Kterak plnit haly NBA. CSKA žádá pivo!

27.04.2020 - red
počet přečtení: 313
vytvořeno 27.04.2020, upraveno 27.04.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A VE SVĚTĚ NBA už jde do toho. Vedení nejlepší ligy podle ESPN povolí klubům, které sídlí ve státech s již volnějším režimem pohybu obyvatel, aby se na začátku května vrátily zatím k individuálním tréninkům. Ve státech, kde jsou nadále protikoronavirová opatření přísnější, bude liga s kluby spolupracovat na připravení jiných alternativ. Někteří hráči už se také vyptávají svých klubů, zda by se měli přesunout do Georgie, která otevřela už lecjaké veřejné prostory, přičemž však platí, že kluby by nerady posílaly hráče do veřejných fitness center.

Z USA přišla i zpráva o náhledu vědce Alexe Pentlanda z institutu MIT, podle nějž za splnění určitých podmínek mohou být arény už nyní stejně bezpečné jako venkovní parky. Základem je dodržování dostatečného odstupu fanoušků a nošení roušek či měření teploty lidí při vstupu. Povinné rozestupy by umožnily zaplnit jen zhruba polovinu kapacity hal (rodinní příslušníci by mohli sedět u sebe), přičemž fanoušci by do příslušných sektorů hlediště vstupovali vždy jen skrze jeden venkovní vstup.
 


Ve Španělsku už zřejmě narazili na jeden zásadní problém. Plánované dohrání Euroligy znamená, že by mohlo dojít ke kolizím s národními ligovými soutěžemi (na dohrání stále čekají ve Španělsku, Francii, Turecku, Německu či v Adriatické lize), které by se měly dohrávat rovněž na pomezí června a července. Podle neověřených zdrojů například Barcelona dala přednost Eurolize, otázkou však je, jestli by bylo možné se dohrání ACB vyhnout, zejména když podle jiných zpráv se právě katalánský velkoklub uchází i o pořádání závěrečného turnaje španělské ligy, kdy by mělo 12 týmů dohrát soutěž na jednom místě. Zájem o pořadatelství mají i Gran Canaria a Andorra Davida Jelínka.

Otázkou už ovšem začíná být síla soupisek, s jakými týmy do závěru sezony vstoupí. Například Zaragoza Víta Krejčího už ukončila smlouvy bývalého hráče Fenerbahce Jasona Thompsona a také DJ Seeleyho, jenž doručoval v ACB nezanedbatelných 11 bodů na utkání.

V německé lize už šest klubů mělo požádat o předběžné zařazení do druhé ligy. Jistí se tak pro případ, že by nebyly schopné naplnit rozpočet pro účast v nejvyšší soutěži. První bundesliga má stále v úmyslu dokončit kompletní program, byť pravděpodobně s kratšími sériemi v play-off. Dokončení sezony je v německém případě nutné pro udržení spolupráce s televizními partnery, a to i kdyby k tomu došlo bez přítomnosti diváků. A i když některé kluby se už rozloučily se svými zahraničními oporami, stále platí, že týmy musí být schopné nastoupit při obnovení soutěže v konkurenceschopné sestavě.

Šéf euroligového CSKA Moskva Andrej Vatutin je zastáncem nedohrání letošní euroligové sezony (VTB liga už byla ukončena) a zároveň doufá, že koronavirová krize sníží platové náklady na hráče.

„Byl by výsměch hrát zápasy bez fanoušků a po dvou měsících nečinnosti vše rozhodnout během tří týdnů. Úroveň hry v tuhle chvíli bude přinejlepším jako v přípravných utkáních, navíc zvětšujeme šanci na zranění hráčů,“ varuje Vatutin, aby pokračoval na poli financí:

„Kluby významnou část rozpočtů získávají ze vstupného a není to jako ve velkých amerických ligách, kde obrovské příjmy plynou klubům z prodeje televizních práv. Sport v Evropě není skutečný byznys, jen letenky pro náš tým stojí třikrát víc, než bychom získali za výhru v soutěži. Osobně bych se radši dobře připravil na příští sezonu, než dohrával tu aktuální. Očekávám taky, že příští rozpočet bude o 30 procent nižší, na druhé straně věřím, že současná krize, stejně jako ta minulá z roku 2008, srazí ceny hráčů. Při vší úctě ke borcům v evropském basketbale - jejich platy neurčují příjmy klubů a lig jako v NBA, ale zvláštní závod a souboj ambicí jednotlivých majitelů klubů.“

Prezident CSKA také v souvislosti se ztenčením budoucích příjmů klubů navrhl, aby v Rusku byl umožněn prodej piva na sportovištích, jako možnost nových přivýdělků. To ruská vláda zatím navrhla zákonnou normou v loňském roce pro fotbalové zápasy, nicméně novinka zatím nebyla legislativním procesem schválena. Obecně navíc platí, že v Evropě se pivo na basketbale většinou prodávat nesmí.