NBA krátí přípravu a v Evropě to vře

18.05.2020 - red
počet přečtení: 329
vytvořeno 18.05.2020, upraveno 18.05.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A NBA Nejlepší liga světa maximalizuje své snažení směrem k dokončení letošní sezony. Podle serveru The Athletic už snížila své odhady času potřebného na přípravu týmů ze čtyř až pěti týdnů na pouhé dva až tři, byť teprve prvních pár klubů znovuzahájilo individuální (a spíše dobrovolnou) přípravu hráčů. V sobotu šli do akce například Lakers a dnes se mají přidat Rockets. Zároveň dál platí, že rodinní příslušníci hráčů by měli mít možnost navštěvovat utkání přímo v hale, jakmile se znovu začne hrát.

NBA už ovšem také plánuje svou další sezonu a podle ESPN se momentálně zabývá možností, že kvůli omezením spojeným s trvajícím nebezpečím koronavirové pandemie a nadále chybějící běžně dostupné vakcíně by se hlediště na utkáních směla zaplňovat jen zhruba z 20 procent. Právě na tohle už začal upozorňovat hráče šéf ligy Adam Silver.

Vzhledem k situaci a hrozící nutnosti prázdných arén při sportovních akcích až do konce letošního roku se stále více mluví o startu nové sezony až během vánočních svátků. Horlivým zastáncem této varianty – a to i bez vlivu koronavirové krize - je majitel Dallasu Mark Cuban, podle nějž se dříve braly ohledy na to, že během léta se televize sleduje méně, a proto byl tlak na ukončení sezony v červnu. To už ale podle Cubana neplatí a pozdější start i konec je nyní možný, navíc by docházelo k minimální termínové kolizi se sezonou ligy amerického fotbalu NFL, jež se hraje od začátku září do začátku února.
 


Atmosféra začíná houstnout ve Španělsku, kde jsou podle serveru Nova.rs čtyři euroligové kluby proti obnovení domácí ligové soutěže. O jejím dohrání se má rozhodnout do konce května a potenciálně hrozí termínový konflikt s dohrávkou Euroligy (pokud k ní vůbec dojde).

Nechuť řady amerických hráčů k dohrávání evropských soutěží dostala další konkrétní příklad v Izraeli, kde údajně hráč euroligového Maccabi Tel Aviv v dopise adresovaném svému klubu vyjádřil značnou nespokojenost s přijatými opatřeními pro dohrání tamní ligy. Ta jím byla označena za směšná, a to s poukazem na to, že hráči budou smět chodit jen do hal, ale už nikoli do obchodů s potravinami, navíc se spolu nesmějí stýkat mimo basketbalové aktivity, nebo si během zápasů podávat ruce, což prý nedává smysl, když při hře budou hráči po celou dobu v plném kontaktu.

Ve španělské ACB se dál drolí soupisky různých týmů. Badalona už oznámila konec působení forwarda Luka Harangodyho, v Seville skončil forward Demitrius Conger a v Burgosu bývalý hráč NBA Earl Clark.

Podle Russia Today nebudou ruské hranice plně otevřeny až do prvního ledna. Do té doby bude možný příjezd jen z pandemií méně zasažených zemí. A to by mohlo mít nemalý dopad i na tvorbu soupisek týmů.

Smutná zpráva přišila z moskevského CSKA, jehož týmový lékař Roman Abzhelilov zemřel ve věku 44 let v důsledku komplikací způsobených koronavirem.

Italská Lega Basket by se měla v příští sezoně hrát v 18 týmech, když letos nikdo nesestoupí, a z druhé ligy se přidá jen Turín. Na konci ročníku by pak měl podle nových informací sestoupit jeden celek. Začít se má už 29. srpna, a to tři týdny trvajícím Superpohárem s účastí všech 18 celků. Samotná liga má odstartovat 27. září.

Velmi brzký start nové sezony už ohlásili i v Polsku, kde dění odpálí 26. srpna Superpohár mezi Zielonou Gorou a Wloclawkem.

V Evropě začíná přibývat i případů, kdy se majitelé zbavují vlastnictví klubů. Claudio Toti, majitel Virtusu Roma, za nějž v této sezoně hrál i Tomáš Kyzlink, ohlásil, že po 20 letech se hodlá klubu vzdát a věnovat se především svému byznysu. Ke stejnému kroku už přistoupila Brose Group, jež v Německu v této dekádě stála za úspěchem sedminásobných šampionů z Bambergu. Společnost, na niž mohutně dopadl celosvětový propad automobilového průmyslu, bude dál už jen sponzorem klubu.