Pokud NBA začne, už neskončí

11.05.2020 - red
počet přečtení: 252
vytvořeno 11.05.2020, upraveno 11.05.2020

KORONAVIROVÉ DĚNÍ V NBA A V EVROPĚ NBA bude podle ESPN živit naděje na obnovení letošní sezony až do měsíce června. A situace dokonce už došla tak daleko, že i kdyby se po znovuzahájení sezony vyskytl hráč pozitivně testovaný na koronavirus, hrálo by se podle The Athletic dál (případně by došlo jen na dvoudenní pozastavení zápasů), neboť při permanentním denním testování a izolaci hráčů by větší přenos na další osoby neměl hrozit. Nejpravděpodobnějšími lokacemi pro dohrání sezony jsou nyní Las Vegas a Orlando, přičemž pro dokončení ročníku bude liga potřebovat 15 tisíc testů na koronavirus.

Šéf NBA Adam Silver už také jako reálnou možnost ponechává odstartování příští sezony až na prosinec, a to bez ohledu na to, zda ta stávající bude dohrána. I tak už byla ale hráčská asociace informována, že se i příští ročník může odehrávat do určité fáze bez fanoušků v hledišti, což by snížilo příjmy ligy až o 40 procent.

Cleveland Cavaliers a Portland Trail Blazers v pátek jako dosud první z klubů NBA otevřeli svá tréninková zařízení k individuální přípravě. Musí však dodržovat daná pravidla – v hale smí být nejvýš čtyři hráči naráz, a to jen ve státech, kde to umožňují vládní povolenky. Na tréninku Cavs například asistent podával míče hráčům s rouškou a v ochranných rukavicích.

New Orleans jako další klub plánuje otevřít tréninkovou halu 18. května.

2270ZDR.jpg
 

Ve španělské ACB už se týmy začaly vracet k individuálním tréninkům a také začali plošně testovat hráče před ohlášeným turnajem nejlepších 12 týmů v jednom městě. Bohužel testy už přinesly i pozitivní výsledky – podle serveru Encestando se nákaza objevila u hráčů Badalony a Zaragozy, za niž hraje Vít Krejčí. Na další výsledky testů se nyní čeká.

Kandidaturu na pořádání ligového turnaje podalo dokonce deset lokací či měst, a to Almeria, Andorra, Barcelona, Gran Canaria, Madrid (v hale Realu), Menorca, Navarra, Tenerife, Valencie a Zaragoza.

Významnou zprávu vyslal do světa euroligový Maccabi Tel Aviv, který oznámil, že při variantě dohrávání Euroligy se nezúčastní dokončení izraelské ligy, což už podrobil ostré kritice šéf Hapoelu Jeruzalém Guy Harel. Izraelská liga už o dohrání své sezony rozhodla. Ve druhé polovině května hráči nastoupí na dva týdny do karantény, 1. června začnou trénovat a 20. června už se má začít hrát, i s určitou úpravou herního formátu. Na Final Four má dojít v červenci. Každý tým bude nastupovat ve své hale, ale samozřejmě bez diváků, přičemž se bude hrát dvakrát týdně.

Německá BBL, která se má dohrávat ve formátu 10 týmů na turnaji v Mnichově, čeká na oficiální povolení od vlády, které by mělo být vydáno 18. května. Při nastaveném formátu včetně play-off by oba finalisté odehráli v červnu 10 zápasů během tří týdnů.

Například Ulm už ale bude bez svého amerického rozehrávače Killiana Hayese, který se podle ESPN již v zámoří chystá na letošní draft NBA, kde by měl být vybrán mezi prvními deseti „picky“.

Euroligový Milán ohlásil zahájení dobrovolné individuální přípravy hráčů, pro start týmové přípravy ale ještě žádný plán není.