Ošálení vnitřních hodin světelnou hrou

24.08.2019 - red
počet přečtení: 1018
vytvořeno 24.08.2019, upraveno 24.08.2019

S KONDIČNÍM SPECIALISTOU LVŮ O TECHNOLOGICKÉ NOVINCE Bývalý armádní kondiční specialista Michal Miřejovský z vlastní zkušenosti ví, jak daleká štreka to je až do Koreje, a jakou paseku právě posun přes sedm časových pásem směrem na východ organismu způsobí. A proto s sebou na poslední turnajovou přípravu lvů do Soulu vzal speciální brýle s oranžovými skly, které by měly hráčům zkrátit „jet lag“ alias pásmovou nemoc zhruba na polovinu. O tom, jak fungují a ve kterých úsecích dne se používají, nyní promluví kondiční expert českého národního týmu ve větších detailech.

Michale, co vás přivedlo k tomu opatřit celému národnímu týmu ty oranžové brýle proti jet lagu?
Bavili jsme se o tom s manažerem reprezentace Michalem Šobem a na základě konzultací s lidmi z Českého olympijského výboru, kteří mají zkušenosti s přesuny na olympiády, kde tuhle pomůcku naši sportovci používali, jsme se rozhodli ji použít i my, aby nám to usnadnilo ten časový posun.

1865OWV.jpg

Jaké jsou zkušenosti olympioniků a lze na základě předchozích znalostí už rámcově změřit, nakolik tyto brýle usnadní přeorientování organismu na velký časový posun?
Měření by bylo těžké. Já jsem chtěl využít svou osobní zkušenost, protože v roce 2015 jsem letěl na Mezinárodní vojenské hry v korejském Mungyeongu, kde jsme vůbec nic nepoužívali, a já si pamatuju, že jsem byl čtyři pět dní úplně „mimo použití“. Chtěl bych tak porovnat vlastní zkušenost s dneškem, kdy používáme tyhle brýle.

Jak vlastně brýle mají fungovat?
Máme dva nebo tři modely a fungují tak, že blokují „modrou složku“ světla, která je stimulátorem našich „vnitřních hodin“. V momentě, kdy hlavně ráno dopadne na oční sítnici, tělo začne startovat všechny procesy ke svému fungování. A pomocí těchto brýlí, kdy jsme si mohli hrát s tímhle „světelným efektem“ na tělo, lze posouvat naše „vnitřní hodiny“ dopředu i dozadu. My jsme se přesunuli na východ, kde je plus 7 hodin oproti Česku, takže jsme potřebovali prodloužit den, a proto jsme se snažili posouvat to směrem dopředu.

Je posouvání dopředu pro lidský organismus všeobecně těžší?
Posun na východ je určitě složitější, let na západ, proti času, je tedy jednodušší.

1860NjN.jpg

Z každé hodiny posunu v čase se podle vás tělo dostává jeden den, adaptace na Koreu by tak měla trvat zhruba týden. Používání brýlí by ale mělo tuhle dobu zkrátit na tři až čtyři dny, je to nějak ověřené?
Ano, tento předpoklad vychází z už zpracovaných studií z posledních 20 let, kdy se tím vědci zabývali a testovali to v praxi. S brýlemi by se člověk měl adaptovat na zhruba dvě hodiny posunu za den. Já jsem vypočítal, že hráči chodí spát v průměru v 11 hodin večer a vstávají mezi sedmou a osmou ráno. A já jim každý den posouvám o dvě hodiny dobu, kdy na ně působí světlo a tma, čímž se ovlivňuje jejich působení na lidský organismus.

Hráči měli brýle už po odbavení ve středu na pražském letišti a pak i během nočního letu do Soulu. Kolik hodin denně by je měli nosit, aby to bylo efektivní?
Vycházel jsem z časového harmonogramu, který mají hráči v Česku. V momentě odbavování v Praze už v Koreji byla noc a my se potřebovali adaptovat na zdejší místní čas. Posunul jsem to o dvě hodiny a hráči tak měli brýle po celou dobu letu, až do příletu v Soulu, tedy do páté hodiny ráno v Česku. V pátek ráno jsme to posunuli zase o dvě hodiny a brýle tak sejmuli v 10 ráno a v sobotu to posuneme zase o dvě hodiny, tedy na osmou. A tím bychom měli být v ideálním případě aklimatizovaní na šest hodin posunu a čtvrtý den by to mělo být o tu zbývající hodinu.

Hráči zatím rozpis nošení vesměs dodržují a kdy by měl program definitivně skončit?
Zatím jsem všechny hráče viděl v letadle, kde to všichni přesně dodrželi. Během dne se už na hotelu vidíme míň, ale hráči, se kterými jsem mluvil, to dodržují. Jistě na každý organismus časový posun působí jinak, třeba Tomáš Satoranský s tím má největší zkušenosti, a ten si to odladil podle sebe. Hráčům doporučím, aby si brýle ještě nasadili v sobotu večer po prvním zápase, zhruba hodinu a půl předtím, než půjdou spát. Všichni používají mobily a laptopy a brýle pomáhají odfiltrovat světlo z těchto displejů, které narušuje biologické hodiny a kvalitu spánku.