Poločas snů a loučení kapitána!

14.09.2019 - red
počet přečtení: 950
vytvořeno 14.09.2019, upraveno 14.09.2019

ECHO DUELU LVŮ O PÁTÉ MÍSTO NA MS Něco přes dvacet minut za trojkových manévrů především Martina Peterky hýčkali čeští basketbalisté naději na ještě jeden zázrak na světovém šampionátu v Číně. Do první půle však vrhnuli tolik sil, že do druhé už jich mnoho nezbylo a Srbové taženi fenomenálním skórerem Bogdanem Bogdanovičem otočili ve třetí čtrtině skore a pak už si výhru 90-81 nenechali vzít. Lvi v utkání o 5. místo v pekingské aréně přesto dorovnali československé maximum z roku 1970 a ještě mnoho dní budou na svou hlavu poslouchat hřejivá slova chvály.

První poločas byl bez nadszáky českým poločasem snů (50-41)! Poločasem snů české ofenzivy, při vědomí enormního vyčerpání osových lvů při jejich osmém zápase v rozmezí pouhých 13 dnů. A byl to také poločas snů trojkařského mága Martina Peterky, který ze své mošny vykouzlil repre poloačas kariéry, když 4krát neomylně vypálil zpoza oblouku a celkem do půle zařídil 14 z 50 českých bodů, aby tak svému týmu dal spolu s 10bodovým hlavním útočným osnovatelem Satoranským nadějný odrazový polštář. A mimo to ještě stíhal bránit i mnohem objemnějšího Jokiče, kterému navíc po předchozím naznčení „práskl do obličeje“ svou čtrvtou trojku.

A nemít favorizovaní Srbové opět ve skvělé fazoně hrajícího Bogdanoviče, který ze všech pozic už do půle vysázel 17 bodů, bylo by s nimi už po 20 minutách ještě hůř. Už takhle pro ně skore 43-30 pro Čechy po 17 minutách nevěstilo nic dobrého.

Do půle se ani bodem neprosadil hvězdný pivot Denveru Jokič, který i v jasně zakončovatelných situacích odkládal míče na otevřené, ale nepříliš přesné perimetrové střelce, a do půle skončil bez bodu. Jeho kolega z NBA Marjanovič přišel na kurt až v závěru poločasu a hned si udělal dva útočné fauly, k velké nelibosti početné srbské enklávy v hledišti. S tou ve velmi slušně zaplněné hale, jež hostila před 11 lety olympijský basketbalový turnaj,od začátku bojovala především dvacítka krajanů z české ambsadády v Pekingu.

Češi, z nichž jako první převzal Jokiče výrazně nižší Kříž, se po lepším startu Srbů začali rozjíždět za stavu 2-7 a v první čtvrtině skvěle odebírali soupeřům míče při zdvojování i precizním krytí 1 na 1, což rezultovalo v nebývale příznvý poměr ztrát (1-8).

Lvům navíc dlouho skvěle padaly trojky (8 do půle), jež přidávali i Satoranský s Bohačíkem, který se zaskvěl i na doskoku nebo v obraně Bogdanoviče, jemuž dokázal i odebrat míč. Lvi se také snažili létat co nejrychleji do protiútoku a to i po obdrženém koši, kdy byl hlavním motorem přechodů Satoranský. Lvi navíc na rozdíl od soupeře nesbírali zejména v první čtvrtině téměř žádné fauly a od záporného stavu 15-20 začali zlepšovat i obranu.

A v útoku servírovali parádní akce – Satoranský vyzval zadovkou pod koš ke skórování Audu, po skvělém ztrojení Bogdanoviče přišla zase alley-oop nabídka Satoranského na volejbalové zakončení s faulem Balvína. A Peterka v poslední vteřině útoku doskočil minelu Hrubana a ještě stihl zakončit zády ke koši…

Ač devítibodový poločasový budil nemalé české naděje, soupeř veden nezastavitelným Bogdanovičem vtrhl do druhé půle jako velká voda, trefoval trojku za trojkou a najednou začal přidávat i brejkové body, když se už vysílení lvi přestávali stíhat vracet. Českému týmu se navíc vykrucovaly střely z obruče a od vedení 58-51 po trojce Satoranského se Srbům poprvé začal i bodově aktivizovat Jokič. Po třetím faulu šel navíc střídat Bohačík, poté už potřeboval oddych i Satoranský a daší trojky Joviče i útočné doskoky soupeře vedly už k obratu na 62-69, po dílčím skore 12-28 ve třetí čtvrtině ve prospěch Srbů.

Ve čtvrté čtvtině vyšplhal rozdíl až na 18 bodů, když u týmu končící kouč Djordjevič stále nechával provádět další magické kousky a střely svého top skórera Bogdanoviče, autora 31 bodů s trojkami 12/7. Po prostřídání obou týmů se lvi ještě trojkami Hrubana a Palyzy i útočnými doskoky Kříže prodrali na hranu deseti bodů, ale to už nastaly poslední dvě minuty, kdy si o své poslední reprezentační vyslání do hry řekl kapitán Pavel Pumprla, aby si zaslouženě užil poslední desítky sekund v národním dresu na scéně mistrovství světa.

Jeho tým střelecky táhli Auda (16), Peterka (14, trojky 5/4), Satoranský (13+6 asistencí) a Balvín (12+10 doskoků), tým přestřílel soupeře z trojek 12-10, ztratil jen 9 míčů a zaostal hlavně v produkci zpod koše (30-40). Za Srby vedle Bogdanoviče dvojciferně stříleli ještě Millutinov (14) a Jovič (12).

„Opět jsme se vymačkali jako citroni a první půlku jsme odehráli velmi dobře. Ale věděli jsme, že to pak bude těžké,“ přiznal kouč Ronen Ginzburg, jehož tým od losu MS ušel nevídaný kus cesty.

„Po vylosování základních skupin jsme tušili, že máme problém, ale nakonec z toho vzešlo tohle zázračné léto. Celý turnaj jsme až sem zvládli i bez MVP Euroligy Jana Veselého, se kterým bych se nebál říct, že bychom na EuroBasketu bojovali o medaile. Nakopnuli jsme basketbalové dění v zemi a teď se musíme pokusit to udržet. Hráli jsme skvěle proti opravdu výborným týmům, v útoku i obraně a hráči mají můj respekt, stejně jako tady kapitán, který se právě dnes rozloučil s reprezentací,“ otočil se trenér při tiskové konferenci na vedle sedícího Pavla Pumprlu.

„Mně se těžko mluví po takovém zápase, protože jsme na konci pro nás skvělého turnaje a já jsem rád, že to dnes neskončilo o 25, což by bylo špatné. Dosáhli jsme tu úžasných věcí, jaké nikdo nečekal, celý turnaj jsme odváděli výbornou práci a psali historii první české účasti na MS. A sedět tady ještě předposlední den turnaje je pro nás bláznivý zážitek a ještě několik týdnů budeme potřebovat, abychom si to všechno uvědomili. Snad se příští generace od tohoto úspěchu odrazí a dokáže ještě víc,“ zasnil se loučící se kapitán.