Start Bulla No.31. A Češi plení Evropu!

10.10.2019 - red
počet přečtení: 310
vytvořeno 10.10.2019, upraveno 10.10.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský už ví, jaké to je být dvojciferným střelcem v dresu ikonického klubu Chicago Bulls na jeho posvátném kurtu v United Center – navíc jako základní rozehrávač! Jan Veselý se už dnes ve „své“ bělehradské aréně možná vrátí do akce v barvách Fenerbahce Istanbul. Onřej Balvín je v dresu nováčka z Bilbaa po třech odehraných kolech 11. nejužitečnějším hráčem ACB! Devatenáctiletý Vít Krejčí už dunkuje za Zaragozu ve španělské lize a již ve druhém kole našel u svého jména 7 bodů a čas 22:40, který byl druhým nejvyšším z týmu! David Jelínek pomohl složit barcelonské „Los Galacticos“ 17 body! Patrik Auda se ve francouzské ProA uvedl 19, 15 a 18 body v prvních čtyřech utkáních, kdy 18 bodů nasázel úřadujícími mistrovi a momentálně euroligovému ASVELU Lyon na jeho hřišti! Blake Schilb zapomněl na zraněný kotník a stal se už i druhým střelcem Chalons-Reims se 16 body v duelu s Bourgem. Tomáš Kyzlink byl se 17 body sdíleným top skórerem římského nováčka italské Serie A. A Adam Pecháček sází už i 30 bodů za druhobundesligový Hagen, kde možná zahájil svůj návrat na evropské basketbalové výslunní. Takový start českých legionářů do nové sezony jsme tu nejspíš ještě neměli.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
V první přípravě Bulls na domácím kurtu United Center před 17 tisíci fanoušků Tomáš Satoranský šel do hry až jako náhradník a po celý zápas s Milwaukee strávil na křídle. Jeho herní úseky byly vloženy do druhých polovin prvních dvou čtvrtin a pak na přelom třetí a čtvrté části. Za svých 22 minut skončil proti „béčku“ Bucks o 3 body v plusu, třebaže sám zapsal jen dva. Parádní měl zejména první střídání, kdy z jeho zisků tým těžil brejkové body a dostal se i k obratu. Díky Satoranskému byla pětice s 19letým nováčkem Whitem na rozehře aktivní i na útočném doskoku. Čech sice trefil jen jednu z 6 ran z pole, ale měl 7 doskoků, 3 asistence na 1 ztrátu a také 5 zisků, jimiž podtrhl svou individuálně dobrou obranu proti jako obvykle četným nájezdům Bucks. Ti na Bulls stačili (112-122) i bez Giannise Antetokounmpa, Middletona, Bledsoea, Ilyasovy, Hilla a Korvera, navíc i se závažím 25 ztrát proti 11 ztrátám Bulls, za něž zápas začal na rozehře Dunn a pokračoval nováček White.

Ve druhém duelu rovněž doma Bulls podlehli New Orleans s jeho jedničkou draftu Williamsonem (29 bodů) 125-127, když hráči druhého sledu ve 4. čtvrtině přišli při bídné hře o 23bodový náskok. Satoranský před 18.670 fanoušky nastoupil už v základu a na rozehře a díky větší aktivitě v zakončení byl pátým střelcem týmu (11 bodů, 8 asistencí, 5 doskoků, 2 zisky za 20 minut, z pole 6/5 a +7), který navršil 21 ztrát a propadl v bodech z brejků (12-24).

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce do sezony vstoupil bez stále zraněného Jana Veselého (i bez jeho francouzského podkošového kolegy Lauvergneho), ale už s novými posilami, jimiž jsou křídlo Derrick Williams (z Bayernu, 9. střelec Euroligy v minulé sezoně), francouzští rozehrávači Nando De Colo a Leo Westermann a ex-nymburský pivot Vladimir Štimac.

Hned na úvod Fener nestačil v bitvě o turecký Prezidentský pohár na městského rivala Efes, když na neutrální půdě v Gaziantepu padl 74-79.

V prvních dvou ligových kolech (nadále bez Veselého s Lauvergnem, kteří chyběli i v prvním kole Euroligy na Realu) už tým nezaváhal, když se vypořádal venku s ITU Istanbul (57-90) i doma s Gaziantepem (84-75)

Nejčerstvější zprávy hovoří o tom, že Veselý se vrátil do tréninkového procesu a odcestoval ke dnešnímu duelu 2. kola Euroligy do Bělehradu proti Crvene Zvezdě (od 19:00).

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao Basket)
Nováček ACB Bilbao (2-1) vykročilo do sezony pravou nohou, a to triumfem na palubovce finalisty Ligy mistrů Tenerife (67-81), na nějž navázalo domácím složením úřadujícího šampiona EuroCupu Valencie (83-79). Tým tak padl až ve třetím kole ve stánku Obradoira 98-96.

Hlavní letní posila týmu Ondřej Balvín zahájil sezonu famózně a aktuálně je 11. nejužitečnějšém hráčem ligy s průměry 9,3 bodu a 7 doskoků za 24 minut.

S Tenerife reprezentační centr zasíťoval 6 bodů (z pole 6/3, +13), 4 doskoky, 1 asistenci, 1 zisk a 1 blok za 23 minut. V domácí premiéře s Valencií před 7333 fanoušky se zvedl na 7 bodů (z pole 5/3, -5), 5 doskoků, 3 asistence a 1 blok za 23 minut. A v Santiagu zažil dosud nejlepší mač s 15 body (z pole 5/3, TH 11/9 z 10F+, -3), 12 doskoky, 1 asistencí, 2 bloky a užitečností 30 za 27 a půl minuty!

DAVID JELÍNEK (Andorra)
I Andorra (2-1) má po třech kolech ACB bilanci 2-1 za porážku ve Valencii (89-68) a výhry doma s Fueblabradou (79-69) a dokonce s letos mimořádně posílenou Barcelonou (86-84), jež měla za sebou dva dny zpět náročný euroligový duel na Efesu v Istanbulu.

David Jelínek v prvním duelu za 19 minut stihl 8 bodů (z pole 9/3, +/-0), 1 doskok a 1 asistenci, aby doma před 3530 diváky s Fuelabradou pokračoval jen třemi asistencemi, jedním doskokem a jedním ziskem za 18 minut. S Barcou se ovšem v kulise 4414 fanoušků zaskvěl jako druhý střelec týmu 17 body (z pole 9/6, -6), 2 doskoky a 1 ziskem za 20 minut.

VÍT KREJČÍ (Zarazgoza)
Nová reprezentační naděje Vít Krejčí rozfofrovala svou první regulérní sezonu v ACB velkolepým způsobem, když v dresu Zaragozy (2-1) má po 3 kolech průměr 5 bodů za 13 minut.

Při úvodním lupu (73-79) na Gran Canarii se za 7:28 prezentoval 4 body (z pole 2/2, +5) a 1 ziskem a dokonce z brejku stihl už po chvíli ve hře zkraje druhé čtvrtiny hned i první dunk sezony, když vypíchl míč na šestkové čáře a na pouhá dvě bouchnutí o zem se dostal až k odrazu na smeč!

Vzápětí Zaragoza doma před 8078 fanoušky rozmetala Obradoiro (96-64), k čemuž Krejčí pomohl 7 body (z pole 4/3, +9) a 4 doskoky za 22:40, což byla druhá nejvyšší minutáž týmu.

Zaragoza poprvé narazila až v Murcii (89-73), kde guard s číslem 27 za 8 minut vysoustružil 4 body (z pole 3/2, -4).

PATRIK AUDA (Boulazac)
Nový tým Patrika Audy Boulazac (1-3) zahájil francouzskou ligu už šest dní po skončení MS, a to domácí výhrou nad Le Mans 78-72. Pak ale následovaly tři porážky v řadě – doma s Dijonem 68-78, venku s Gravelines 108-106 a v předehrávce 14. kola na palubovce šampiona ASVELU Lyon 78-69.

Člen základní pětky Auda při premiéře v lize zapsal 8 bodů (z pole 5/2) a 5 doskoků za 25 minut, s Dijonem už zazářil jako jediný dvojciferný střelec 19 body (z pole 9/6, TH 8/7), 7 doskoky, 1 asistencí a 1 blokem za 29 minut. S Gravelines přidal 15 bodů (z pole 10/5, TH 6/5), 4 doskoky, 2 asistence a s mistrem zaperlil jako top skórer 18 body (z pole 12/8), 3 doskoky a 1 ziskem za 29 minut!

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Chalons-Reims (1-2) v prvních třech zápasech francouzské nejvyšší soutěže padlo doma s Pau-Orthez 83-88, vyloupilo Le Mans (63-72) a opět doma podlehlo Bourgu 79-81.

Blake Schilb po zranění kotníku na MS vynechal jen první kolo, ale do druhého už byl připraven a v Le Mans stihl 5 bodů (z pole 5/1), 3 asistence, 2 doskoky a 1 zisk za 23 minut. Ve třetím kole tým podlehl doma Bourgu 79-81, ovšem forward zaknihoval jako druhý střelec 16 bodů (z pole 9/5), 5 doskoků, 4 asistence a 1 zisk za 23 minut.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Nováček italské Serie A Virtus Roma z prvních tří kol vydoloval jeden úspěch, když prohrál na Virtusu Bologna (74-67), poté doma s Brindisi (63-87) a radoval se až na třetí pokus doma s Cremonou (97-94).

Základní guard Tomáš Kyzlink, který do týmu přišel v létě, byl hned v prvním utkání sdíleným top skórerem se 17 body (z pole 13/6, TH 6/4, -5), 4 doskoky, 2 zisky, 1 asistencí a 6F+ za 35 minut. Vzápětí ale s Brindisi vůbec nenastoupil, aby s Cremonou už byl opět v základu a nasbíral 11 bodů (z pole 8/4, +/-0), 7 doskoků a 3 asistence za 33 minut.

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová vstoupila do devítičlenné slovenské ligy porážkou ve Svitu (90-81), u níž základní křídelník Filip Halada asistoval 4 body (z pole 7/1, -12) a 3 doskoky za 27 minut.

ADAM PECHÁČEK (Phoenix Hagen)
Ve druhé němeceké lize aktuálně oživuje svou kariéru power forward Adam Pecháček, který od začátku sezony působí v Hagenu (1-3), jehož je po 4 kolech o dvě desetiny druhým střelcem s průměrem 16,3 bodu.

Při domácí porážce (85-88) s Chemnitzem byl nejužitečnějším hráčem se 16 body (z pole 10/6), 9 doskoky, 3 asistencemi, 1 ziskem a 1 blokem za 26:30.

Při nějtěsnější prohře v Karlsruhe (84-83) byl ve hře kvůli faulovým problémům jen 12 minut se 4 body (z pole 5/2), 6 doskoky a 1 ziskem.

K dobytí Paderbornu (85-97) pomohl už ale opět jako MVP, a to 30 body (z pole 15/10, TH 7/7), 9 doskoky a 3 asistencemi za 33:20.

A u domácí porážky (81-88) s Artlandem byl jako druhý střelec 15 body (z pole 10/5), 5 doskoky, 3 bloky a 1 asistencí za 25:11.