Americká star Taurasi v Česku zaujala už před 9 lety

02.10.2010 - redakce
počet přečtení: 988
vytvořeno 02.10.2010, upraveno 02.10.2010

2.10. Už před devíti lety na juniorském mistrovství světa v Brně Diana Taurasiová naznačila, že by na basketbalovém poli mohlo její jméno v budoucnosti náležet k těm nejskloňovanějším. Stalo se. Na letošní obdobnou akci seniorek přijela americká reprezentantka do České republiky již jako jedna z nejopěvovanějších světových hráček.

Už před devíti lety na juniorském mistrovství světa v Brně Diana Taurasiová naznačila, že by na basketbalovém poli mohlo její jméno v budoucnosti náležet k těm nejskloňovanějším. Stalo se. Na letošní obdobnou akci seniorek přijela americká reprezentantka do České republiky již jako jedna z nejopěvovanějších světových hráček.

Spolu s Australankou Lauren Jacksonovou je osmadvacetiletá Taurasiová v současnosti považovaná za největší světovou hvězdu, což dokazuje na všech frontách. V zámořské WNBA táhne Phoenix Mercury, v Evropské lize donedávna válela v barvách Spartaku Moskva a s národním týmem sbírá medaile na olympiádách i světových šampionátech.

Rodačka z kalifornského města Chino k sobě přitahovala pozornost už na MS hráček do 19 let, které v roce 2001 hostilo Brno. Americký výběr skončil na turnaji třetí (mistryněmi světa se staly Češky) a Taurasiová byla zařazena do All Star týmu.

Milníkem kariéry mimořádně nadané basketbalistky byl rok 2004. Svůj univerzitní celek v Connecticutu dovedla v lize NCAA k třetímu titulu za sebou a v dubnu se stala jedničkou draftu WNBA. Největší hvězdu vysokoškolské soutěže si do svých řad vybral tým Phoenix Mercury.

V prestižní lize tato výtečná rozehrávačka a neomylná střelkyně okouzlila hned od svých prvních minut. Jako první hráčce v historii se jí v roli nováčka podařilo v úvodních třech zápasech pokaždé překonat dvacetibodovou hranici a na konci sezony jednoznačně získala ocenění pro nejlepší novicku.

V roce 2006 přepsala Taurasiová ještě významnější rekordní čísla. V základní části WNBA překonala jako první hráčka hranici 800 bodů (860) a dosáhla střeleckého průměru 25,3 bodu na zápas. Vytvořila i další historické maximum, když v duelu s Houstonem zaznamenala 47 bodů. Právem byla poprvé vyhlášena nejlepší americkou basketbalistkou roku.

V následující sezoně měla klíčový podíl na premiérovém triumfu Phoenixu v zámořské lize a zvyk vítězit si přenesla i na evropské palubovky, kde začala hrát za hvězdami nabitý Spartak Moskva. S ruským oddílem od té doby ovládla poslední čtyři ročníky Evropské ligy, letos a loni byla vyhlášena i nejužitečnější hráčkou Final Four.

V loňské sezoně Taurasiová oslavila také své druhé prvenství s Phoenixem a i ve WNBA nakonec převzala cenu pro nejužitečnější basketbalistku. V Evropě se dvojnásobná olympijská vítězka (2004 a 2008) od nadcházejícího ročníku představí v dresu tureckého klubu Fenerbahce Istanbul, kde se stane spoluhráčkou české kapitánky Hany Horákové.