Mr. Šestka, Balvín No.5 a tři do Copy!

31.01.2020 - red
počet přečtení: 274
vytvořeno 31.01.2020, upraveno 31.01.2020

LEGIE V ZAHRANIČÍ Po čase je tu zabroušení na válečná pole zahraničních legií, kde se toho od Vánoc stalo mnoho moc. Přenesme se nejprve za oceán, kde už 19. top šestkař a letos i 132. nejlépe honorovaný muž NBA Tomáš Satoranský zařezává jako 99. nejvytíženější hráč ligy, který tak s průměrem 28,6 minuty patří mezi prvních 20 procent ligy, přičemž větší minutáž si kroutí jen 16 Evropanů, z toho pouze tři rozehrávači. Jsou to Sabonis (34,4, patří mu 26. místo), Gobert (34,3), Bojan Bogdanovič (33,3), Capela, Dončič (oba 32,8), Rubio (32,1), Jokič (32,0), Vučevič (31,6), Fournier (31,4), Schröder (31,2), Antetokounmpo (30,7), Gallinari (30,6), Markkanen, Porzingis (oba 30,3), Bertans (29,3) a Osman (29,1). V Evropě pak jako kometa dál září centr Ondřej Balvín, nyní už pátá nejužitečnější mašina a také čtvrtý nej doskakovač ACB. David Jelínek mimo jiné 23 body rozstřílel Badalonu, navíc jeho Andorra, Balvínovo Bilbao i Zaragoza Víta Krejčího se kvalifikovaly mezi 8 celků pro letošní Copu del Rey (Španělský pohár)! Patrik Auda je sdíleným 20. střelcem francouzské ProA s 13,7 bodu a Blake Schilb ve stejné soutěži vyniká jako už 11. nejužitečnější hráč i 20. asistent s průměrem 4,0. Tomáš Kyzlink se drží na 32. místě mezi střelci italské ligy s 12,7 bodu, Jan Veselý už zase hraje v turecké lize a Adam Pecháček stoupá s Hagenem vzhůru druhou německou ligou.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Bulls v posledních 8 utkáních padli ve Philadelphii (100-89), doma po velkém obratu zdolali Cleveland (118-116), vzápětí podlehli na kurtu nejlepšího týmu ligy v Milwaukee (111-98), doma v závěru přemohli Minnesotu (117-110), pak totálně selhali doma se Sacramentem (81-98), aby se rehabilitovali výhrami v Clevelandu (106-118) a se štěstím i doma se San Antoniem (110-109), načež prohráli v Indianě v prodloužení v už téměř vyhraném zápase (115-106). Ve všech osmi duelech nadále chyběl křídelník Porter a podkošoví muži Carter s Gaffordem, v posledních čtyřech už i power forward Markkanen. Tým je tak už bez tří hráčů základu.

S bilancí 19-31 (do konce základní části zbývá jen 32 zápasů) Chicagu nyní patří 9. místo na Východě, když osmý Brooklyn má bilanci 20-26. Bulls z 19 výher mají jen jednu (nad Clippers) nad týmem s bilancí nad 50 procent, když 18 zbývajících úspěchů přišlo s Detroitem (4), Atlantou (3), Memphisem, Clevelandem, Washingtonem (2), Sacramentem, Charlotte, New Yorkem, Minnesotou a San Antoniem (se všemi 1). Se čtyřmi soupeři tak tým získal hned 11 svých úspěchů.

Obranný průměr se Bulls za posledních 8 utkání zhoršil jen o 0,1 bodu na 107,8 a zůstal na 10. místě v lize (1. Orlando 104,7). Útok spadl o 0,3 na 105,7 a zůstal 25. v soutěži (1. Milwaukee 120,0), doskok se zhoršil o 0,6 na 42,5 a je až na 28. pozici (1. Milwaukee 51,6), ve střelbě z pole si tým polepšil na 25. místo (zlepšení o 0,4 na 44,0, 1. Lakers a Milwaukee 48,4), v trojkách si pohoršil o 1,1 na 34,3 a je na 24. místě (1. Utah 38,6) a ve ztrátách mu patří 18. místo (zlepšení o 0,1 na 14,3, 1. Orlando 12,0). Zároveň si nadále vynucuje suverénně nejvyšší počet ztrát soupeřů (polepšení o 1 desetinu na 17,3), dál sklízí nejvíc zisků (polepšení o desetinu na 10,0) a má 10. nejlepší obranu trojek (pokles o 0,5 na 34,4, 1. Miami 32,9).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání dál 5. střelcem Bulls (za posledních 8 zápasů šel z 10,3 na 10,1), nadále je nejlepším asistentem (dál 5,3), sdíleně druhým lupičem míčů (dál 1,4), z vytíženějších hráčů je druhým v poměru asistencí a ztrát (dál 2,7), nadále druhým nejvíc ztrácejícím hráčem (zlepšení o 0,1 na 1,9), nadále pátým doskakovačem (zlepšení o 0,1 na 3,7), už pátý je z hráčů s aspoň 10 minutami v užitečnosti PER (z 14,75 na 14,40) a nadále je i čtvrtý nejvytíženější (pokles z 28,8 na 28,6 minuty).

Podle úspěšnosti střelby trojek je nyní až šestý (z 35,9 na 34,0, bilance 153/52), ve dvojkách je nově šestý (z 50,5 na 51,2, bilance 260/133) a v šestkách z hráčů Bulls s více pokusy nadále nejlepší (dál 87,2, bilance 94/82). V rámci celé NBA je s průměrem 5,3 28. asistentem, už 19. šestkařem ze 111 hráčů s náběhem na 125 zásahů, což je už užší elita ligy z téměř pěti stovek hráčů. A také je nyní 117. trojkařem ze 146 hráčů s náběhem na 82 tref. Na kontě má v této sezoně 12 dunků a také už 26krát skóroval dvojciferně, tedy v nadpoloviční většině zápasů.

Ve Philadelphii Sixers při absenci centra Embiida přemohli Bulls triem 20bodových střelců Korkmaz, Simmons, Horford, když rozhodný únik zařídili ve 3. dějství. Satoranský svou tentokrát skromnou produkci načal úspěsným floaterem, asistoval na trojku centra Korneta a do stále častějšího seběhu na alley-oop dunk LaVinemu a střídal po 6 minutách za vedení 12-14. Po oboustranné útočné bídě se vrátil 7 minut před půlí za 29-32, do seběhu nabil na dunk Youngovi a pak i na dvě trojky Markkanenovi. Ve 3. části asistoval do seběhu Kornetovi, sám proměnil floater, místy dokázal vykrýt i vyššího rozehrávače Simmonse a odešel po 7:40 za 65-60. Korkmaz pak zápas rozhodl 4 trojkami na 77-63 a zbytek už se jen dohrával. Kouč Bulls i za stavu -12 držel ve hře podle schématu náhradníky i v úvodu 4. části, Satoranský se vrátil až 6 minut před koncem za 93-81 a stihl už jen dunk.

V utkání za 27 minut zapsal 6 bodů (z pole 6/3, -5), 6 asistencí na 2 ztráty a 5 doskoků. Druhý rozehrávač Dunn (stále v základní pětce) měl jen 2 asistence na 3 ztráty a -5 za 15 minut a záložní playmaker White 14+4 asistence na 1 ztrátu a -8 za 25 minut. Dvojciferně skórovali LaVine (23), Kornet (13) a Markkanen (12). Tým neuspěl ani přes výraznou převahu z brejků (6-29).

V dramatu doma s Clevelandem před 19.939 diváky Bulls, hrající dlouho velmi špatný zápas, navíc druhý za 24 hodin, urvali výhru se štěstím v samém závěru, a zejména díky 42 bodům LaVinea. Ten v klíčové 4. čtvrtině (31-14, s 10 ztrátami Cavs) prakticky sám 21 body otočil z -15. Markkanen v utkání přidal 17 bodů, Kornet 11, White 11+3 asistence na 2 ztráty a +3 za 20 minut, Dunn 10+4 asistence na 3 ztráty a 0 za 33 minut a Satoranský 6 bodů (z pole 9/3, +1), 8 asistencí na 1 ztrátu a 2 doskoky za 29 minut. Za hosty řádili Sexton (26) s Lovem (29), který 3 sekundy do konce minul zpod koše střelu na výhru. Bulls zaostali z trojek (9-15) a šestek (13-21), ale ovládli body zpod koše (68-40) i ztráty (12-26), přičemž měli 17 zisků.

Čech duel odpálil asistencemi na dvě trojky Korneta (jedna z nich po v sezoně velmi sporadické hře zády) i svým zakončením ze seběhu a opočívat šel po 6 minutách za 16-20. Po návratu 7 minut před poločasem za 40-47 trefil dvojku z driblinku, luxusně nabil do seběhu pasem o zem mezi nohama Lovea LaVinemu, ale trojkově plodní hosté (ve 2. čtvtině z pole 16/14) stejně vyhráli půli 56-73! Ve 3. čtvrtině Satoranský stihl jen asistence na trojku a dvojku Markkanena a střídal už za 4,5 minuty za -18. Vrátil se do začátku 4. části za -15, kdy domácí výrazně zvedli svou obranu, Čech vyzval k dunku LaVinea, o něco později asistoval i pod koš Markkanenovi a sám se prosadil po otočce zpod koše. Jinak ale už jen podával míče LaVinemu, který vše odstřílel a odehrál 1 na 1 až 3 soupeře, a to včetně rozhodné tříbodové akce na 117-113 16 sekund do konce, když těsně předtím Bulls vyhráli důležitou trenérskou „challenge“ o faul Markkanena a Love tak nedostal dodatkový trestný hod.

V Milwaukee si domácí lídr NBA (dal 69. stovku v řadě a nad Chicagem vyhrál 10. duel v řadě) po nevalné 1. půli vzal utkání do správy ve 3. čtvrtině, když celkem přežil 23 ztrát i opakované pokusy Bulls vyvolat drama. Bucks táhl triple doublem Antetokounmpo (28+14 doskoků a 10 asistencí) a 24 body i Middleton. Za Bulls se činili LaVine (24), Dunn (15+2 asistence na 3 ztráty a -18 za 32 minut) a Young (14, trojky 8/4), Satoranský přidal 7 bodů (z pole 11/3, -11), 4 asistence na 3 ztráty, 3 doskoky a 1 zisk za 26 minut a White měl 7+1 asistence na 1 ztrátu a +2 za 25 minut. Z pole jen 37procentní Bulls, kteří si opět vzali spoustu špatných zakončení, dali víc trojek (26/11 – 48/14), ale při děravé obraně byli zničeni zpod koše (60-38) a na doskoku (62-44).

Satoranský, často strážící forwarda Middletona, za svých 7 minut do prvního střídání za stavu 13-13 stihl asistence na trojky Dunna s Kornetem. Zpět naskočil 8 minut před poločasem za 37-34, trefil trojku a asistoval do nájezdu Hutchisona. Ve 3. části vyzval ke stejné akci Dunna, sám trefil dvojku a po 4,5 minutách jej za 68-56 nahradil White. Hosté se z -16 dostali na šest, aby Satotanský naskočil 8 minut do konce za 95-81. Proměnil nájezd na -9, ale blíž už se Bulls nedostali a Čech naposledy odešel 2 minuty do konce za 108-93.

Na domácí půdě s Minnesotou v kulise 18.875 fanoušků Chicago ztratilo 19bodové vedení z 2. čtvrtky, aby díky bývalému Vlkovi LaVinemu (25) rozhodlo v závěru. Markkanen zařídil 21 bodů, Kornet 15, Felicio 12+10 doskoků, Dunn měl 14+4 asistence na 1 ztrátu a +5 za 32 minut a White 12+2 asistence na 2 ztráty a +22 za 25 minut. Satoranský skončil na pouhých 2 bodech (z pole 7/1, -12), 5 asistencích na 1 ztrátu, 4 doskocích a 1 zisku za 22 minut. Hosty sytilo duo Towns (40) - Wiggins (25). Bulls zaostali v trojkách (30/9 – 44/15), ale vládli z šestek (37/30 – 24/13), 56 bodů dali zpod koše a vyhráli i doskok.

Satoranský zahájil asistencí na trojku Markkanena i parádním shozem na dunk Korneta, proměnil floater, pomohl získat dva míče a tradičně na dunk ze seběheu přihrál LaVinemu, aby jej za 16-14 po 6:30 nahradil White. Bulls sice neměli žádnou obranu proti obru Townsovi, ale LaVine a potom i lavička nakopla proti papírové obraně hostů trhák na 49-30 (body zpod koše 36-10) 5:40 do půle. Právě tady se vrátil český dirigent, který vyzval k nájezdu Markkanena, jenže tým na přelomu poločasů zhoršil doskok, obranu i útok a při Čechově střídání po 6,5 minutách 3. části už výrazně lépe trojkující hosté vedli 68-69. Pak se ale chytila druhá vlna Bulls, kteří dali několik trojek, aby se Satoranský vrátil na poslední 3 minuty za 104-103, asistoval pod koš Dunnovi, pomohl vynutit ztrátu Vlků a o zbytek se postaral LaVine.

Doma se Sacramentem před 17.661 diváky Bulls (poprvé bez Markkanena) předvedli jeden z nejhorších ofenzivních výkonů (21 ztrát, trojky 21 procent, tradiční spousta driblování na místě a málo pohybu bez míče), což jinak průměrným Kings stačilo. Střeleckou bídu dokladovali výkony střelců: LaVine 21, Hutchison 11, Young 10, Dunn 10 (+6 asistencí na 2 ztráty, -8 za 27 minut). White stihl 8+2 asistence na 1 ztrátu (-6 za 28 minut) a Satoranský 8 bodů (z pole 7/2, -19), 4 doskoky, 1 zisk a 2 asistence na 3 ztráty za 25 minut.

Bulls při hrůzné podkošové obraně ihned ztráceli 10 bodů a Satoranský za prvních 6 minut (7-15) zvládl do vystřídání jen 2 šestky. Lavička pod vedením Hutchisona pak vedla domácí za vyrovnáním (33-33). Čech znovu naskočil za 33-35 7 minut před poločasem a nový únik hostů na 11 korigoval trojkou, jednou šestkou i floaterem. Ve 3. části LaVine vedl domácí za vyrovnámím a asistence Satoranského na trojku Dunna už poslala Bulls do vedení. Poté asistoval na dvojku Younga a střídal za 6:30 a skore 61-67. Vrátil se za manka 10 bodů 8 minut do konce (Bulls tížila záplava ztrát), kdy hosté už nešlo zastavit, a Čech závěrečné 3 minuty (od stavu -16) ani nehrál.

V Clevelandu Chicago rozhodlo skvělou 3. čtvrtinou (19-40), ač hrálo podruhé za 24 hodin, přičemž v zápase dominovalo zpod koše (44-64), v šestkách (9-18) i ztrátách (21-11). Hlavní zásluhy si 44 body připsal LaVine, hned za ním byl Satoranský (19+6 doskoků, 6 asistencí na 1 ztrátu a 3 zisky za 30 minut, z pole 11/8, +24), dále Young (11), Dunn (10+4 asistence, +12 za 33 minut) i záložní rozehrávači Arcidiacono (9, -6 za 12 minut) a White (8+1 asistence, -4 za 19 minut).

Satoranský svou show odšpuntoval trojkou, dvěma šestkami po útočném doskoku a asistencí na seběh Dunna a odešel za vedení 13-15 po 6 minutách. Bulls, kteří nejdřív bídně bránili pod košem a později dostávali trojky, se 6 minut do půle propadli na 50-39, kdy naskočil Satoranský, hned nabil do seběhu LaVinemu (jinak hrůzně volícímu zakončení), zakončil brejk a po erupci LaVineho už floaterem otáčel na 57-59. Ve 3. čtvrtině po jeho útočném doskoku vytěžil 2 šestky LaVine, dál získal i míč v obraně, proměnil nájezd přes Sextona i brejk, vzápětí i dunk po úniku v postupném útoku, přihodil dvě asistence na smeče Korneta (jedna z alley-oopu), získal další míč, asistoval na trojku LaVinea, proměnil seběh po zadní lajně, také ale odmítl zahrát pod košem zády do o 16 čísel menšího Sextona, aby po 11 minutách střídal za rozhodného vedení 76-93, když ve hvězdné 3. části zapsal 8 bodů, 3 asistence a 2 zisky. Když Bulls ve 4. čtvrtce spadli z +24 na 18, ještě kouč 7:30 do konce Satoranského i další opory vrátil, Čech tu trefil další dvojku, čistil obranný doskok a ještě asistoval na dunk Younga.

Doma se Spurs (bez hlavního podkošového pilíře Aldridge) po vzdání holdu Kobemu Bryantovi dosáhli Býci na šťastné jednobodové vítězství a uspěli už potřetí za 4 utkání a také pošesté za deset. Ve 4. části otočili z -10 a v samém závěru je zachránila minutá druhá šestka hosta DeRozana, který už 0,2 sekundy nestihl po útočném doskoku včas zakončit. Satoranský pomohl 13 body (z pole 9/5, +2), 6 asistencemi na 1 ztrátu, 3 doskoky a 2 zisky za 28 minut. Bulls při deficitu ve faulech (23-12) a na trestné linii (15/12 - 34/23) uspěli díky trojkám (14-10) i 52 bodům zpod koše. Střelecky je vedl LaVine (23, 14 ve 4. části), Valentine (16, trojky 6/4), Young (13), Kornet (12), White (11+1 asistence na 2 ztráty, -3 za 22 minut) a Dunn (10+6 doskoků a 8 asistencí na 4 ztráty, -7 za 35 minut).

Satoranský svou plodnost ukázal v úvodu snadným seběhem na výhoz z autu a brejkovou asistencí na dvojku Dunna, aby střídal za vedení 12-11 po 7 minutách. Pak ale Bulls na čele s LaVinem hodně míjeli a vymýšleli bezvýchodná zakončení, popadli se na -11, aby až lavička ve 2. čtvrtině zavelela k obratu na 38-36. Čech se proti v obraně zónujícím Spurs vrátil za vedení 38-37 5:41 před půlí, ze svého útočného doskoku asistoval na podkošové zakončení Whiteovi a poločas završil uloupením míče Poeltlovi ještě na útočné polovině, přes nějž se s klaksonem druhé čtvrtiny protlačil k zakončení na 50-48. Ve 3. čtvrtině skóroval z brejku, nabil do seběhu Youngovi a střídal po 6 minutách za 61-62. Bulls pak dávali do koše se tlačícím hostům příliš trestných hodů (za druhou půli bilance 27/16) a Satoranský tak naskočil už 2 minuty do konce 3. části za 69-75. Při trojkové slině Millse (12/6 a 25 bodů) ale hosté odskočili před 4. částí až na 75-85, a to navzdory nouzové trojce Satoranského v samém závěru limitu na útok i jeho asistenci na trojku „horkého“ Valentina.

V 4. dějství Čech stejného snajpra vyzval k dalším dvěma trojkám, sám přidal dvě šestky po nájezdu, rozjel akci před trojkou LaVinea na 87-90, načež 8:28 za 87-91 vystřídal. Tým pak díky rozohnění LaVinea a bodům Korneta otočil z 89-95 na 101-96, načež Satoranský naskočil 4 minuty do konce za 101-101. Proměnil tu floater, aby poté Bulls dvakrát cíleně a úspěšně faulovali rakouského power forwarda Poeltla (8/2, jinak ale 16 bodů a 13 doskoků), aby míč nedostal DeRozan. Ten totiž při nezdvojování trvale napadal koš domácích a dal 36 bodů s šestkami 17/14. Domácí v závěru překonali i 3 ztráty a LaVine ze šestek 2 sekundy do konce urval klíčové vedení 110-108.

V Indianě (Pacers bez Turnera) při emotivním návratu domácího Oladipa po roční odstávce Bulls sahali po výhře, ale v kritických posledních 4 minutách od vedení 93-100 neskórovali, zcela neřízený LaVine zvolil několik špatných zakončení, místy na něj prošly i fauly a Oladipo dalekou trojkou 10 sekund do konce zařídil nastavení, jež ovládl rozehrávač Pacers Brogdon. Pohřben tak zůstal kariérní výkon křídla Hutchisona (21), jemuž sekundovali LaVine (20+9 asistencí, ale trojky 11/1), Young (16), Felicio (11) a Satoranský (11+4 doskoky, 2 zisky a 4 asistence na 2 ztráty za 36 minut, -8, z pole 8/5). Rozehrávač White měl 9+1 ztrátu a -3 za 20 minut, kolega Dunn 6+3 asistence na 1 ztrátu a -4 za 16 minut. Bulls měli 20 ztrát, chyběly jim trojky (33/6) i doskoky (56-38) a nespasily je ani body zpod koše (66-76) a z brejků (11-20).

Satoranský se uvedl asistencí na dvojku Younga, proměněným floaterem i úspěšným podvlíknutím pod obráncem v šestce a White jej měnil po 6 minutách za 12-8. Vrátil se už 9 minut do půle za 34-27, vyzval k floateru Huchisona, ke dvojce Felicia a po svém zisku vyslal asistencí do brejku na Dunna. Ve 3. části stihl za 10,5 minuty jen floater, než si sám zažádal o střídání, ale Bulls o bod vedli. Ve 4. čtvrtině naskočil 5 minut do konce za 92-95, hned trojkou a dvojkou z šestky po driblinku vyhnal vedení na 93-100, jenže pak už vše svěřoval jen do rukou nesmyslně trojkujícího LaVinea, což hosty proti míč lépe sdílejícím a útočně doskakujícím domácím popravilo. V prodloužení už pak Čech statistiky nerozmnožil.

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
V turecké lize nadále třetí Fenerbahce (13-4), který se na začátku ledna posílil o americké křídlo Jamese Nunnallyho (dříve v klubu působil, vrátil se po neúspěšné misi v NBA a Miláně) a jeho krajana na centru Malcolma Thomase (přišel z čínské ligy, ještě v minulé sezoně působil v Chimki) takže už má v kádru 11 kvalitních cizinců, zapsal v posledních 5 zápasech 4 výhry a 1 porážku. Postupně zvítězili doma nad Bandirmou 89-79, venku s předposledním Buyukcekmece 68-92, doma s průměrným Bursasporem 86-83 a posledním ITU Istanbul 94-83, aby poté padl na palubovce účastníka „nymburské“ skupiny Ligy mistrů Gaziantepu (81-70).

Po zranění se vracející Jan Veselý se zapojil až do posledních dvou zápasů, kdy s ITU za 21 minut zařídil 8 bodů (z pole 7/3, +11), 6 doskoků a 7 asistencí, a v Gaziantepu 2 body (z pole 4/1, -1), a 2 doskoky a 1 zisk za 23:23.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
O pátou bilanci ACB se dělící Bilbao (11-8) se v posledních 6 utkáních fantasticky zvedlo, když uspělo hned pětkrát a před 19. kolem drželo dokonce sérii 6 výher v řadě. Nováček postupně doma před 8306 diváky vyřídil Sevillu 75-69 (člen základu Balvín jako druhý střelec a nejužitečnější z domácích 15 bodů (z pole 7/6, -2), 6 doskoků, 2 asistence, 4 bloky a 5f+ za 20 minut), venku o jediný bod Murcii 56-57 (Balvín v základu, jako druhý střelec a nejužitečnější z hostů 13 bodů (z pole 9/6, -6), 11 doskoků a 1 zisk za 22 minut), doma v kulise 9118 diváků Estudiantes 87-80 (Balvín v základu, 3 body (z pole 3/0, +4), 11 doskoků, 2 asistence, 1 zisk a 5f+ za 22:37), venku v prodloužení dokonce Barcelonu 92-94 (Balvín člen základu, 8 bodů (z pole 5/3, +5), 9 doskoků, 1 asistence a 3 bloky za 24 minut) a doma před 7987 diváky Manresu 88-77 (Balvín člen základu, 11 bodů (z pole 4/4, 3 dunky, +3), 3 doskoky, 1 asistence, 1 zisk, za 21:24), než přišla krutá porážka na Gran Canarii 92-54 (Balvín člen základu, proti bývalému týmu bez bodu (z pole 1/0, -15), 4 doskoky a 2 asistence za 16 minut).

Momentálně je centr už (sdíleně) pátým nejužitečnějším hráčem soutěže (za Mirotičem, Šermadinim, Prepeličem a Šengeliou) a také čtvrtým doskakovačem s průměrem 7,4.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (11-8) po 19 kolech sdílí pátou pozici ACB s Bilbaem, když v posledních 6 utkáních nabrala 4 výhry a 2 porážky. Venku s Realem nejdřív dostala výprask 91-60 (2. čtvrtina 26-2, střídající Jelínek 4 body (z pole 4/2, -24), 1 doskok, 1 asistence za 14:18), ale pak zvítězila čtyřikrát z pěti duelů: doma s Badalonou před 4523 diváky výhra 90-76 (sřídající Jelínek proti bývalému týmu jako top skórer a nejužitečnější hráč 23 bodů (trojky 10/6, dvojky 3/2, +15), 2 doskoky za 23:35) a s třetí Zaragozou před 3894 fanoušky dokonce 106-78 (střídající Jelínek 5 bodů (z pole 9/2, +3) a 1 doskok za 16:40), pak porážka v Manrese 79-72 (střídající Jelínek jako druhý střelec 11 bodů (z pole 9/4, -10), 1 doskok a 2 asistence za 17:24) a triumfy doma před 3194 diváky s Obradoirem 93-69 (střídající Jelínek 11 bodů (z pole 8/4, -4), 1 doskok, 1 asistence a 1 zisk za 17:46) a venku s euroligovou Vitorií 73-77 (střídající Jelínek proti bývalému týmu 7 bodů (z pole 6/3, -2), 4 doskoky a 1 blok za 19:34). Střelecky disponovaný guard je nyní s průměrem 9 bodů 49. střelcem soutěže.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Třetí tým ACB a lídr skupiny D v Lize mistrů Zaragoza (v ACB 14-5, jen o výhru za vedoucím duel Real - Barca) v posledních 6 kolech stržila 4 výhry na 2 porážky, když vyloupila Malagu 75-81 (Krejčí jen na lavičce), doma před 10.423 fanoušky zařízla euroligovou Vitorii 101-80 (Krejčí mimo sestavu), padla v Andoře 106-78 (střídající Krejčí 3 body (z pole 1/1, -9) za 4 minuty) a doma před 10.510 diváky s lídrem „nymburské“ skupiny v Lize mistrů Tenerife 99-111 (Krejčí jen na lavičce), aby ve svém stánku v kulise 9262 fanoušků zdrtila Gran Canarii 81-62 (střídající Krejčí 1 doskok (z pole 1/0, +12) za 6 minut) a venku Baalonu 72-93 (střídající Krejčí 5 bodů (z pole 2/2, -1) za 6 minut).

PATRIK AUDA (Boulazac)
Sdíleně patnáctý a zároveň předposlední Boulazac (6-14) ve francouzské ProA v posledních pěti kolech uspěl jen jednou. Doma podlehl v prodloužení Orleans 93-97 (Auda jako člen základu 8 bodů, z pole 6/4, 6 doskoků a 1 zisk za 24 minut), venku Bourgu 96-72 (Auda jako člen základu 12 bodů, z pole 11/5, 4 doskoky, 2 asistence a 9f+ za 18 minut) i Le Mans 99-78 (Auda jako člen základu 10 bodů, z pole 7/3, TH 5/4, 3 doskoky, 6f+ a 1 zisk za 29 minut), následně se doma radoval ze složení Portelu 80-74 (Auda jako člen základu, nejužitečnjší hráč i top skórer 14 bodů, z pole 5/5, TH 5/4, 5 doskoků, 1 asistence a 6f+ za 20 minut), na což však navázal porážkou v Limoges 88-75 (střídající Auda jako druhý střelc 12 bodů, z pole 7/4, 3 doskoky a 2 asistence za 20 minut).

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Sdíleně desáté Chalons-Reims (8-12) v uplynulých 6 kolech ProA zaznamenalo vyrovnanou bilanci 3-3, a to po výhře ve Štrasburku 69-83 (Schilb jako člen základu 5 bodů, z pole 3/2, 5 asistencí a 4 dokoky za 27 minut), domácím úspěchu s Portelem 97-87 (Schilb jako člen základu 7 bodů, z pole 8/3, 6 asistencí a 2 doskoky za 26 minut), porážce v prodloužení na Levallois 121-115 (člen základu Schilb jako druhý střelec i druhý nejužitečnější hráč 28 bodů, z pole 16/10, 5 asistencí, 4 doskoky a 4f+ za 36 minut) a v Roanne 96-89 (člen základu Schilb jako druhý střelec 16 bodů, z pole 9/5, TH 6/5, 3 doskoky, 2 asistence, 6f+ a 2 zisky za 28 minut), domácím selhání s Le Mans 78-87 (člen základu Schilb jako nejužitečnější hráč 12 bodů, z pole 4/3, 3 doskoky, 3 asistence a 2 zisky za 34 minut) a dobytí Pau Orthez 75-82 (střídající Schilb 2 body, z pole 1/1, 3 asistence a 2 doskoky za 20 minut).

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Římané se po 19 kolech italské ligy dělí o 13. místo s bilancí 7/12, když je v posledních šesti kolech zdevastovalo 6 porážek. Nestačili doma na Bresciu 53-83 (člen základu Kyzlink 5 bodů (z pole 11/2, -21), 4 doskoky a 2 asistence za 22 minut), venku na Benátky 79-77 (člen základu Kyzlink 13 bodů (z pole 10/5, +2), 6 doskoků, 1 asistence a 1 zisk za 32 minut) a Reggio 96-88 (člen základu Kyzlink 13 bodů (z pole 9/5, +1), 3 zisky, 2 asisence a 1 doskok za 26 minut), doma na Virtus Boloňa 68-97 (člen základu Kyzlink 13 bodů (z pole 9/5, -36), 3 asistence, 3 dokoky, 2 zisky za 33 minut) a venku na Brindisi 88-81 (člen základu Kyzlink 9 bodů (z pole 6/4, -19) a 7 doskoků za 26 minut) i na Cremonu 103-92 (člen základu Kyzlink jako druhý střelec 18 bodů (z pole 13/8, -8), 8 doskoků, 2 asistence a 1 zisk za 34 minut). Střelecky aktivní český guard je nyní 45. nejužitečnějším hráčem soutěže.

FILIP HALADA (Handlová)
Sedmý celek slovenské ligy Handlová (8-15) v posledních zápasech zaznamenal chudou bilancí 1-6, ovšem v posledních 2 utkáních už byl bez křídelníka Filipa Halady, který se přesunul do týmu Hradce Králové. Handlová postupně podlehla ve Svitu 72-64 (střídající Halada 3 body, z pole 7/1, 2 doskoky a 1 zisk za 21 minut) a v Levicích 83-61 (člen základu Halada jako druhý střelec 12 bodů, z pole 13/4, 4 doskoky, 1 zisk a 1 blok za 28 minut), aby uspěla v Lučenci 80-87 (střídající Halada 7 bodů, z pole 4/2, 3 asistence a 2 dokoky za 16 minut), načež přišla domácí porážka s Prievidzou 75-85 (střídající Halada 5 bodů, z pole 3/2, 3 doskoky a 1 zisk za 16 minut), venku s Interem 106-61 (střídající Halada 3 body, z pole 5/1, 1 doskok a 1 asistence za 18 minut) a doma s Komárnem 98-101 i se Žilinou 87-93.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Už na 11. místo druhé německé ligy vyskákal v posledních 6 kolech Hagen (9-11), když vytěžil 4 výhry. Nejprve dobyl Rostock 74-87 (člen základu Pecháček 12 bodů, z pole 9/6 a 3 doskoky, za 25 minut), doma složil Leverkusen 99-81 (člen základu Pecháček jako druhý střelec 18 bodů, z pole 10/6, TH 5/4, 2 doskoky, 1 asistence a 2 zisky za 26 minut), venku padl s lídrem z Chemnitzu 103-88 (střídající Pecháček 10 bodů, z pole 8/5, 3 doskoky, 1 asistence, 2 zisky za 15 minut), vybouchl na Artlandu 104-68 (člen základu Pecháček 11 bodů, z pole 8/3, 5 doskoků a 1 zisk za 20 minut), aby zvítězil v Ehingenu 92-103 (člen základu Pecháček jako druhý střelec a nejužitečnější hráč 21 bodů, z pole 9/9, 6 doskoků, 1 asistence a 1 zisk za 21 minut) a nakonec i ve Schwenningenu 63-69 (člen základu Pecháček 7 bodů, z pole 7/3, 4 doskoky a 1 asistence za 26 minut).