"Těším se, až se v neděli probudím!"

30.08.2019 - red
počet přečtení: 731
vytvořeno 30.08.2019, upraveno 31.08.2019

S TOMÁŠEM SATORANSKÝM ZE ŠANGHAJE Lídr českého týmu se před blížící se super atrakcí přiznal k nervozitě. Povinné nervozitě. Nedělní duel na mistrovství světa s obhájcem trofeje z USA nechce Tomáš Satoranský sice brát jako ten absolutně největší v kariéře, jako součást největšího turnaje ale určitě ano. Necelé dva dny před očekávanou bitvou promluvil jak o velkém soupeři, tak o jeho legendárním trenérovi, klíčové mentální přípravě na utkání, basketbalovém šílenství v Číně, aklimatizaci na Asii, tipu amerických médií na vítěze MS a vzkazů od Wizards. A jako bonus představil celou americkou sestavu.

Tomáši, je pro vás letošní pobyt prvním v Asii?
Nejsem tu poprvé, ale jsem poprvé v Číně. Je to jistě všechno hodně rychlé, člověk nemá čas něco blíž poznávat, ale samozřejmě je tu všechno obrovské, všude strašně moc lidí a všechno se tu dělá ve velkém. Je tu i hodně fanoušků, kteří sledují NBA. Tady jsem to už čekal, ale v Koreji mě to překvapilo. Ovšem teprve až to všechno vypukne a budeme mít tu konfrontaci s Amerikou, tak uvidíme, jaké to bude šílenství. Z toho důvodu jsem rád, že Američani nebydlejí na našem hotelu, protože by tu byla spousta fanoušků.

Už na vás místní fanoušci doráželi?
Dost jich bylo už v Koreji a i tady na letišti jsem se podepisoval pár lidem. Hodně si to tu užívají.

1903MGI.jpg

Jak proběhla aklimatizace na Asii a jak k ní pomohly speciální oranžové brýle?
(směje se) Mně osobně brýle nějak moc nepomohly. Se spaním jsem měl problémy. Nejsem zvyklý na takové posuny, jako je sedm hodin, a tři čtyři dny jsem nespal dobře. Po druhém zápase v Koreji už jsem to ale překonal, šlo jen o to, aby si tělo zvyklo. Je ale pravda, že některým klukům brýle pomohly a večer se cítili mnohem víc ospalí, když si je vzali. (snáz se jim tak v novém časovém pásmu usínalo)

Jak se v Americe řeší světový šampionát? Je spíš přehlížený?
Včera jsem si volal s (francouzským pivotem a bývalým spoluhráčem) Ianem Mahinmim z Washingtonu a bavili jsme se i o tomhle. Celkově tam turnaj nemá takový mediální zájem jako olympiáda, kde by hrály všechny hvězdy, hlavně si ale myslím, že Amerika už má větší respekt vůči ostatním zemím, hlavně vůči evropským velmocem, a je zajímavé, že i americká média označila za největší favority turnaje Srby, tedy pokud se nepletu. Nepřistupují k tomu už tak, že mají jasnou výhru. Já si ještě volal s bývalými spoluhráči a lidmi z Wizards a třeba fyzioterapeuti mi přáli hodně štěstí, ale neviděli to, že bychom se s Amerikou dlouho drželi. Sami ale vědí, že to tým USA nebude mít lehké. Hachimura z Wizards odehrál za Japonsko neuvěřitelnou přípravu, Turci mají nebezpečné střelce a každý zápas ve skupině bude bitva.

Bude složité se na USA připravit mentálně? Když se třeba bude na začátku vysoko prohrávat, abyste zůstali v zápase?
Je důležité se na to připravit, apelovat na to, že když Američani budou mít dominantní pasáže a třeba nám seberou míč víckrát za sebou, což se stává všem jejich soupeřům, tak abychom si ten zápas pořád užívali, nevzdávali to a bojovali o každou pozici. Je tak důležité si to užít a zároveň nepolevovat v nasazení a bojovnosti. Američani takhle soupeře většinou ničí, a ty týmy se vzdají jen pod tíhou toho, že dostávají koš za košem. A pokud by se zápas nevyvíjel dobře, bude pak důležité se psychicky zvednout a připavit se na Japonsko. V každém případě je jasné to, že týmu USA prohra s Austrálií ukázala, že to musí brát vážně.

Pro vaše spoluhráče to je zřejmě zápas kariéry, jak to máte vy?
Na mezinárodní úrovni to tak je. Je to mistrovství světa, první zápas proti Americe, proti které by si chtěl každý jednou zahrát. Já bych to ale spíš vzal jako turnaj kariéry. Zatím. Pokud jde o mě, snažím se plnit svou roli, vést tým, ale nechci o tom moc přemýšlet, protože to mi nikdy nedělalo dobře. Cítím ale podporu kluků a všechno je to nějak přirozené.

Budete před zápasem s USA nervózní?
Budu. Jsem rád, když jsem nervózní, protože to znamená, že jsem na zápasy připravený. Teď už všichni chceme, aby to začalo, protože jsme sem přijeli čtyři dny před začátkem, je tu zdlouhavé přejíždění na tréninky a člověk už chce být v tom kolotoči. Těším se, až se v neděli ráno probudím, a teprve tam ta nervozita bude cítit.

Pro Čínu je největší personou týmu USA kouč Popovich. Jak ho Amerika vnímá?
Jako naprostou legendu a trenéra s největším respektem v NBA. Je to takový evropský typ kouče, jeho slovo má v týmu váhu. K ruce má navíc u celku USA Steva Kerra, takže mají legendární (realizační) tým. Když vezmu Spurs, tak mají velmi dobrou exekuci útoku a hrají chytře. Nestřílejí moc dvojek, spíš hodně za tři. A soupeře nutí naopak střílet hodně dvojek, protože procentuálně mají vyzkoušené, že to funguje. Taky myslím, že USA budou hrát hodně rychle, což Spurs zase tak nepředvádějí. Pro nás tak bude hrozně důležité neztrácet moc míčů, což se lehko říká, ale při obrovském tlaku Američanů na míč se to složitě provádí. Jinak vás, novináře, by Popovich neměl příliš v lásce, ale teď na MS to asi bude brát s větším respektem než v NBA, kde má 82 zápasů v základní části.

A nyní už rozehrávač Chicago Bulls představí jednoho po druhém hráče obhájce trofeje...

Kemba Walker
Je to nejlepší hráč týmu, má status All-Star, samozřejmě je to hrozně rychlý hráč, malinký a jsem zvědavý, co na něj vymyslíme za obranu. Rozhodně je to jeden z nejrychlejších skórerů.
 


Donovan Mitchell
Pro mě největší talent celého výběru, i on je budoucí člen All-Star NBA, velice atletický a jeden z těch lepších obránců.

Marcus Smart
To je takový ten „hustler“ („jezdič“), tmel týmu, který dokáže změnit rytmus zápasu a je nepříjemný v obraně.

Khris Middleton
Pro mě je největším překvapením, že v přípravě nehrál moc minut. Je to jeden z nejlepších hráčů a střelců z delších dvojek i trojek. Dobrý je i ve hře 1 na 1. Další hráč All-Star, takže uvidíme, jak bude hrát na MS.

Derrick White
To je pro mě překvapení sestavy, ale je to asi dané těmi omluvenkami. Jako hráč se mi líbí, protože je mi podobný. Je to hráč San Antonia, všestranný a hraje tam, kde ho tým potřebuje.

Jason Tatum
Obrovský talent, dává hodně těžké střely a myslím, že na NBA standardy není tak silný v obraně. Spolu s Jalenem Brownem a Donovanem Mitchellem patří ale určitě k nejlepším atletům týmu.

Harrison Barnes
Nejsilnější z týmu v dolním postavení, hraje se pro něj hodně situací 1 na 1 kolem koše. A asi nejsilovější hráč výběru.“

Jalen Brown
Podobný typ jako bostonský spoluhráč Tatum, jen o něco silnější. A i když nedává tak těžké střely, pozičně to je lepší střelec.

Joe Harris
To je takový typ jako JJ Reddick nebo JC Carroll z Realu Madrid. Běhá kolem clon a dostává „pindowny“ (kdy si vybíhá nahoru od základní čáry a spoluhráč na pivotu se postaví do cesty jeho stíhajícímu obránci). Je to ryzí střelec a letos vyhrál i trojkovou soutěž při All-Star NBA (ve finálovém kole porazil Stepha Curryho). Hodně snaživý je navíc i v obraně.

Myles Turner a Brook Lopez
Turner je jeden z nejlepších „shot-blockerů“ v NBA, skáče úplně na všechno, má výborný timing, navíc je to jeden z nejlepších střelců z dálky, kdy si stejně jako další centr tohoto výběru Brook Lopez po cloně často odskakuje na střelu z dálky. Lopez letos zlomil rekord NBA v počtu trojek daných podkošovým hráčem v jedné sezoně a může vystřelit odkudkoli. Touhle dobou jde už o typické pivoty, ale netypické ve srovnání se zápasy, které jsme dosud hráli. Bude tak důležité, jak se s nimi vyrovnáme.

Mason Plumlee 
Takový druhý Nikola Jokič z Denveru, tedy výborný přihrávač, který se dobře hodí do systému. Není to skórer, je tam od tvrdé práce a přidá nějaké dunky, doskoky nebo bloky. A moje smeč přes něj? To bylo jen několik vteřin štěstí a slávy (usměje se). V NBA se ale tolik neřeší, když přes vás někdo zasměčuje.