Ginzburga zlákal příslib z Ukrajiny

09.04.2021 - red
počet přečtení: 202
vytvořeno 09.04.2021, upraveno 09.04.2021

UDÁLOST Trenér národního týmu mužů Ronen Ginzburg se pro následující týdny rozhodl přijmout klubovou výzvu. Do konce sezony povede z pozice hlavního trenéra ukrajinský celek BC Prometey. K finální dohodě došlo dnes a trenér Ginzburg už brzy odletí na Urkajinu. Základním kamenem dohody všech zainteresovaných stran bylo, že jeho angažmá nebude mít vliv na fungování české reprezentace.

Ronen Ginzburg se do klubového basketbalu vrací poprvé od října 2017. Tehdy skončil na lavičce Nymburka, aby na plný úvazek převzal kormidlo národního týmu, kde působil v roli hlavního trenéra od podzimu 2013. Za tu dobu zapsal například 7. místo na EuroBasketu 2015 nebo vyrovnání historického maxima – šesté místo na MS 2019.

Přijetím nabídky ukrajinského celku nicméně jeho mise u národního týmu nekončí. „Jak všichni ví, národní tým pro mě byl vždy prioritou. Na tom se nic nemění a akceptuje to i klub. Pokud bychom postoupili do semifinále a finále ukrajinské ligy, což se časově kryje se startem přípravy národního týmu, odjel bych zpět do Česka a byl u reprezentace. Klub toto respektuje a do spolupráce s tím vstupuje,“ odkryl Ginzburg detail dohody s klubem.

Než na nabídku kývl, informoval o svém záměru vedení České basketbalové federace. „Jako první jsem to konzultoval s předsedou Miroslavem Janstou a generálním sekretářem Michalem Konečným. Děkuji jim, že mi umožnili tuto výzvu přijmout.“

BC Prometey se aktuálně drží na čtvrtém místě tabulky ukrajinské nejvyšší soutěže. K dalšímu zápasu nastoupí dnes večer, přičemž v tuto chvíli počítá tři porážky v řadě, včetně té v osmifinále FIBA Europe Cupu, kam nový klub trenéra Ginzburga postoupil bez porážky z prvního místa skupiny, ale podlehl v něm celku Belfius Mons-Hainaut.

„Klub mě už několikrát kontaktoval. Je to mladý, ale ambiciózní a seriózní projekt. Klub vznikl v roce 2018 a má ambice být do pár let jedním z nejlepších týmů na Ukrajině,“ vysvětluje Ronen Ginzburg, co ho na nabídce lákalo.

Svou roli sehrála také aktuální situace, kdy už rok prakticky nemůže cestovat za českými krajánky do jejich působišť v zahraničí. „Nebylo to lehké. Musel jsem víc začít využívat online možnosti, asi jako všichni ostatní. Hráče pravidelně sleduji, mluvil jsem s nimi. Byl jsem i v kontaktu s trenéry některých z nich,“ uvedl.

Podle jeho slov se u hráčů online hovory namísto osobních schůzek setkaly s pochopením. „Všichni tomu rozumí, že to teď musí být takhle. Hlavně abychom byli zdraví na kvalifikaci a pak EuroBasket. Věřím, že to nejhorší období je už za námi.“

Příprava národního týmu před olympijskou kvalifikací začne na přelomu května a června, zcela jistě i s trenérem Ginzburgem.