Lvi opět na dosah kvalifikace o OH

19.07.2019 - red
počet přečtení: 346
vytvořeno 19.07.2019, upraveno 19.07.2019

ŠACHY VE HŘE O TOKIO Před Čechy bude na konci léta stát velká šance probojovat se podruhé v řadě do kvalifikace o olympiádu, v tomto případě o tu tokijskou, která je na programu příští rok od 24. července do 9. srpna. Do hry o ni se totiž dostane hned 23 celků z letošního světového šampionátu v Číně. Sedm nejlepších půjde do Tokia přímo, ovšem podle klíče, kdy se o tyto vstupenky podělí 2 nejlepší týmy z Amerik, 2 z Evropy a po jednom z Afriky, Asie a Oceánie. Dalších 16 nejlépe umístěných celků pak pronikne do olympijských kvalifikačních turnajů, jistotu tak budou mít všichni postupující z osmi základních skupin, odkud zamíří do druhé fáze vždy nejlepší dva. A v bojích o 17.-32. místo, tedy při nepostupu ze základních skupin, bude třeba neskončit mezi posledními devíti. Připomeňme si jen, že lvy v nesnadné základní skupině E čekají týmy USA, Turecka a Japonska.

V minulých dnech došlo rozhodnutím výkonného výboru FIBA na tomto poli i k jednomu zajímavému a pro některé národní týmy nepříjemnému „veletoči“. Zatímco až donedávna mělo být zbývajících 8 celků (do počtu 24) v olympijské kvalifikaci (budou se hrát 4 turnaje po šesti a do Tokia postoupí vždy jen vítěz) doplněno podle regionů (po dvou z Evropy, Amerik, Asie/Oceánie a Afriky) na základě výsledků v kvalifikaci o světový šampionát (dříve kritizované divoké karty už zcela vypadly ze hry), nově se těchto osm týmů vyrekrutuje na základě světového rankingu FIBA (aktualizovaného po MS, je sestavován na základě výsledků na oficiálních akcích FIBA za posledních 8 let), což pro některé reprezentace udělá velký rozdíl, přiemž je zřejmé, že mezi zónami jsou nemalé disproporce v kvalitě a konkurence v Evropě je zdaleka nejtvrdší.
 


Čerstvě provedená změna hodně zklamala například Lotyše, kteří sice nepostoupili na MS, ale podle výsledků kvalifikace měli výbornou šanci se do kvalifikace (nejlepší z evropských neúčastníků MS) o olympiádu dostat. V nové situaci ale ostrouhají, neboť v rankingu FIBA jsou před nimi z dalších evropských neúčastníků MS Slovinci (aktuálně sedmí na světě) a Chorvaté (devátí), kteří tak Lotyše (patnáctí na světě) o kvalilifikaci o Tokio připraví.

Na olympiádu se vedle 7 přímo postupujících z MS podívají i čtyři vítězové kvalifikačních turnajů a dvanáctku doplní domácí Japonsko. Kvalifikační turnaje se budou hrát příští rok od 23. do 28. června a spolu s letošním MS tak řádně stlačí do kleští ligovou sezonu, která ve všech soutěžích smí skončit nejpozději 12. června.

Pro zajímavost - Češi aktuálně drží ve světovém rankingu 24. příčku a v rámci Evropy jsou patnáctí. Pořadí před nimi je následující:

1. USA
2. Španělsko
3. Francie
4. Srbsko
5. Argentina
6. Litva
7. Slovinsko
8. Řecko
9. Chorvatsko
10. Rusko
11. Austrálie
12. Brazílie
13. Itálie
14. Mexiko
15. Lotyšsko
16. Portoriko
17. Turecko
18. Dominikánská republika
19. Ukrajina
20. Venezuela
21. Finsko
22. Německo
23. Kanada