Konflikt v Izraeli trvá. ACB bez play-off?

13.05.2020 - red
počet přečtení: 216
vytvořeno 13.05.2020, upraveno 13.05.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A VE SVĚTĚ Hráči NBA v hloubkovém průzkumu všech 30 týmů ve většině potvrdili zájem dohrát letošní sezonu, a to se podle ESPN netýká jen play-off, ale i nějaké formy zbytku základní části. O tom, co skutečně nastane, se má definitivně rozhodnout za dva až čtyři týdny.

Dohrávání ale možná nebude jen tak. Třeba majitel Dallas Mavericks Mark Cuban oznámil, že neotevře halu na přípravu hráčů, dokud nebudou běžně dostupné testy na koronavirus. Cuban nicméně věří, že během nejbližších dvou měsíců taková situace nastane.

Čínská státní televize CCTV mezitím vydala prohlášení, že i při obnovení NBA bude trvat zákaz vysílání jejích zápasů na čínském území. Na negativním přístupu čínských úřadů, který se vyostřil po loňském tweetu generálního manažera Houstonu Daryla Moreyho podporujícího demonstranty v Hong Kongu, nic nezměnilo ani čerstvé jmenování Michaela Maa novým šéfem NBA v Číně. Jeho otec stál v minulosti u zrodu sportovní divize čínské státní televize.
 


K revoluci se schyluje ve španělské ACB, jejíž vedení navrhlo klubům příští sezonu i ve variantě bez play-off. V lize totiž má být dokonce 20 týmů, k tomu přidejte náročný program euroligových celků, evropskou kvalifikaci a už v červnu i kvalifikaci o olympiádu. A to navíc stále není jasné, kdy sezona bude moct začít. Další možností by bylo hrát ve dvou skupinách po deseti a na závěr play-off.

Podle Dnevniku se slovinské hlavní město Lublaň zařadilo mezi kandidáty na pořadatelství závěrečné fáze Euroligy. Zatím největší šanci má prý Bělehrad, přičemž zájem mají i Atény, Kolín nad Rýnem (tam mělo být původně letošní Final Four) a Kaunas.

Bude-li se Euroliga dohrávat, Panathinaikos Atény bude už zřejmě bez dvou amerických opor Jimmera Fredetta a DeShauna Thomase (třetí a první střelec týmu), kteří podle řeckých zdrojů oba hodlají z klubu odejít i přes platný kontrakt do roku 2021.

Euroligové celky už začaly s různou intenzitou trénovat. Jako první se do akce vrátila 4. května Valencie, přičemž zatím jde o individuální přípravu a střelbu s mašinou na podávání míčů. Mezi jednotlivými tréninky se dezinfikují obruče, zařízení koše, palubovku i běžecké pásy. V tréninkovém komplexu se navíc na denní bázi čistí i vzduch v hale.

Real Madrid začal tento týden v pondělí, a to v malých počtech od sebe oddělených hráčů a navíc pod otevřeným nebem. V pondělí odstartovala i Barcelona, které chybí jen americký rozehrávač Delaney, který se dostaví později. Milán je ve stádiu dobrovolných individuálních tréninků, CZ Bělehrad zatím trénuje na venkovních kurtech v areálu bývalé pevnosti. Vitoria má začít zítra, přičemž všichni hráči budou muset nosit roušky i rukavice.

V Izraeli dál hoří konflikt vzniklý oznámením euroligového Maccabi Tel Aviv, že v případě obnovení Euroligy by se vzdal dohrání izraelské ligy, o němž už bylo rozhodnuto. Zástupci klubu se ohradili, že dosud pokaždé ustoupili oni a teď už necouvnou, a ostatní kluby izraelské ligy měly podle Maccabi vzít do úvahy termíny pro dohrávku Euroligy. Do Maccabi se po šéfovi Hapoelu Jeruzalém opřel i ministr školství a sportu Miri Regev, který rozhodnutí klubu označil za neakceptovatelné a důrazně jej vyzval ke změně stanoviska.