Krejčí setnul Barcu a Balvín už No.8!

29.10.2019 - red
počet přečtení: 268
vytvořeno 29.10.2019, upraveno 29.10.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský je po prvních čtyřech zápasech sezony v uniformě Chicago Bulls druhým asistentem týmu (3,5), sedmým střelcem (5,3), druhým v poměru asistencí a ztrát (4,7) a těsně pátý v minutáži (24,8). Ondřej Balvín dál řádí a po zdolání Fuenlabrady před 8500 fanoušky je už druhým doskakovačem a osmým nejužitečnějším mužem ACB! Vít Krejčí se blýskl parádní asistencí za zády v podkošové mlýnici při slavném domácím triumfu nad Barcelonou, kdy v aréně Zaragozy bouřilo na 9 tisícovek lidí! David Jelínek se zviditelnil 13 body v Seville, Adam Pecháček stejným obnosem proti Norimberku, 23. nejužitečnější hráč francouzské ProA Blake Schilb zasíťoval 10 proti Limoges, 22. skórer francouzské ligy Patrik Auda byl 11 body u dobytí Chalonu, Tomáš Kyzlink šesti body strašil jen těsně vítězný euroligový Milán a Jan Veselý poprvé za půl roku nastoupil v lize, ale k přemožení Galatasaraye to týmu Fenerbahce nepomohlo.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Bulls (1-3), druhý nejmladší tým NBA, rozhodně nevykročili za vysněnou účastí v play-off pravou nohou, když z prvních čtyř zápasů hned dva velmi hratelné nezvládli.

V ostré premiéře Tomáše Satoranského v novém týmu to (jako jediný z 6 rozehrávačů Bulls nemá toto označení na soupisce, kde je veden jako shooting guard) dopadlo porážkou na palubovce Charlotte (126-125), jejímž šéfem mezinárodního skautingu je Jakub Kudláček. Základní rozehrávač Bulls stihl jen 2 body (z pole 5/1) a 3 asistence, ale za 24 minut neztratil míč, přidal blok a hlavně pětky s ním ve hře skončily +4 body. Nováček White jako další rozehrávač překvapil 17 body za 27 minut (7 asistencí, +6), třetí rozehrávač Dunn měl 11 bodů, 2 asistence a 4 zisky za 24 minut (-8) a čtvrtý Arcidiacono 6 bodů a 1 asistenci za 11 minut (-11).

Chicago, hrající nyní často se třemi rozehrávači naráz, se po bídné první půli prokutalo ve 4. čtvrtině až do vedení 108-118, ale stejně padlo, když inkasovalo 23 trojek (klubový rekord Hornets v základní hrací době i rekord celé NBA v zahajovacím zápase sezony). Nechávalo se snadno přehrávat v rychlém přechodu do útoku i v postupném útoku 1 na 1 a inkasovalo spoustu otevřených trojek. A to byli Hornets před sezonou pasováni na nejhorší bilanci ligy.

Satoranskému nevyšly první těžké nájezdy a za 16 minut (poločas zahajoval a končil) v první půli tak neskóroval a byl -6, když měl plné nohy práce s pohyblivým prvním playmakerem Charlotte Rozierem. Ve třetí čtvrtině ale začal sytit LaVinea, sám profičel přes celé hřiště ke 2 brejkovým bodům, jimiž po svém skvělém bloku pomohl už ke snížení na 67-66, aby střídal necelých 18 minut do konce za vedení 74-77.

Do hry se vrátil 2:17 do konce, ale když střelecky matný lídr LaVine za stavu 126-123 4 sekundy do konce místo trojky jen najel do koše za 2 body, bylo po nadějích Bulls definitivně. Hosté zaostali v trojkách (23-9), ale přeskákali soupeře v útoku (9-20), i díky menšímu počtu ztrát (19-12) měli o 17 střel víc a drtivou převahou pak disponovali zpod koše (42-78).

V Memphisu tým vydřel první výhru (102-110), a to díky vydařené koncovce s nemalým podílem Satoranského. Jen co 2:29 do konce za stavu 101-98 vystřídal Dunna, White s LaVinem z nájezdů otočili skore. Satoranský tu vykryl nájezd soupeře a poté byl faulován po obranném doskoku Bulls. 1:15 do konce tak zvýšil ze šestek na 101-104, aby hned vzápětí vychytal v obraně přihrávku nováčka Moranta a LaVine z šestek posunul skore na 101-106. Do následného útoku domácích (34 sekund do konce) přišel za Satoranského do hry obranář Dunn, ale Morant stejně získal faul a šestkou snížil. Vzápětí se Saoranský nechal faulovat v útoku a opět byl neomylný z šestek, aby zápas završil blokem na najíždějícího Moranta.

Zápas díky závěrečné sekvenci končil jako sdílený třetí střelec s 9 body (z pole 7/2, TH 5/5, +8), 4 zisky, 3 útočnými doskoky, 2 asistencemi na 1 ztrátu a 1 blokem za 22 minut.

Hned v úvodu si vzal míč proti menšímu nováčkovi Morantovi ke hře zády, ale byl zblokován výpomocí. Po 2 útočných doskocích, asistenci na trojku LaVinea i na dvojku centra Cartera a jednom zisku jej po 7 minutách nahradil Dunn (za 17-11), aby se Čech vrátil na posledních necelých 6 minut první půle, kde byl domácími zblokován jeho nájezd po otočce.

Druhou půli začal mnohem aktivněji. První floater ještě minul, ale za chvíli už z útočného doskoku po fintě na centra Valančiunase skóroval zpod koše i s faulem, pak při zdvojení Moranta získal míč a ještě zakončil brejk dunkem a jeho tým i zlepšením obrany snížil až na 60-56. White po vystřídání Satoranského (po 7 minutách za 73-64) nasadil ke své hlavní zteči, vrátil tým, který v utkání ztrácel až 14 bodů, do zápasu a za 30 minut zapsal 25 bodů (21 ve druhé půli, 2 asistence, +15). Dunn přidal 6 bodů, 4 asistence, 3 zisky a 2 bloky za 24 minut (+/-0). Bulls byli lepší z brejků (16-25) a v ziscích (8-14), domácím naopak patřil útočný doskok (15-9).

Domácí premiéru v United Center si Satoranský odbyl s obhájci titulu z Toronta, kteří bez potíží vyhráli 84-108, kdž stejně jako Chicago hráli podruhé ve dvou dnech. České eso před 21.498 fanoušky zahájilo zápas útočným doskokem, po minutě hry trefilo trojku z levého rohu (první body týmu), přidalo i šikovný nájezd s trefeným „floatrem“, dobře uvolnilo asistencí na otevřenou trojku power forwarda Younga a v obraně nahánělo menšího rychlíka VanFleeta, než jej po 6,5 minutách za stavu 14-16 vystřídal Dunn.

Chicago se při střelecké marnosti opor (celý tým jen 30 procent) začalo propadat ve 2. čtvtině. Satoranský ještě po svém návratu do hry 8:30 před poločasem nabil na trojku LaVineovi a White zvýšil na 36-31, ale pak už následovala šňůra v brejcích neumdlévajících a výborně bránících hostů (v utkání 12 bloků) na 36-43. A od té doby se Bulls utkání začalo vzdalovat. Rázem se nemohli trefit odnikud, vršili chyby a útok se zvrhl v chaos individualismu, s čímž mnoho nesvedl ani Satoranský, který se v útoku i obraně snažil neustálou komunikací dávat týmu aspoň trochu řád.

Ve třetí čtvrtině Satoranský trojkou ještě snížil na 45-53 a před svým střídáním po šesti minutách (za 56-69) stihl asistovat na trojku Markkanena, aby se na začátek 4. části do hry vrátil a i za stavu -20 se už od výhozu zpod koše snažil nenechat vyhodit na rozehrávače Lowryho. Odehrál tu prvních 5 minut, v nichž asisoval na dvojku Cartera. Celkem natočil 26 minut, dal 8 bodů (z pole 7/3, -20), přihodil 2 doskoky, 1 zisk a 4 asistence na 1 ztrátu. White měl 8 bodů a 1 asistenci za 22 minut (-6) a Dunn 1 bod a 1 asistenci za 19 minut (-4). Hosté vládli z trojek (9-15), z brejků (7-25) i na doskoku (45-59) a jejich minusem bylo jen 24 ztrát.

Zatím největší propadák z trojek jen 25procentní tým zažil při ostudné porážce v New Yorku (105-98), kde nejdřív vedl o 18, aby pak výhradně vinou totální pasivity na obranném doskoku výhru soupeři věnoval, když zápas definitivně ztratil z vedení 90-98 šňůrou domácích Knicks 15-0 v posledních 3 minutách. A to dosud bídným domácím chyběl důležitý guard Dennis Smith. Knicks, taženi ex-Bullem Portisem (28+11 doskoků), vyhráli celkově doskok 74-44 (nejhorší bilance Chicaga od 1. března 2010), v útoku pak 25-8 a 26 bodů dali z druhých šancí.

Satoranský za svých prvních 6 minut ve hře (do vedení 6-14, střídal jej Dunn) nebyl vidět ve statistikách, protože stejně jako celý zápas především řídil útok, vytvářel pohodlné zakončovací situace pro spoluhráče a míč odkládal dál i v jasných střeleckých pozicích. A když se ve druhé půli zaktivizoval i v tomto segmentu hry, střelecky se mu nedařilo. Zápas tak skončil na 2 bodech (z pole 5/1, -4), 5 asistencích na 1 ztrátu, 3 doskocích a 1 zisku za 27 minut.

Ve své závěrečné šestiminutovce první půle (od 28-40) nabil na podkošová zakončení LaVineovi a Carterovi, druhému jmenovanému pak ještě na dlouhou dvojku. V úvodu třetí čtvrtiny (od 42-52) pak rozjížděl pro spoluhráče výborné sřelecké pozice a po 7,5 minutách odcházel za vedení 61-71. 6:40 do konce přišel zpět a svou největší aktivitou v zápase zosnoval únik na 90-98, když nabil na dunk Markkanena, po svém útočném doskoku najel a zakončil přes Portise a poté vyzval asistencí ke trojce Markkanena. V samém závěru se pak marně dožadoval odpískání svého zjevného taktického faulu, který sudí nechali být, dovolili Knicks hrát dál a ušetřit tak další důležitě sekundy.

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
V pátém kole turecké ligy došlo na první porážku - nyní zejména v Eurolize se trápícího – Fenerbahce, který se v domácí soutěži za bezchybnou Karsyiakou dělí o druhou bilanci (4-1) s Bursou, Efesem a Galatasarayem.

V 5. dějství byl Fener smeten v derby na kurtu Galatasaraye 83-64, když rozhodla 4. čtrvtina 25-9. Jan Veselý nastoupil v lize vůbec poprvé od konce dubna a za 28:39 vyskládal 4 body (z pole 4/2, -8), 2 doskoky, 1 blok a 1 zisk.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
O třetí bilanci se dělící Bilbao (4-2) v šestém dějství ACB zlomilo doma Fuenlabradu 92-80. Základní centr Ondřej Balvín za 23:46 shromáždil v kulise 8562 fanoušků 8 bodů (z pole 5/4, 3 smeče, -1) a 9 doskoků.

V rámci celé ligy už se posunul na osmé místo v užitečnosti a dokonce na druhé na doskoku (7,5)!

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Zaragoza (5-1) dál překvapuje celou ACB, když v šestém kole si doma dokonce vyšlápla na (v Eurolize dosud neporaženou) Barcelonu (89-83) a je druhá v tabulce. Střídající Vít Krejčí před 9053 fanoušky za 8:33 stihl 3 body (z pole 1/1, +5), 2 asistence a 2 získané fauly.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (3-3) musela v šestém kole ACB skousnout porážku 85-81 v Seville, u níž byl střídající David Jelínek za 21:11 jako druhý střelec 13 body (z pole 13/5, -8), 2 zisky, 1 doskokem, 1 asisencí a 1 blokem.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Boulazac (3-4) se ve svém sedmém zápase francouzské ProA radoval z dobytí Chalonu (71-85), k němuž základní power forward Patrik Auda přispěl 11 body (z pole 6/4), 6 doskoky a 1 blokem za 22 minut. S průměrem 14,6 je aktuálně 22. skórerem a také 26. nejužitečnějším hráčem soutěže.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Chalon-Reims (3-3) si v šestém kole francouzské ligy dojelo pro porážku 92-79 do Limoges. 23. nejužitečnější hráč soutěže Blake Schilb zaknihoval jako střídající 25 minut s 10 body (z pole 5/4), 4 asistencemi, 4 doskoky a 1 ziskem.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Řím (3-3) v šestém dějství extrémně vyrovnané italské ligy padl doma s euroligovým Milánem 73-79. Základní guard Tomáš Kyzlink tentokrát za 24 minut stihl skromnějších 6 bodů (z pole 5/2, -4), 1 doskok a 1 asistenci.

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová (1-4) má za sebou ve slovenské lize dva nové zápasy, z nichž jeden stál za to, neboť po domácí porážce s Prievidzou (84-90) senzačně vyloupila bratislavský Inter (Lee Skinner za něj dal 27 bodů a Richard Körner 13) 83-88! Zraněný Filip Halada však ani do jednoho utkání nezasáhl.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Hagenu (2-5) se nedařilo ani v sedmém kole druhé německé ligy, když o jediný bod podlehl na hřišti jednoho z čelích týmu v Norimberku (92-91). Člen základu Adam Pecháček natočil 13 bodů (z pole 13/6) a 4 doskoky za 25 minut.