Testy Feneru, inovace Boloni a rozpad OH

23.03.2020 - red
počet přečtení: 162
vytvořeno 23.03.2020, upraveno 23.03.2020

VÍKENDOVÉ DĚNÍ V EVROPĚ A VE SVĚTĚ Pandemie koronaviru zasáhla podle posledních zpráv i tým istanbulského Fenerbahce, jehož barvy hájí i Jan Veselý. Podle vyjádření klubu někeří hráči a činovníci vykazovali symptomy nového typu koronaviru a celý tým i pracovníci klubu se tak podrobili testům v nemocnici a do zjištění výsledků budou v domácí izolaci. To je jen jedna ze spousty nových zpráv, které přinesl uplynulý víkend. Ty hlavní se však týkají letošní olympiády, jejíž původní termín se už doslova otřásá v základech.

Už i Mezinárodní olympijský výbor či japonský premiér pod tlakem situace i řady výborů různých zemí přiznali, že scénář s odložením je ve hře. Jasno by mělo být nejpozději do čtyř týdnů, ale aktuálně to vypadá, že to bude spíš v řádu dnů.

Kanadský olympijský výbor už jako první ohlásil, že na Hry v původním termínu na přelomu července a srpna svou výpravu nepošle. Kanada je navíc pořadatelem jedné z červnových olympijských kvalifikací basketbalistů, které už se i ve světle tohoto kroku zdají být mimo hru.

I australský olympijský výbor se vyjádřil ve smyslu, že své sportovce začne směrovat na konání olympiády až příští rok a odklad žádají i členové různých asijských zemí.

2195Yzg.jpg

Roční odklad by ovšem zásadně zkřížil plány zejména Eurobasketu mužů, plánovanému na 2.-19. září 2021 do Česka, Gruzie, Německa a Itálie, neboť představa dvou velkých basketbalových akcí ve dvou měsících po sobě není příliš reálná.

Nové zprávy přilétly i z euroligových klubů, z nichž postupně odlétají do zámoří další a další američtí hráči. Kouč aktuálně vedoucího Efesu Istanbul Ergin Ataman se čerstvě vyjádřil, že plánované obnovení soutěže k 10. dubnu nevypadá nijak reálně. A spíš se kloní k termínu na začátku května, aby soutěž mohla skončit v čevnu.

Atamanův svěřenec Chris Singleton v euroligové časové tísni proaktivně navrhl jednu zajímavou novinku – završit soutěž po vzoru amerického univerzitního March Madness vyřazovacím turnajem (na jeden zápas), a to s účastí všech 18 týmů, které by se rozdělily na dvě skupiny a hrály ve dvou městech.

Dalším klubem, který se dostal do médií v souvislosti s možným krácením platů hráčů v důsledku pandemie, se stala Barcelona. Za tým však vzápětí podobné kroky důrazně odmítl veterán Pau Ribas, podle nějž vedení klubu o ničem takovém s hráči nemluvilo.

Aténský Panathinaikos se nakonec rozloučil, podruhé během necelého roku s americkým koučem Rickem Pitinem (ač měl podepsaný dvouletý kontrakt), který od podzimu převezme univerzitu Iona, kde hodlá uplatňovat euroligové útočné postupy. Zahájení Pitinova angažmá u řecké reprezentace mužů je tak nyní ve hvězdách, a to i v souvislosti s pokračováním pandemie.

Po šestém týmu VTB ligy, polské Zieloně Goře, ukončil sezonu i pátý celek tabulky, estonský Kalev Tallinn, který v minulých dnech vykázal jednoho nakaženého člena klubu. V Estonsku se má podle vyjádření vlády rozsah pandemie ještě zhoršit. Estonsko-lotyšská liga (funguje od roku 2018) už byla v pro tuto sezonu ukončena, VTB liga však má znovu začít 10. dubna, byť Rusko až do 1. května uzavelo své hranice. To ale už nyní soutěž příliš neovlivní, neboť ze zahraničních týmů v ní zůstaly jen běloruský Minsk a kazašská Astana.

Naopak naplno už zřejmě běží příprava CSKA Moskva, který má za sebou vnitroklubový duel se zapisovateli i rozhodčími, který klub přenášel online.

I moskevský konkurent Chimki už zahájil tréninky. V Rusku je zatím zhruba 450 nakažených a jen jeden zemřelý s koronavirem, proto i režim v zemi je o poznání volnější než jinde.

Dalšími zrušenými ligami jsou v rámci Evropy nizozemská (bez korunovace mistra, současné pořadí bude určující pro účast v evropských pohárech) a slovinská (bez korunovace mistra i bez sestupu).

Zajímavou tréninkovou metodu zvolil úřadující vítěz Ligy mistrů, italský Virtus Boloňa, který se tak snaží překlenout zákaz týmových aktivit. Vždy jeden pracovník klubu otevře halu, kde smějí být naráz jen dva hráči – jeden na hřišti a druhý v posilovně, přičemž každý používá jinou šatnu. Po skončení jejich přípravy je hala, míče a další vybavení ošetřeno čistícími prostředky, aby mohli nastoupit další. Celý tým má navíc k dispozici klubem vybrané důvěryhodné restaurace, z nichž si hráči mohou bez obav objednávat jídlo.

Zajímavá zpráva přišla z NBA, kde svolení Phoenix Suns k odjezdu domů na dobu přerušení soutěže dostal Chorvat Dario Šarič, což je při postupném zpřísňování s uzavíráním amerických hranic poměrně překvapivý krok.

Krajana Rudyho Goberta z Utahu, který se stal prvním nakaženým hráčem NBA poté, co o nákaze veřejně vtipkoval, se zásadním vyjádřením zastal francouzský křídelník Orlanda Evan Fournier, neboť Gobert to podle něj schytával ze všech stran. „Trápí mě, že Rudy se stal tváří epidemie v NBA. Chování lidí a novnářů k němu bylo nechutné. Nechápu, jak se vůbec mohla zveřejňovat jména nakažených hráčů. Je to nepřijatelné. Filadelfie a Lakers mají taky nakažené a přesto neznáme jejich identitu,“ prohlásil Fournier.

Mimochodem - právě Gobert čerstvě oznámil, že dva týdny od svého pozitivního testu ztratil čich. To je podle jednoho výzkumu britských lékařů vedle ztráty chuti jeden z možných symptomů nákazy koronavirem, a to i v případech, kdy nakažený jiné běžnější příznaky nepociťuje.  

Koronvairová panika zřejmě už dříve zachvátila republikánskou senátorku z Georgie a spolumajitelku klubu WNBA z Atlanty Kelly Loeffler, která podle zámořských zdrojů po uzavřeném jednání senátního výboru o koronaviru ze 24. ledna spolu s manželem prodala akcie v hodnotě 1,2 až 3,1 milionu dolarů. Senátorka nicméně odmítla zneužití interních informací s tím, že se o prodeji akcí dozvěděla až koncem února a snažila se situaci kolem pandemie uklidňovat.