Platový strop, korona klauzule a obavy

15.05.2020 - red
počet přečtení: 272
vytvořeno 15.05.2020, upraveno 15.05.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A NBA Jsou basketbalové soutěže, pro něž bude bolestná zkušenost s koronavirem nemalým poučením a také důvodem ke změnám. Italská liga mužů tak podle místních médií zvažuje, že do příštích hráčských smluv přidá klauzuli chránící klub v případě, že by se jeho hráč nakazil virem typu Covid-19. Lega Basket zároveň bude už dnes hlasovat o tom, zda příští sezona bude s 18 týmy a bez sestupů, což by byl první takový ročník od roku 1948. V lize by mělo pokračovat současných 17 celků plus Turín či Ravenna z druhé ligy. Pro sezonu 2021/22 by pak Italská federace schválila 20člennou ligu se dvěma postupujícími z druhé ligy a soutěž rozdělenou do dvou divizí. Aby měly týmy konkurenceschopné sestavy, zvažuje se zavedení minimálního rozpočtu.

Ve španělské ACB kluby chvátají, aby do dneška posháněli své zahraniční hráče, kteří v době soutěžní odstávky odjeli domů. Ode dneška dál už totiž každý příchozí do země bude muset strávit dva týdny v karanténě. V této souvislosti je zajímavé, že před vyvrcholením Euroligy i ACB se Barcelona rozloučila se svým důležitým americkým rozehrávačem Delaneym, který v obou soutěžích doručoval přes deset bodů.

2283NDY.jpg

V Eurolize se množí vyjádření generálních manažerů o stále menší šanci na dohrání sezony, neboť bude třeba sladit opatření v deseti zemích, v nichž působí zúčastněné kluby, a to i když se počítá s dohráním soutěže v jedné zemi. Například generální manažer Efesu Istanbul Alper Yilmaz upozornil na rychle rostoucí počet nakažených v Rusku a také na potíže s návratem amerických opor euroligových celků z USA, kde se koronavirus rozšířil nejvíc.

V souvislosti s letošní situací, jež klubům způsobí potíže i do budoucna, se stále více skloňuje i téma platových stropů v evropském basketbalu. Prezident euroligové CZ Bělehrad Nebojsa Čovič už odhalil, že vedení Euroligy vydalo doporučení nepodepisovat nové smlouvy, a podle Čoviče to vypadá, že se pracuje na zavedení platového stropu.

Litevský předseda vlády Saulius Skvernelis oznámil, že od 30. května bude možné obnovit konání sportovních akcí a zápasů v profi sportu, byť bez přítomnosti fanoušků. Litevská liga mužů už sice svou sezonu ukončila dříve, nicméně otevření sportovišť by umožnilo odehrání závěru Euroligy i v Litvě, kde se o tuto poctu uchází Kaunas a Vilnius.

Hapoel Holon obdržel nedobré zprávy od svých tří zahraničních hráčů, kteří se odmítili vrátit do Izraele na dohrávku tamní ligy, a musí se tak poohlížet po posilách.

V NBA se kluby mají stále pozitivněji k možnosti dohrání sezony, jedna otázka však stále zůstává klíčová – kolik pozitivních testů na koronavirus už by bylo příliš mnoho a vyvolalo by potřebu ligu znovu přerušit, či letošní sezonu definitivně zrušit.