Sato: Je to znamení. Kříž: Já to říkal!

25.08.2019 - red
počet přečtení: 291
vytvořeno 25.08.2019, upraveno 25.08.2019

AKTUÁLNĚ ZE SOULU K UDÁLOSTI V PŘÍPRAVĚ NA MS Austrálie po sobotním historickém zápase stojí na nohou a pěje ódy na své „Boomers“. Nejenže země na melbournském Marvel Stadium zaznamenala největší návštěvu na basketbalovém zápase 52.079 diváků, ale její reprezentační tým vůbec poprvé dokázal pokořit USA, když díky fenomenálnímu výkonu rozehrávače San Antonia Pattyho Millse, který zařídil posledních 10 bodů týmu a celkem jich vysázel třicet, dokonal ve druhé půli obrat až k velkému vítězství 98-94. To vyznačilo konec 13leté vítězné série americké reprezentace, čítající 78 zápasů! A málokdo si vzpomněl na to, že australskému týmu letos chybí například hvězdný playmaker Philadelphia 76ers Ben Simmons.

„Dali nám velkou lekci a ukázali, jak je třeba hrát na této mezinárodní úrovni,“ pravil bez vytáček kouč Američanů Gregg Popovich, který v San Antoniu vede svého sobotního pokořitele Millse. „Naší předností a rozdílovým faktorem musí být obrana. V té jsme ale soupeře neudrželi. Musíme být dobře bránící a doskakující tým, jako v prvním utkání s Australany. Napodruhé už nám ale tohle chybělo,“ dodal 70letý pětinásobný vítěz NBA.

Zatímco v Austrálii mohutně slavili, o několik tisíc kilometrů severněji přijali členové českého národního týmu velkou novinu poměrně v klidu.
 


„Jestli jsem překvapený? To se nedá říct. Austrálie má obrovské kvality a její hráči z NBA patří k těm lepším nebo dokonce stěžejním ve svých týmech. A je to stále příprava, takže bych tomu nedával takovou důležitost. Je ale pravda, že Austrálie potrápila Ameriku už i na olympiádě, kde s ní odehrála super zápas,“ odkázal Tomáš Satoranský při nedělní snídani v Soulu, kde je český tým na posledním přípravném turnaji před mistrovstvím světa, na jen desetibodovou porážku Australanů z Ria 2016. A tam měla sestava USA mnohem velkolepější parametry než letos.

Ač šlo o přípravu, podle nového rozehrávače Chicago Bulls se nyní otevírají šance i dalším týmům. „Vidí, že se s Amerikou bude dát hrát a ukazuje to, že světový šampionát bude zajímavý a budou tam další týmy v roli favoritů.“

Satoranský na druhé straně brzdí případná přehnaná očekávání na české straně. „Do toho, jestli se i pro nás může v utkání na mistrovství světa rýsovat větší naděje pro zápas s USA, bych se moc nezaplétal. Nevíme, jak Američané budou po téhle prohře přistupovat k dalším zápasům. I pro ně je to ale nějaké znamení, že nemůžou usnout na vavřínech a musí jít do všech zápasů naplno. Řekl bych, že pro nás to situaci nemění, oni zůstávají naprostými favority a my k tomu tak musíme přistupovat. Na druhé straně se nesmíme ničeho zaleknout. Je vidět, že se s nimi dá hrát víc než v minulých letech, kdy drtili protivníky o šedesát bodů.“

1872ZGM.jpg

Tématem byla událost z Melbourne i pro zbytek české šatny, neboť výsledek byl znám ještě před sobotním startem duelu lvů s Angolou. „V zápase zaúřadovali hráči z NBA, kdy to Patty Mills na konci otočil ve prospěch Australanů. Já už jsem dřív říkal, že to Američani budou mít na šampionátu těžké. Netvrdím, že nejsou favority celého turnaje, teď je ale otázka, jak se s touhle porážkou popasují. Jestli je to nakopne a ukážou, že to ostatní nebudou mít snadné, nebo jestli je to spíš vykolejí,“ zamyslel se power forward Martin Kříž.

Je podle něj překvapením, že k prvnímu „zakopnutí“ favorita, který po zranění kotníku power forwarda Kuzmy (v sobotním utkání už nenastoupil) má už nyní jasnou dvanáctku pro MS, došlo již v rámci přípravy?

„Na téhle úrovni je spousta kvalitních týmů s mnoha kvalitními hráči, ale vždy když někdo porazí USA, je to jistě překvapení. Po první porážce za 13 let je na ty hráče už určitý tlak. Možná je pro ně ale dobře, že je to potkalo už teď. Na druhé straně ten výsledek vlil čerstvou krev do žil ambiciózním týmům, jako jsou Srbsko, Řecko nebo Francie a vlastně i nám - že jsou hratelní a že se může stát cokoli,“ podotýká Kříž.

1871YmZ.jpg

V zápase s Australany bylo patrné, že americký tým nyní nevyvíjí takový defenzivní tlak jako v minulosti a chybí mu tak obvyklé přechodové body. Po jasné dominanci na doskoku v prvních dvou přípravách se Španělskem a Austrálií navíc tentokrát boj o odražené míče prohrál (35-41) a o parník zpět byl v bodech zpod koše (26-46), kam si soupeř chodil místy, jak chtěl, a hlavně po trpělivé hře a chytrých kombinacích. To americkému celku chybělo především v závěru, kde těžko hledal cestu ke koši.

„Je pravda, že celku USA letos chybějí ty největší hvězdy a hlavní skóreři NBA. Na každém týmu ale je, aby se s tím vypořádal, a Američani jsou pořád tak kvalitní, že by ten tlak měli ustát a popasovat se s tím. Austrálie nicméně všem top týmům ukázala, že šance je porazit tu je.“

Ze nemalou výhodu Australanů Kříž označil to, že řada z nich se s americkými hráči potkává denně v NBA. „To určitě svou roli hraje. Jsou tak srovnaní s touhle konkurencí po celý rok, soupeře znají a ten respekt tam pak není, což se snaží využít ve svůj prospěch.“

Nezanedbatelné byly i padesátitisícové divácké kulisy obou sledovaných zápasů v Melbourne. Na jejich výši se podílela i nemalá marketingová kampaň, jež začala už minulý rok a lákala na ta největší esa z NBA. Po jejich mnohačetných omluvenkách se však nyní spousta majitelů zejména drahých vstupenek kolem plochy dožadovala vracení peněz a v některých případech už prý byli uspokojeni.

Martin Kříž se vyjádřil jak k tomuto tématu, tak k otázce na to, kolik diváků by nyní na souboj jeho týmu s USA přišlo v tuzemsku.

„O nespokojenosti fanoušků v Austrálii s absencí hvězd jsem četl, pořád to ale byl národní tým USA, který byl 13 let neporažený, takže stále šlo o obrovský tahák. Pokud jde o zápas Američanů u nás, věřím, že pražská O2 Arena by se na to vyprodala.“
 


Ovšem výsledek z Melbourne nebyl v sobotu tím jediným, který zvedal mnohá obočí. Japonci, kteří jsou stejně jako USA soupeři Čechů ve skupině blížícího se světového šampionátu, na domácí půdě zdolali před 18 tisíci diváků favorizované Němce (86-83), kteří před týdnem doma v Hamburku porazili český tým rozdílem 19 bodů.

„Když Austrálie porazila Ameriku, proč by Japonsko nemohlo porazit Němce?“ nebyl ani tady příliš překvapený Kříž.

„Já jsem už dřív odmítal ty řeči všude kolem, že Amerika a Turecko jsou samozřejmě těžcí soupeři, ale Japonce že sfouknete jako nic. OK, jsou papírově nejslabším soupeřem, ale nemají vůbec špatný tým. Mají hráče z NBA, a i když letošní devítka draftu Hachimura ještě do ostrých zápasů NBA nezasáhl, svou kvalitu rozhodně má. Jistě neznáme okolnosti utkání, ale Japonci vážně nemají špatný tým a bude to i pro nás těžký zápas a žádná formalita. Budeme tak muset udělat maximum pro to, abychom je porazili.“

Jen mimochodem - forward Rui Hachimura zazářil proti Němcům 31 body a soupeř do často postavené japonské zóny proměnil jen 10 z 39 trojek a nestačilo mu ani 22 útočných doskoků.