Japonky řev držel poločas. Rusky? 62 doskoků

23.09.2010 - Redakce
počet přečtení: 2004
vytvořeno 23.09.2010, upraveno 23.09.2010

Nalazeny svým bojovým pokřikem, který provozovaly po většinu rozcvičování, trápily Japonky celý poločas ruského favorita, když ještě ve 20. minutě zvládly snížit na 38-41. "Naše děvčata nekřičela nic konkrétního .Ta slova nic neznamenají, slouží to jen k lepší koncentraci a tomu, aby se emočně cítily na výši," poznamenal kouč Japonska Fumikazu Nakagama.

 
Nalazeny svým bojovým pokřikem, který provozovaly po většinu rozcvičování, trápily Japonky celý poločas ruského favorita, když ještě ve 20. minutě zvládly snížit na 38-41.
 
"Naše děvčata nekřičela nic konkrétního. Ta slova nic neznamenají, slouží to jen k lepší koncentraci a tomu, aby se emočně cítily na výši," poznamenal kouč Japonska Fumikazu Nakagama. 

Ruský favorit sice v poločase ovládl doskok 33-14, ale měl potíže se zakončením zpod koše a střílel jen 7 šestek. Stejně jako Japonky. Ty táhla poločasovými 12 body kapitánka Oga, střílející s nebezpečně vysokou úspěsností z pole (8/6). Celkem nasázela za 35 minut 23 bodů a Češky si ji budou muset v sobotu hodně dobře hlídat.  
 

 
Obhájkyně stříbra po změně stran přece jen zabraly a o jejich výhře (86-63) už nebylo pochyb. "V první půlce tam byla nervozita, teprve jsme si zvykali na soupeře. Pak už jsme se uklidnili a hráli svou hru," řekl po své ostré premiéře u národního týmu nový kormidelník Boris Sokolovskij, který se pousmál nad tím, že jeho hráčky při rychlosti Japonek musely přebírat všechny clony.
 
"A klíčem pro nás byly body z druhých šancí," dodal k astronomickým číslům 85 střel z pole a 28 útočným doskokům z celkových 62.

"S obranou pod košem jedna na jednu a s doskokem jsme nemohli nic dělat," odtušil jen kolega Nakagama.
 
Byl to duel týmů, kde v průměrné výšce Rusky dominovaly 189 centimetrů ku 177. Když se třeba ohroná Irina Osipova trochu ohnala, aby se zbavila o třicet čísel menší dotírající Yoshidy, ač měla ruku ve výšce pasu, zasáhla ji do hlavy. 
 
Jenže Japonky nebudily zrovna dojem typického asijského týmu, který když nestihne zakončit z brejku, pálí o sto šest trojky.
 
Ruský tým ničily úspěšnými nájezdy pod koš a trojek vypálily za poločas jen osm. Jenže pět si našlo cíl. Nejednou šly ve druhé čtvrtce do brejku tři na jednu a ruský kouč Sokolovskij si mohl ukroutit hlavu.
 
A když poslaly míč dolů na vyšší hráčku, aby využila fyzické výhody nad Becky Hammon, vypadalo to jako vrchol drzosti. A to nemluvě o tom, že se nebály daleko vyšší soupeřky bránit osobně.
 
V postupném útoku japonské střely měly často velmi vysoký oblouk, který se zdál jako nutnost kvůli vyšce obránkyň.
 
"Ne, to nijak netrénujeme. Tohle je prostě náš styl," řekl japonský kouč.
 
Japonky nakonec nasadily do hry i se zraněným ramenem laborující Sakuradu, která už v poločase stihla jednu trojku. Nakonec však odehrála jen 13 minut.
 
Japonský tým do hry na MS má jen 11 hráček. "Do Evropy jsme přiletěli jen s 12 hráčkami, a když se nám jedna zranila, nikoho dalšího už jsme neměli."
 
Nejlepšími střelkyněmi byly za Rusko Osipova (18), Stěpanova (17 za pouhých 13 minut) a v druhé půli příkladná kapitánka Korstin, hráčka s největšíma a nejvýraznějšíma očima v ruské sestavě.
 
Za Japonky vedle Ogy byla dvojciferná s 13 body ještě Suzuki (13).
 
Zábavným prvkem se v první den šampionátu stal tak zvaný "lucky shot" z poloviny hřiště o vůz Wolkswagen. V poločase však její exekutor nedohodil ani na obroučku.
 
Díky mnoha mladým divákům se návštěva úvodního utkání v Brně vyšplhala na téměř 2200 lidí, kteří vytvořili velmi solidní hlukovou kulisu. I bez vuvuzel.  

 
Petr Hamták
Foto: archiv