Za kulisami prvních 30 hodin v Šanghaji

29.08.2019 - red
počet přečtení: 628
vytvořeno 29.08.2019, upraveno 29.08.2019

DETAILY Z DĚJIŠTĚ MS S VIDEEM Armáda obslužného personálu doprovází už od samého výstupu z letadla na nekonečném šanghajském letišti každý krok českých reprezentantů na čínské půdě. Paní s cedulí s logem MS uvítala tým už po prvních krocích z trupu letounu a pak jej směrovala na všechna další místa až k autobusu, který ve středu ještě zdobil nápis Brasil. Už před úvodním čtvrtečním tréninkem ale bok busu měl českou vlaječku, starý nápis byl stržen a výlep „Czech Republic“ byl přislíben v nejbližším možném termínu.

Kufry si z dopravního pásu nikdo nemusel sbírat sám, neboť k tomu bylo určeno nějakých šest mužů a žen v růžových trikách. Pasová kontrola měla zrychlený průběh a při příjezdu do 45patrového hotelu Portman Ritz-Carlton už čekal na tým zástup vítajícího personálu na čele s tureckým generálním manažerem, který ostřížím zrakem dohlížel na příjezd týmů, na průběh stravování a k cestě na trénink vyprovázel ve čtvrtek i krajany z turecké reprezentace, s níž se český tým utká na závěr základní skupiny.

Na každém patře, kde bydlí některý ze tří celků české skupiny (tým USA bydlí jinde), u výtahů stojí „asistující dozor“, další spousty servisních pracovníků se každou chvíli chodí do pokojů ptát, zda něco nepotřebujete. Pro celou českou výpravu se prvním úskalím stal složitý přístup na internet a zejména na sociální sítě a weby (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube či Google), které jsou v Číně na „sítí sítí“ standardně znepřístupněny. Díky akceschopnému vedení týmu se ale i tato situace po prvním dnu zlepšuje.

„Na každých pěti metrech je Čína a logo šampionátu ve spojení s ní. Jsou tu všude plakáty, spousta organizátorů a lidi, kteří si nás fotí. Je to úplně jiný svět. Ta realita, že jsme dorazili na tak velkou akci, dolehla docela rychle a tvrdě. Čekali jsme ale, že to bude blázinec, protože jde o obrovský turnaj. Proto jsme sem i chtěli. Je to největší světová „stage“ a tohle k tomu patří,“ popisoval první dojmy ze své druhé návštěvy Číny Vojtěch Hruban, jehož spoluhráče Tomáše Satoranského si k fotkám i podpisům vyhlédli jejich první lovci už ve středu v příletové hale .
 


Již první večer ve vlhkém dusnu 26milionové metropole přišlo i vysvobození v podobě návštěvy jedné ze dvou českých restaurací v Šanghaji, kde 31. srpna odpoledne proběhne i setkání lvů s fanoušky. Nejoblíbenější volbou se v podniku s názvem Bohemia stala svíčková a utopenec ze zdrojů čínských venkovských farem a padla i nějaká ta plzeň. Většina hráčů se vystřídala u kulečníku, asistent Petr Czudek už se mohl přivítat s větší částí své rodiny a Patrik Auda se ukázal jako zručný umělecký fotograf i s přístrojem vypůjčeným od profesionála.

„Je to fajn mít kousek domova tady na cestách. Nemyslím, že bychom měli během turnaje moc času sem zajít, je tak skvělé, že se to takhle povedlo,“ liboval si Hruban. „Další den ráno jsme ještě neměli trénink, tak jsme si mohli vychutnat i tu plzeň,“ usmál se ještě.

Křídelník z české základní sestavy byl v ohnisku dění hned ve čtvrtek při obědě, neboť spolu s Patrikem Audou slaví 29. srpna 30. narozeniny. Oba mladíci dostali dort a Audovi dokonce v jídelně, již lvi sdílejí ještě s Japonci, gratulovali i oba rodiče.

„Já žádný dort nečekal. Na narozeniny jsem totiž úplně zapomněl. Sám jsem je nikdy moc neřešil a extra je neslavil. A když přivezli ty dorty, byl jsem hrozně překvapený. S těmi časovými posuny ani nemám ponětí, kolikátého je. Až když mi volala s blahopřáním manželka a pak přišel ten výborný dort, tak mě to upozornilo. A moje narozeninové přání? Postup ze základní skupiny,“ netají nyní už 30letý forward.

I on byl jednou z pěti českých hvězd, které se ve čtrvtek po obědě vypravily na více než hodinovou promo akci reprezentace a čínského ústředí Home Creditu, který je generálním partnerem národního týmu. V obchodním centru na lví kvintet čekal improvizovaný kurt s automaty na střelbu i pódiem, kde reprezentanti nejdřív podstoupili s místní moderátorkou krátká interview, aby pak učili nejmenší děti střílet na koš, nabírali míče obřími čínskými hůlkami a rozdělovali mezi publikum ceny. Na konci pak došlo i na skandování, kde se čínští fanoušci naučili jeden speciální český „pokřik“.

„Nakonec to bylo docela příjemné. Program tady je trochu bláznivý a museli jsme si na to ukrojit trochu z toho mála volného času, který máme. Na druhou stranu víme, že i takové akce k tomu patří a jsou potřeba. Je to naše povinnost a nemůžeme sem přijít s kyselými „ksichty“ a jen to tu odstát,“ komentoval nabitých 75 minut Vojtěch Hruban, jehož kolegům Audovi, Jaromíru Bohačíkovi či Martinu Peterkovi už postupně přijíždějí do dějiště MS nejbližší rodinní příslušníci, jimž se hráči také musejí věnovat.

Podle Hrubana to po třech zápasech ve čtyřech dnech v Soulu a přeletu do Šanghaje není právě nejlepší s fyzickými silami, ale tým má nyní dva až tři dny na návrat do standardního tempa. „Hlavně jsme ale rádi, že už jsme tady a můžeme se soustředit už jen na basket.“

A ten přinese už v neděli „Zápas české podkošové historie“ – očekávaný duel se Spojenými státy americkými. „Jistě se už nějakou dobu ví o tom, že soupeř nebude mít tak našlapanou sestavu, což nám dodává trochu sebevědomí v tom, že už to nebude zápas, který jsme si původně chtěli jít hlavně užít. Teď už dostává trochu jiný rozměr. Nechceme být v neděli jen do počtu. Neříkám, že jdeme vyhrát, ale minimálně to Američanům znepříjemnit,“ hlásí Hruban, pro nějž je obrovskou basketbalovou ikonou a jedním z nejlepších trenérů historie lodivod USA Gregg Popovich.

„Je to asi jediný Američan, který dokázal nějakému týmu NBA vtisknout evropský ráz. Pro mě osobně je to hrozně cenné, protože tohle nikdo jiný nedokázal. Tým USA bude vždycky připravený dobře takticky, a pokud šampionát vyhraje, bude tenhle trenér jeho hlavním tahounem.“

Večer od 18 do 19:45 už následoval konečně i první trénink lvů v Šanghaji. Byl pořádně drahý, protože jedna hodina Čechy vyšla v pouze tréninkové hale na tisíc dolarů (v komplexu, kde se nachází i hlavní zápasová aréna), když od světové federace FIBA budou tréninkové prostory týmům hrazeny až od pátku. Úvodní tréninková jednotka byla ve své herní fázi i řádně intenzivní, na hřišti se lítalo a lvi sebou házeli i o zem, protože dva hráči se po konci tréninku dozvěděli, že se nevejdou do finální dvanáctky pro Světový pohár...