16.09.2013 - Redakce
počet přečtení: 1740
vytvořeno 16.09.2013, upraveno 16.09.2013
POSLEDNÍ KOLO SKUPINY F NA ME Martyrium velkých týmů ze základní skupiny D na ME nekončí. Po obhájcích evropského i olympijského bronzu z Ruska, kteří měli aspoň omluvu v řadě kritických absencí, a po stále ještě úřadujících vicemistrech světa z Turecka se s nejnepředvídatelnějším Eurobasketem už před čtvrtfinále rozloučil další gigant a dokonce favorit na zlato - tým Řeků. Ten přes veškeré úsilí nakonec po druhém prodloužení padl na závěr osmifinálové skupiny F s Chorvaty 88-92 a s bilancí 1-4 je odsouzen k poslednímu šestému místu!
Martyrium velkých týmů ze základní skupiny D na ME nekončí. Po obhájcích evropského i olympijského bronzu z Ruska, kteří měli aspoň omluvu v řadě kritických absencí, a po stále ještě úřadujících vicemistrech světa z Turecka se s nejnepředvídatelnějším Eurobasketem už před čtvrtfinále rozloučil další gigant a dokonce favorit na zlato - tým Řeků. Ten přes veškeré úsilí nakonec po druhém prodloužení padl na závěr osmifinálové skupiny F s Chorvaty 88-92 a s bilancí 1-4 je odsouzen k poslednímu šestému místu!
Na turnaji mu tak nevyšla sázka na výšku a převahu forwardů nad guardy. S Chorvaty navíc už nemohli kvůli zraněním hrát power forward Mavrokefalidis a forward Papanikolaou. Mimo to jen 7 minut pobyl ve hře pilíř Olmypiacosu Printezis (0 bodů) a na skromných 10 minut byl využit šikovný forward Perperoglou (1 bod). 50 minut tak kouč Trinchieri odehrál na 7 lidí a 2 hráče s 10 minutami.
Když si však už po 2 minutách prvního nastavení udělal ve cloně nejspíš sporný pátý faul 18bodový Spanoulis (z pole 14/5), zbyl na vše už jen shooting guard Zisis, který po zbytek prvního a celé druhé prodloužení velkolepě držel Řeky ve hře, aby jeho zdánlivě snadné zakončení z nájezd za stavu 88-86 pro soupeře 19 vteřin před koncem druhého overtimu Chorvaté zřejmě zblokovali, byť Řekové reklamovali technický koš.
Tady po nevídaně vyrovnaném duelu, kde se téměř pořád hrálo koš za koš, definitivně skončily naděje mužů z Peloponesu, neboť vzápětí už museli takticky faulovat a klíčový muž Chorvatů Bogdanovič proměnil šestky na 90-86.
Zisis pak nedohodil příliš dalekou trojku, a i když Simon 9 vteřin do konce zahodil obě šestky, Kaimakoglou už pak neměl jinou možnost než 1,7 vteřiny do konce po první proměněné šestce nahodit druhou (za zbývající čas by však tři body nevykouzlil zřejmě ani David Copperfield), jenže nechtěně o desku trefil koš i druhým pokusem. A Rudež z dalších šestek stvrdil úspěch Chorvatů.
Ti si vítězstvím zajistili první příčku a relativně velmi schůdné čtvrtfinále s Ukrajinou, což je odměna za již sedmý triumf na turnaji v řadě, z toho druhý po prodloužení. To je bilance, kterou by po vypískání od vlastních fanoušků v premiéře proti Španělům (40-68) asi nikdo nečekal.
Řekové v utkání opět vsadili vše na hru dolů a už v poločase byl poměr šestek 15/12 ku 1/1. Chorvaté sice měli i díky druhým šancím víc bodů z dvojek, ale sráželo je 11 ztrát proti pouhým dvěma řeckým (celkově 18-8).
Chorvaté šli ještě do 40. minuty s náskokem 69-65. Když ale centr Tomič proměnil 21 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny jen jednu šestku, rozjíždějící se Zisis (do té doby jen 4 body) trefil v čase 39:50 velkou vyrovnávací trojku (70-70). A poslední akci Chorvatů pokazil Ukič.
Půl minuty do konce prvního overtimu byli vpředu 77-74 pro změnu Řekové, ale skvělý Bogdanovič trojkou srovnal. Zisis pak po přebrání clony měl proti sobě na trojce centra Zoriče, kterého obešel, ale nájezd v samém závěru nastavení neproměnil.
Druhý nášup byl nejdřív velkou show Bogdanoviče, jenž rozebíral obranu, jak chtěl, a šesti body plus rozjetím akce s trojkou Rudeže na 86-79 už dal Řekům téměř mat. Jenže báječný Zisis pěti body a asistencí zařídil srovnání na 86-86! Když na začátku poslední minuty minul trojku Draper, získal útočný doskok Bogdanovič a znovu Draper z nájezdu dal na 88-86 pro Chorvaty. Vzápětí už přišel na řadu onen osudový dvojtakt Zisise.
Chorvatům v utkání před skromnými třemi tisíci diváků veleli Bogdanovič (22 bodů), Tomič (15 a 12 doskoků), Ukič (14 za 44 minut) a Draper (13).
Na řecké straně (rovněž většinu zápasu na 7 hráčů a dva s 10 minutami) čněli Bourousis (21 a 9 doskoků), Spanoulis (18), Zisis (14 za 44 minut) a Kaimakoglou (14).
Chorvaté proti dominanci soupeře ze šestek (35/30 ku 17/11) postavili své dvojky (58/30 ku 47/20), a tak rozhodla jejich jediná trojka navíc (22/7 ku 27/6).
DRAMA ČÍSLO 2
Ani ve druhém zápase dne nechtěli aktéři zaostat za prvním představením, a i když tentokrát šlo jen o jedno prodloužení, opět to stálo za to. A po porážce 81-86 byli těmi na smutném konci obhájci trofeje ze Španělska, kteří nepochopitelně nechali povstat z mrtvých Italy. V úvodu čtvrté části je drželi pod krkem 60-45 a ještě po 35 minutách 66-53, když měli za sebou Gasolem a Rodriguezem tažený velký obrat ze 42-43 (skore po 24 minutách).
Nebýt Gasola, Španělé by neměli moc alternativ, ale jakmile se mnohdy pasivní obr rozhodne zaktivizovat a neřídí jen hru kolem sebe s minimem vlastní střelby, je se soupeřem zle nedobře. Zvláštní ovšem je, že jeho velká vzepětí a náhlé přívaly bodů jak proti Řecku, tak nyní proti Italům stejně nevedly k výhře.
Otázkou také je, nakolik o ni Španělé usilovali. Výhra by pro ně znamenala třetí příčku a čtvrtfinále s Litvou, ze čtvrtého místa však půjdou na Srby, kteří aktuálně vážně zápolí se zraněním hlavního rozehrávače a jejich mládí by obhájcům ve čtvrtfinále nahrávalo.
Marc Gasol, z hlediště Stožice areny mezi 4300 diváků sledován i bratrem Pauem, se po solidních 11 bodech z prvního poločasu rozjel hlavně po změně stran. Nezvykle tichý byl ovšem Fernandez (4 body), Calderon (5) i Rubio (2), obehrávaný pouhých 16 minut a v druhé půlce už skoro nehrající.
Italové, jak přiznávali i po utkání, byli na utkání motivováni víc než dost, protože třeba Datome hrál na seniorské úrovni se Španělskem poprvé. A vidět hrdou a mocnou reprezentaci mistrů Evropy už potřetí během 8 utkání turnaje na kolenou také není k zahození.
Italové vtrhli do zápasu jako velká voda, a i když Datome si hloupě ještě před vystřídáním udělal po 6 minutách třetí faul, vedl jeho aktivně a chytře hrající celek 19-7. Byť Cusinovi jeden zákrok prošel jako blok, i když mělo jít o technický koš.
Na perimetru míč honící Španělé s nejdříve pasivním Gasolem jakoby nevěděli co hrát a Italové díky 10 bodům Belinelliho a celkem čtyřem trojkám vyhráli první čtvrtku 24-12.
Až nesmírně agilní rozehrávač Rodriguez, vedle Gasola (32 bodů, 10 doskoků, 11F+, TH 12/9) snad jediný další výraznější hráč (18 bodů, 6 asistencí, nikdo další nedal přes 5 bodů) Španělů, pak vedl návrat do zápasu až na 24-24 a posléze na poločasových 37-37.
Italové ve třetí části přestali být trpěliví, vše odpalovali jen z trojky (minuli jich 10 v řadě) a lehkovážnější obranou i ztrátami (celkem 17 ku 9 soupeře) nabídli Španělům komfortní a zřejmě až příliš uklidňující vedení o 15 bodů.
Až pak zejména Aradori řekl dost! a ve čtvrté části vedl velkolepý comeback, k němuž kupříkladu Gentile přispěl trojkou o desku s faulem. Italové se rázem začali trefovat i ideálně vnikat do koše a přežili i horkou a možná klíčovou chvilku za stavu 58-66.
Aradori naznačil střelu z trojky a pak si naskočil do padajícího obránce, jenže místo získaného faulu mu sudí pískli ztrátu. Kouč Pianigiani vzpínal ruce ke střeše arény, aby sudí vzápětí vše absurdně vykompenzovali a Gasolovi pískli průraz, když obránce stál jasně v půlkruhu pod košem, což centr také nepříčetně reklamoval. Měl totiž čtvrtý faul a ve zbytku utkání musel jen přihlížet řadě úspěšných nájezdů do španělského koše bez velké možnosti zasáhnout.
K hlavnímu dramatu došlo 21 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny, kdy Gentile snížil na 68-70. Rodriguez následně neunesl tíhu okamžiku, minul obě šestky a dal poslední šanci Italům. Jenže Belinelli neproměnil dvojtakt a Mellimu neuvěřitelně nad košem proskotačil míč mezi prsty a nedokázal ho tak dopíchnout do obruče.
Italové přesto vybojovali vhazování, ale zbývaly necelé tři vteřiny. Přesto se jim podařil v rohu výhoz na Datomeho, který se prosmýkl kolem obránce a z dvojtaktu srovnal desetinu vteřiny před sirénou.
V nastavení Italové díky sérii svých nájezdů a také míjení Španělů získali náskok 80-72 a závěr už bezchybně došestkovali k výhře. Právě trestnými hody 26/20 si zápas vyhráli (Španělé 20/12). A se 199 centimetry jako nejmenší tým na turnaji vyhráli doskok 48-38.
Z třetího místa efka nyní půjdou ve čtvrtfinále na Litvu.
K velkému vítězství je vedli Gentile 25 body (7F+, TH 11/11), Aradori 17, Belinelli 16 a Datome 11.
NOČNÍ UTKÁNÍ UŽ BEZ EMOCÍ
Opravdu těžko říct, jak domácí fanoušci berou už druhý vypuštěný zápas z osmi od svého týmu. Po porážce od Polska na závěr základní skupiny Slovinci nechali pro změnu Finům svůj poslední duel osmifinále (76-92), neboť bez ohledu na výsledek by tak jako tak skončili druzí a ve čtvrtfinále šli na Francii. V kulise 10 tisíc lidí však odbýt druhý poločas 34-50 si muselo žádat velkou toleranci vášnivých slovinských tifosi.
O pouhém odehrání zápasu svědčí pouhých 5 minut lídra Gorana Dragiče stejně jako 16 minut jeho bratra Zorana. Top střelci týmu tak tentokrát byli Nacbar (15) a Balažič (14). Na straně Finů, kteří si pro výhru došli trojkami 32/17, byli nejproduktivnější Lee (17), Kovisto (16), Salin (16) a Koponen (14).
Konečné pořadí skupiny F: 1. Chorvatsko (4-1), 2. Slovinsko (3-2), 3. Itálie (3-2), 4. Španělsko (2-3), 5. Finsko (2-3), 6. Řecko (1-4).
-trh-
Copyright © 2015 - 2025 Basketmag. Created by: LERIS.cz