Čeká NBA výluka? Znesvářené strany se sejdou během All Star víkendu v Los Angeles!

15.02.2011 - Michal Gabaš
počet přečtení: 1661
vytvořeno 15.02.2011, upraveno 15.02.2011

Kvůli sporům mezi majiteli a hráčskou unií ohledně nové kolektivní smlouvy hrozí v nadcházející sezóně 2011/2012 výluka nejlepší basketbalové soutěže světa! Vyjednávání se nanovo rozběhnou tento víkend během pauzy zapříčiněné All Star víkendem v Los Angeles.

Platnost současné hráčské smlouvy, která mimo jiné reguluje výši hráčského platového stropu, vyprší 30. června tohoto roku. Pokud se do 1. července zástupci hráčské asociace a majitelé klubů nedohodnou na smlouvě nové, s největší pravděpodobností bude následovat výluka, která může ohrozit celý příští ročník.

Podepsání nové kolektivní smlouvy by se mohlo zdát formalitou. To by ovšem nesměla současná NBA finančně "krvácet" z důvodu celosvětové ekonomické recese. Již v této sezóně mohou majitelé klubů počítat s celkovou ztrátou více než 350 miliónů dolarů (6,3 mld Kč)!

Celkem logicky tak musí následovat škrty. A první na řadě jsou hráči, kteří jsou dle mnoha hlasů výrazně přeplaceni. Hlavní spor, bránící v podepsání smlouvy nové, se týká celkem přirozeně plošného snížení hráčských platů, které by mělo reflektovat současnou ekonomickou krizi.

A snížení to není vůbec malé! Majitelé klubů spolu s vrchním komisařem soutěže, Davidem Sternem, navrhují srazit strop příjmů o rovných 35%. Kluby by tak dle nového návrhu ušetřily řádově 800 miliónů dolarů ročně (14,4 mld. Kč). 

Stern má více než jasný názor na věc: "Až se současná ekonomická situace zlepší, bude možné zvednout zpět i hráčské platy."

Bohužel, v jeho prohlášení je skryt druhý zásadní bod, ve kterém se obě strany rozcházejí. Hráčské smlouvy se standardně uzavírají na interval 5-7 let a tento "nelfexibilní limit nehodlá hráčská unie již více akceptovat. I proto veškerá jednání zamrzla na mrtvém bodě a obě strany se naposledy sešly na začátku listopadu 2010.

Blížící se  schůzka během tohoto víkendu tak představuje již málo očekávaný kladný průlom v celé situaci. Ne že by si někdo představoval, že krátké sezení během All star víkendu přinese nějakou zásadní změnu. Za úspěch by se tak dalo považovat i to, pokud by se hráčská unie dohodla s majiteli klubů na následujících dalších jednáních.

Šéf hráčských odborů, Billy Hunter, však zůstává pesimistou: "S největší pravděpodobností se nová smlouva nepodepíše a výluka postihne celou příští sezónu. Říkám hráčům, aby šetřili penězmi." 

A kdo tedy má z celé soutěže příjmy nejvyšší a je tak největším trnem v pomyslné patě ligy?

1. Kobe Bryant (Lakers) 24,806 mil USD na sezónu

2. Rashard Lewis (Wizards) 20,514 mil USD na sezónu

3. Kevin Garnett (Celtics) 18,800 mil USD na sezónu

4. Tim Duncan (Spurs) 18,700 mil USD na sezónu

5. Michael Redd (Bucks) 18,300 mil USD na sezónu

Ke Kobemu se zároveň váže jedna zajímavost, kterou zmiňuje trenér LA Lakers, Phil Jackson, ve své knize The Last Season. Když se na konci 90. let hlasovalo o nové kolektivní smlouvě, Bryant byl jediným hráčem z celé ligy, kdo hlasoval proti zavedení platového stropu.

To jen dokládá, jak dokáží být nejlépe placené hvězdy soutěže neústupné. Zároveň tato charakteristika nahrává názorům, že výluka NBA nemine.

Mohla by tak nastat situace podobná té v NHL před pěti lety, kdy spor o nové kolektivní smlouvě vyústil v celosezónní výluku a "vyhladovění" hráčů, kteří pak byli ochotni přistoupit na plošné snížení svých platů o celých 25%.