s obranou na polovině hřiště, 3 na 3, 4 na 4 nebo 5 na 5. Nejvíc času se věnuje nácviku ofenzivních setů (30 minut), jelikož každý rok přibývají nové hráčky, musí se v podstatě pokaždé začínat od začátku.
Trenérka určuje jasné principy. Každá hráčka je nucena reagovat na danou situaci a má možnost si vybírat z možností řešení podle čtení obrany. Následuje zaměření na zónovou obranu či útok proti ní. Samozřejmě se vkládají i úseky na celé hřiště, pokud se nacvičuje přechod do útoku či obrany.
Postupně se přechází na hru na celé hřiště s neustálým zastavováním a jasnými pokyny (25 minut), co mají hráčky hrát, proč a jak. Pokud někdo jasná pravidla neakceptuje, okamžitě jde ze hry a dělá kliky či přeběhy (například pokud nevystřelí ve volné pozici). Pokud celé družstvo neplní požadavky, následuje trest ve formě běhání od koncové čáry na opačnou stranu a zpět za 12 sekund. Pokud limit nesplní, vše se opakuje. Stejný trest je i pro družstvo, které prohraje určitý měřený a bodovaný úsek, kdy trenér určuje, co se boduje. Nejsou to pouze vstřelené koše, ale mnohdy například doskok.
Poslední taktická fáze je věnována hře po celém hřišti (20 minut), více kontinuálně, bez mnoha přerušování a většinou pod vedením trenérů jako v zápase (každý tým má na starosti jeden či dva trenéři) a ti určují požadavky hry. Jednotlivé segmenty jsou prokládány střelbou trestných hodů, vždy bez zátěže.
Závěrečný střelecký dril ukončuje trénink - během tří minut musí dát družstvo 60 košů z určité pozice (střelba s nabíháním - 2 zástupy), a pokud není limit splněn, celé se to opakuje.
Strečink poté vedou kapitánky družstva, které jsou jmenovány dvě, a opět tomu věnují maximálně pět minut.
Při tréninku neexistuje, aby si některá z hráček sedla, stále se navzájem povzbuzují a ty, které zrovna nejsou na hřišti, se snaží stát na polovině, na které se zrovna hraje, aby mohly okamžitě po pokynu trenéra vběhnout na plochu.
Odchází se do šaten, pomocníci sklízejí veškeré pomůcky. Než přijde hlavní trenérka do své kanceláře, má již na stole od videotechnika záznam tréninkové jednotky! Musím říct, že na záznamy tréninků skutečně kouká a určuje podle nich i další postupy.
Vedle týmového tréninku absolvují hráčky i individuální přípravu s asistenty, většinou jednou až dvakrát týdně po 30 minutách, kdy pracují na nedostatcích (zejména útočných) a věnují se střelbě. Vše s ohledem na započítávání 20 povolených hodin tréninku jedné hráčky.
Silová příprava je třikrát týdně: dvakrát před tréninkem či v průběhu dne týmového tréninku v menších skupinkách a jednou týdně po tréninku celý tým. Kondiční trenér má k dispozici, jak jsem psala v minulém blogu, posilovnu s veškerým potřebným vybavením. U ženského týmu se zaměřuje zejména na silovou přípravu oblasti boků, ramen a hamstringů s využitím váhy těla či mírné zátěže. Posílení středu těla, mobilita a síla jsou hlavními složkami, kterým se trenér věnuje. U mužského týmu pak preferuje více silovou přípravu s nabíráním svalové hmoty.
U ženského celku jsem viděla většinu jednotek, které byly kruhovým tréninkem ve třech fázích, z nichž každá měla tři sety, tři cviky s opakováním 10krát či 30 sekund, zátěž byla buď stejná pro všechny (váha těla, gumy, malé činky) nebo dostaly hráčky rozepsané individuální hodnoty.
Hráčky prvního ročníku mají specifický program v prvních měsících, jelikož přicházejí různě silově vybaveny. Po silové přípravě vždy dostala každá hráčka proteinové mléko či tyčinku. Musím poznamenat, že přístup hráček k posilování byl mnohem horší než k basketbalovému tréninku a že si zcela jistě neuvědomují nutnost této přípravy a význam prevence zranění.
V sezoně se příprava mění podle termínů zápasů, ale počet povolených hodin je stále stejný, silová příprava se spíše zužuje na jednu až dvě jednotky týdně a individuální na jednu týdně. Týmové tréninky s ohledem na pravidlo jednoho volného dne v sezoně zůstávají na počtu pěti za týden.
Ještě bych chtěla podotknout, že s tímto týmem pokaždé trénují 3 až 4 hráči-studenti univerzity, kteří nejsou dostatečně dobří pro mužský tým, ale jejich rychlost a atletičnost je na úrovni, která naopak v ženském tréninku může pomoci. Jejich přítomnost určitě zvyšuje intenzitu, která je jinak i vzhledem k častému nácviku setů nižší.
Vím, že jsem v tomto článku použila mnoho anglických výrazů, proto se pokusím v nejbližší době vytvořit srozumitelný slovník basketbalových výrazů, které jsou často používány už i u nás, a také kvůli porozumění například zahraničním lektorům při seminářích.
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz