Místo jmen hlášky! Jelínek blízko senzace

29.06.2020 - red
počet přečtení: 498
vytvořeno 29.06.2020, upraveno 29.06.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V NBA A EVROPĚ 9585 nových případů nákazy koronavirem jen za sobotu, 8530 v neděli. Ukrutný víkend a vlastně celý poslední týden s téměř 44 tisíci novými případy má za sebou americký stát Florida, kde by se měla už za měsíc rozběhnout dohrávka letošní sezony NBA. Liga nicméně po oficiální dohodě s hráčskou asociací potvrdila, že 30. červenec bude startovním dnem obnovení sezony, když hrát se bude v komplexu Walta Disneyho v Orlandu. Po zřejmě prvním plošném testování 302 hráčů 22 týmů, které se do Orlanda chystají, bylo zjištěno 16 pozitivních nálezů.
 


Velkou novinkou je to, že se plánuje i aktivita (rovněž na jednom místě) pro zbývajících 8 celků NBA, které by jinak byly bez soutěžního zápasu dlouhých 9 měsíců. To se týká Charlotte, Chicaga, New Yorku, Detroitu, Atlanty, Minnesoty, Clevelandu a Golden State. Podle The Athletic má mezi většinou těchto klubů plán na vygenerování další lokace podporu, vůbec největší od Clevelandu, Detroitu a Atlanty. Dvakrát nakloněný myšlence není naopak New York.

Vedení ligy s hráči také dopracovává přelomovou možnost umístit na dresy namísto příjmení hráčů jejich vyjádření k nyní žhavému tématu rasismu v USA. Hráči budou mít zřejmě i další prostor, jak se během dohrávky k situaci vyjádřit, a řeší se i navýšení procentuálního zastoupení černochů v klubech.
 


Ústrojová kázeň bude podle The Athletic jiná i v dalším ohledu, neboť koučové i nehrající hráči si při zápasech vystačí jen s tričkem s límečkem a nebudou tak potřebovat standardní obleky, což připomíná mezinárodní reprezentační utkání FIBA.

Kluby také zapisují nové hráče. Poté, co se z dohrávky z rodinných i zdravotních důvodů omluvil Wilson Chandler z Brooklynu, dopsal tým na soupisku Justina Andersona, který za Nets v letošní sezoně nastoupil do třech zápasů. Oklahoma si nově pořídila guarda Devona Halla, jejž měla v úvodu sezony na dvoucestném kontraktu a v prosinci se jej zbavila. Clippers najali francouzského centra Joakima Noaha, Sixers Ryana Broekhoffa, který v úvodu sezony stihl 17 zápasů v dresu Dallasu, a Denver si má vzít forwarda Tylera Cooka, který působil v G-League, na dvoucestnou smlouvu.
 

A co se o víkendu dělo v Evropě?

Ve španělské ACB definitivně skončila sezona týmům tří Čechů, jež shodně minuly dvě nejlepší místa v základních skupinách a tím i semifinálové duely. V posledním pátém kole finální fáze ligy Bilbao padlo s Malagou 65-78 a s bilancí 1-4 skončilo ve skupině na posledním šestém místě. Základní centr Ondřej Balvín se rozloučil se sezonou double doublem za 11 bodů (z pole 4/4, -4) a 11 doskoků plus 2 asistencemi a 2 zisky za 26:32, když byl nejužitečnějším hráčem Bilbaa.
 


Andorra podlehla Burgosu 86-88, když střídající David Jelínek jako top skórer i sdílený nejužitečnější hráč poražených zaznamenal 19 bodů (z pole 13/7, -3), 3 doskoky, 1 asistenci a 1 zisk za 23:37. Pro Andorru je porážka obrovsky trpká, neboť po většinu zápasu byla lepší, ještě po 30 minutách vedla o deset a Jelínek ještě trojkou z půlky mohl se sirénou zajistit velký triumf. Avšak minul a Andorra tak nezískala výhru, jež by ji na lepší vzájemný zápas s Realem s bilancí 3-2 posunula do semifinále.
 


V celém závěru sezony o tři opory oslabená Zaragoza se rozloučila porážkou s Realem (nakonec ani on s bilancí 3-2 do semifinále neprošel) 88-97 a s bilancí 1-4 skončila poslední ve skupině. Střídající guard Vít Krejčí 8 body (z pole 5/3, -5) za 20 minut dokázal zopakovat své sezonní maximum z předchozího duelu! Navíc přidal 2 doskoky, 2 asistence, jeden zisk i blok.
 


O titul si to zítra v jediném duelu rozdají Barcelona s Vitorií. Barca v semifinále složila Burgos 98-84 a Vitoria zdolala domácí Valencii 75-73.

V Německu už znají mistra. Tím se po 12letém suchu stal někdejší bundesligový hegemon Alba Berlín. Ve finále hraném v Mnichově na dva zápasy nejprve deklasovala Ludwigsburg 88-65, aby druhý zápas byl víceméně formalitou (75-74). V dohrávce sezony ani jednou nezaváhala a slaví svou 20. trofej za 30 let existence (9 v lize, 10 v Německém poháru a jedna v Koračově poháru).

A zajímavá zpráva přilétla i z Itálie, kde šéf Virtus Boloňa (před předčasným ukončením sezony jasně vedl italskou ligu) Luca Baldi oznámil, že rozpočet týmu se pro příští sezonu má ještě zvýšit, a to z 15 na 18 milionů eur (téměř půl miliardy korun)! Bude mít až euroligové parametry, a to pro případ, že by se ještě uvolnilo místo v Eurolize. Tu má ale hrát stejných 18 týmů jako letos. Virtus by měl hrát v EuroCupu.