Show Audy, sen odložen a hněv na Boguta

11.09.2019 - red
počet přečtení: 785
vytvořeno 11.09.2019, upraveno 11.09.2019

ECHO ČTVRTFINÁLE MS S AUSTRÁLIÍ Jako by úvodní song puštěný v autobuse cestou na největší zápas dějin české mužské reprezentace předznamenal pozdější dění. Skladba „Life is life“ (Takový je prostě život) pasovala nakonec i na výsledek čtvrtfinálového duelu na světovém šampionátu v Číně. Lvi dali Austrálii ten největší boj, jaký uměli, přesto padli 70-82, když tentokrát nenašli dostatek palebné síly. Konečné skore však nebrali jako tragédii, ani jako konec své velké čínské jízdy. Porážka spolu s předchozím selháním Američanů proti Francii sice znamenala, že tým vedle snového postupu do semifinále přišel i o šanci na přímý postup na olympiádu, ale stále ještě může skončit pátý, šestý, nebo sedmý na světě. A to stojí za to se bít dál. Už ve čtvrtek přijde na řadu utkání o páté až osmé místo (15:00 na ČT Sport) s Poláky, kteří budou mít nemalou výhodu v o den delším odpočinku.

Navíc olympijský sen pro Čechy nemusí zmizet v nenávratnu, protože už příští rok v závěru červnu se o něj budou prát v jednom z kvalifikačních turnajů.

Dosud neporažení Australané vyrukovali na Čechy v základu se čtyřmi hráči NBA a třemi šampiony nejlepší ligy Dellavedovou, Inglesem, Baynesem a kouzelnickým driblérem Millsem, který si v první čtvrtině otevřel vlastní pouťovou střelnici a palbou ze všech pozic včetně tří trojek zajistil 13 ze 17 bodů týmu. Od druhé části už ale své cirkusové kousky začínal místy i přehánět, dopouštěl se ztrát a poločas skončil na 16 bodech.

Už od prvních útoků se začínala ozývat skupina českých fanoušků, která místy jako by sevřeně působící lvy chtěla dostat do jejich obvyklé provozní teploty na tomhle turnaji. A když v první půli vyjma jednoho slalomového nájezdu nevycházely střely ani nájezdové „floatery“ lídrovi lvů Satoranskému (ponejvíce broušenému nepříjemným Dellavedovou), vzali si produkci na starosti jiní, nejvíc pak sedmi body hned za první čtvrtinu a 13 (včetně jedné trojky) za poločas power forward Auda, rostoucí na MS zápas od zápasu ve skutečné ofenzivní monstrum.

Češi do půle nenechali rozehrát ústředního muže soupeře Inglese (v obraně na něm začal Bohačík), který byl zdvojován v průnicích a utkání zahájil několika přihrávkovými ztrátami (celkem 3 z 8 ztrát týmu do půle). Australané v první čtvrtině (skore 17-17) ztráceli i kvůli řadě útočných faulů hodně (6). Od druhé části ale hráli disciplinovaněji a naopak Češi v ní přišli o 7 z 9 míčů první půle. Navíc po aktivitě Australanů inkasovali 10 bodů z 9 útočných doskoků (lvi 2 ze 7). Lvi se na útočném doskoku zaktivizovali až později a okamžitě to bylo znát v jejich energii. V bodově skromné první půli si také pomohli 6 body z brejků.

Satoranský sice nesázel body, ale už do půle zajistil 8 asistencí oproti pro něj netypickým 4 ztrátám. Také jej ale už po 9 minutách zatížily dva fauly.

Dobrou zprávou bylo už po 7 minutách zapojení forwarda Schilba, který si zkusil ranní trénink a chtěl být připraven do zápasu, o nějž za žádnou cenu nehodlal přijít. A už v prvním poločase stihl odehrát 8:25 s jednou úspěšnou trojkou (celkem odehrál 13 minut s 5 body).

Nemilost bučícího čínského publika v překvapivě nezaplněné šanghajské aréně schytával australský centr Bogut, jehož rychlý návrat na lavičku po dvou útočných faulech byl naopak odměněn oslavným potleskem. Důvod? Nedávno se na Twitteru pustil do populárního čínského plavce Sun Janga kvůli jeho dopingové kauze, když napsal: „Plavci, co získají se Sun Jangem medaile, by měli rozmlátit stupně vítězů kladivy.“

Mohutný potlesk pak zněl arénou při „Kiss Cam“ na jumbotronu ve chvílích, kdy se jen několik málo odvážlivců z řad domácích fanoušků nebálo projevit emoce a veřejně – za sledování celé arény - políbit svého partnera.

Češi v závěru půle jako ještě několikrát poté experimentovali s nižší sestavou s jedním podkošovým hráčem a Auda po timemoutu zavřel poločas po akci Satoranského na nadějném skore 30-33 z českého pohledu.

Pes obranář Pumprla si od třetí čtvrtiny vzal výrazněji na starosti mazaného forwarda Inglese, který zápas skončil na pouhých 6 bodech, a po několika ztrátách Australanů šli Češi do vedení. Nahrály jim i potíže Millse, který sice brzy trefil už svou pátou trojku ze šestého pokusu, ale taky ve cloně nachytal třetí faul a musel jít bránit méně nebezpečné hráče. Jenže když dostal do správy vyššího a mohutnějšího Pumprlu, měl víc než jen plné ruce práce. Kapitán lvů si hvězdu soupeře bral opakovaně dolů ke hře zády a skoro pokaždé to dopadlo jeho košem nebo příhrou na volnou střelu, protože Mills si nechtěl udělat čtvrtý faul, a lvi mohli z tohoto „mismatche“ vytěžit i víc.

Za stále vyrovnaného stavu ale naráželi i na až nevybíravé zákroky soupeře při zakončení, ke kterým byli arbitří shovívaví, a naopak na druhé straně fauly české obraně přibývaly. Australané navíc při menší české sestavě šikovně využívali mismatche vzniklé pod košem po přebráních, která jim navíc dávala i výhodu při útočném doskakování.

Od poloviny třetí čtvrtiny se také začínala projevovat užší česká rotace z posledních zápasů, a ač s Austrálií oba celky víc točily devítku mužů, a Satoranskému po velkou část třetí čtvrtiny ulevoval vyvážením míče Bohačík, na obou více než 35 minut točících českých oporách (Satoranský dokonce 38) už tak obří porce při těsné obraně zejména Dellavedovy musela být znát.

Lvům začalo přibývat ztrát i nevýrazných útoků, stejně jako nepozorností nebo nedokončených rotací v obraně a v útoku bylo tentokrát kromě Audy (21, trojky 3/3), triple double už ukrutně těsně obtesávajícího Satoranského (13+13 asistencí a 9 doskoků) a Pumprly (10) málo výraznějších střelců.

Australané díky síle na útočném doskoku i českým ztrátám postupně odskočili až na 17 bodů, když body i asistencemi začal řádit Bogut, a i když zády útočící Pumprla a také trojkující Auda se Satoranským ještě dokázali snížit po heroickém úsilí na 55-63, v závěru už to blíž než na 70-77 nešlo. A to už minutu před koncem rozjela skandování i jedna ze skupinek českých fanoušků, kteří celý zápas odolávali přece jen početnější australské přesile.

Australské střelecké pole vedli Mills (24, trojky 9/6), Goulding (trojky 11/4) a Bogut (10). Jejich tým byl lepší ve ztrátách (11-16, jen 5 za posledních 30 minut hry), na útočném doskoku (18-8, z toho ve druhé půli 9-1), v bodech z druhých šancí (14-2) i ve trojkách (11-7).

„Austrálie odehrála vážně dobrý zápas. Já jsem ale hrdý na náš tým, bojovali jsme do posledních sekund. První poločas byl velice dobrý, ve druhém se nám poněkud zhoršila obrana, soupeř si dával výborně míč a skóroval pár snadných košů, což nás bolelo. Australané byli celý zápas hodně tvrdí a agresivní v obraně. Ale jsem šťastný, že jsme s nimi dokázali bojovat,“ shrnul své dojmy po utkání Patrik Auda.

„Nastoupili jsme proti velmi dobrému týmu. V první půli jsme byli víc v zápase a měli šance i na lepší poločasové skore, než byl stav 30-33. Ve druhé polovině už jsme měli problémy v obraně, kdy se nám s menší sestavou dařilo skórovat, ale trpěli jsme v obraně. S vyšší sestavou nám zase nešel tak dobře útok. K tomuhle ale proti tak dobrým soupeřům jako Austrálie dochází. Po zápase jsme jistě zklamaní, ale až to odezní, budeme si tohle léto pamatovat jako naprosto úžasné,“ zdůraznil kouč Ronen Ginzburg.

Potěšilo ho, že tým i při porážce ukázal svého bojového ducha. „I z minus 17 bodů jsme se ve čtvrté čtvrtině dostali na sedm. Hráči opět ukázali velké srdce a právě to nás dostalo až do čtvrtfinále, což všechny překvapilo.“