Ohrozí protesty v USA dohru NBA?

15.06.2020 - red
počet přečtení: 103
vytvořeno 15.06.2020, upraveno 15.06.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A V EVROPĚ Viceprezident Hráčské asociace NBA Kyrie Irving, který už kvůli zranění ramene do hry nebude moct zasáhnout, vzal do své správy kola dějin a zorganizoval velký konferenční hovor s téměř stovkou hráčů na téma obav z červencového restartu letošní sezony v orlandském komplexu Walta Disneyho. Řada hráčů včetně některých superhvězd podle zámořských médií nemá zájem sezonu dokončit, pokud nebude dostupná vakcína proti koronaviru. To by ale také znamenalo obrovské ztráty, a to i na účtech basketbalistů z nejlepší ligy. V úhrnné výši ušlých platů by při nedokončení ročníku šlo až o 1,2 miliardy dolarů!

Při 100 minut trvajícím konferenčním hovoru se ale řešily i jiné otázky. Zejména to byly aktuální celonárodní protesty proti nevybíravým zákrokům příslušníků policie a potažmo proti rasové diskriminaci, jež se opět dostala do centra dění po zabití černocha George Floyda policistou klečícím mu na krku. Leckteré hvězdy NBA se už zapojily do demonstrací a ony samy se obávají, že při restartu sezony by se pozornost veřejnosti přenesla z ulic k basketbalu a vytratil by se tak aktuální náboj a tlak demonstrantů. A to nechtějí dopustit.

„Dokončení sezony v Orlandu nemá moji podporu. Jsem proti systémovému rasismu a všem těm „sr…..“. Jsem připraven se vzdát všeho, co mám. Něco v naší společnosti smrdí, a ať si to přiznáme, nebo ne, jako černoši jsme každý den terčem,“ pravil rozohněný rozehrávač Brooklynu Irving.
 


A centr LA Lakers Dwight Howard dodal, že dosažení jednoty mezi „jeho lidmi“ je teď větší priorita než hraní zápasů.

Donovan Mitchell z Utahu ovšem přidal i mnohem prozaičtější obavu – a to z rizika zranění po dlouhé nečinnosti a náhlém návratu do plného zápřahu.

Jak se zdá z počtu mužů na telefonu, šéfové a majitelé klubů musí mít v těchto dnech celkem nahnáno. Přípravy na obnovený start sezony 30. července jsou přesto v plném proudu.

Liga už klubům oznámila, že testování hráčů a týmového personálu začne 23. června a bude se opakovat každý druhý den. Všech 22 zúčastněných týmů má do Orlanda dorazit mezi 7. a 9. červencem. Vedení soutěže dokonce podpořilo financování studie směřující k usnadnění a urychlení testování i u široké veřejnosti.

Hráči, kteří v soutěžní přestávce odcestovali do svých zemí, se museli do USA vrátit nejpozději dnes, což se z Evropanů týkalo například Luky Dončiče, Nikoly Jokiče či Kristapse Porzingise.

A to nejhorší na závěr víkendového dění z NBA – podle serveru The Athletic hráči už dopředu počítají s tím, že se celá příští sezona odehraje bez diváků v arénách. Jen pro dokreslení – v 330milionových USA už mají přes 2,16 milionu nakažených a více než 117 tisíc mrtvých.

Ještě dřív než v Orlandu vypukne dvoutýdenní dohrávka španělské ACB ve Valencii, která odstartuje už tuto středu. Všechny zápasy se mají vysílat až do 125 zemí světa.

V izraelské lize po protestech zejména amerických hráčů nakonec přece jen uvolnili některá striktní opatření týkající se hráčů před dohráním soutěže. Zákaz jakéhokoli vycházení vyjma zápasů a tréninků (hrát se má začít už v nejbližších dnech) byl změněn na možnost vyjít si ven v dosahu 100 metrů od bydliště, setkávat se spoluhráči či možnost vyzvedávat děti ze školy.

Neradostné zprávy dorazily z Řecka, kde majitelé dvou klubů ze středu tabulky letošní sezony nejvyšší soutěže ohlásili, že své týmy opouštějí a u obou se předpokládá, že v příštím ročníku už v lize nebudou. Jde o Rethymno a Ifaistos. Ani jeden z těchto klubů ale není podle řeckých médií v dluzích.

A z turecké ligy se důrazně ozval klub Pinar Karsiyaka z Izmiru, který se kvalifikoval mezi poslední čtyři celky FIBA Europe Cupu a netrpělivě tak očekává blížící se rozhodnutí FIBA o pořadateli Final Four, jež se odehraje stejně jako v případě Ligy mistrů na konci září. Pinar by závěrečnou akci velmi rád uspořádal a zároveň maximálně využil výhody domácího prostředí.