NBA už na 2 měsíce! Bez testů na drogy

17.03.2020 - red
počet přečtení: 160
vytvořeno 17.03.2020, upraveno 17.03.2020

AKTUÁLNĚ Výjimečná doba si žádá výjimečné kroky, a tak Hráčská asociace NBA uzavřela s vedením ligy dohodu o dočasném zastavení testů na zakázané substance v krvi hráčů, a to po dobu soutěžní odstávky způsobené pandemií koronaviru. Informoval o tom Yahoo Sports. Hráči standardně podstoupí během sezony a v letní přestávce šest náhodných a předem nehlášených testů. Teď mají alespoň na několik týdnů od přepadových kontrol klid.

A těch týdnů možná nebude málo. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí totiž vydalo doporučení nepořádat akce nad 50 lidí po dobu nejbližších 8 týdnů. Podle prvních zpráv tak šéfové klubů NBA považují pokračování soutěže od poloviny června – bez diváků v hledišti – za ještě optimistickou variantu. Sezona by pak skončila nejspíš až v srpnu. To by definitivně vyloučilo účast největších hvězd na olympiádě v Tokiu, jejíž odložení si prý nyní přeje 60 až 70 procent Japonců.

Úvahy už jdou dokonce tak daleko, že by se zbytek sezony NBA kvůli ušetření mohl odehrát i v tréninkových halách týmů.
 


Nepříznivé vyhlídky na dokončení sezony už začínají mít větší dopad i na Euroligu, kde se kvůli předpokládaným finančním ztrátám podle řeckého portálu SDNA uvažuje o zmražení, nebo dokonce ukončení stávajících hráčských kontraktů. Jednou z možností je ukončení stávajících smluv k 15. březnu a uzavření nových krátkodobých po znovuzahájení soutěží, pokud k tomu dojde. A pokud by došlo ke zrušení soutěží, aktuální kontrakty by byly ukončené k 15. březnu.

Aktivní přístup během odstávky zvolili v euroligovém CSKA Moskva, kde pokračují s tréninky, a dokonce došlo i na přípravný zápas prvního týmu s rezervou, přičemž klub denně monitoruje zdravotní stav hráčů a trenérů.

Podle řeckých médií stále visí otazník nad návratem kouče Panathinaikosu Ricka Pitina (čerstvě podepsal smlouvu s univerzitou Iona, již převezme v příští sezoně, zároveň ale ujistil, že se hodlá do Řecka na zbytek sezony vrátit) v případě pokračování sezony. Stejně tak je nejisté, že trenér v létě převezme řecký národní tým, pokud se bude hrát olympijská kvalifikace. Panathinaikos už si údajně hledá nového kormidelníka.

Pozitivní zprávy naopak hlásí čínská liga, která má po dvouapůlměsíční pauze začít 15. dubna, a to i se zahraničními hráči. Jejich drtivá většina se ale během odstávky vrátila domů, proto byli nyní vyzváni k návratu. Po příjezdu do Číny bude muset každý absolvovat povinnou dvoutýdenní karanténu. Liga také pohrozila, že v případě odmítnutí návratu daný hráč bude mít v soutěži tříroční distanc. Všechny zápasy se budou hrát bez diváků a pouze ve dvou místech (Qingdao a Dongguan), a to s frekvencí 4 zápasů týdně.

Další zrušenou ligou v Evropě – po litevské, belgické, ukrajinské či švýcarské - se stala bosenská, kde byl za vítěze vyhlášen dosud vedoucí Aleksandrovac. K rozhodnutí měly kluby dospět jednohlasně.