Kdo chce a nechce konec soutěží

26.03.2020 - red
počet přečtení: 168
vytvořeno 26.03.2020, upraveno 26.03.2020

AKTUÁLNÍ EVROPSKÉ A SVĚTOVÉ DĚNÍ Další vývoj na poli basketbalovo-olympijském přinesl řadu zajímavých novinek. Tak třeba mužská Euroliga se jednoznačně vyjádřila pro dokončení sezony, pro což ovšem bude třeba prodloužení soutěže až do června a zřejmě i upravení hracího formátu, neboť momentálně není pravděpodobné naplnění původního záměru obnovit program 11. dubna. Další novinky už přilétly i z tábora Fenerbahce, který potvrdil symptomy koronaviru u šesti svých členů včetně některých hráčů. Prezident Ali Koc navíc prohlásil, že členové jeho klubu nebudou čelit ani při přerušení soutěží krácení platů. Médii už také proskočily zprávy o kouči týmu Obradovičovi, jehož dočasný odsun z Istanbulu domů zorganizovala srbská vláda, což potvrdil její ministr zahraničí. Srbští hráči Fenerbahce se však prozatím rozhodli v Turecku zůstat. Naopak řecký rozehrávač Sloukas už nabral směr Soluň, kde nejdřív musí podstoupit 14denní karanténu.

Generální manažer euroligového Žalgirisu Kaunas Paulius Motiejunas uvedl, že po přeložení olympiády a její kvalifikace není teď Euroliga pod takovým tlakem na zrušení zbytku sezony, nicméně nepředpokládá, že by se mělo dohrávat až během letních prázdnin. Ohledně úpravy hráčských smluv se podle něj bude postupovat spíše blokově za celou soutěž, než že by si každý klub řešil tuto oblast samostatně. Ve hře je prý snížení klubových rozpočtů až o třetinu v důsledku ekonomických dopadů pandemie.

Stále více se na druhé straně na sociálních sítích ozývají hráči, zejména ti američtí, kteří by už rádi Euroligu ukončili, a to především s argumentem, že po tak dlouhé pauze bez basketbalu a řádných tréninků nebude možné se rychle dostat zpět do potřebné formy.

2204YjF.png

Krátkou zprávou z olympijského dění je ta, že přeložené Hry by se podle předběžných informací měly i v roce 2021 konat na přelomu července a srpna. To bude s největší pravděpodobností znamenat nemožnost už měsíc poté konat EuroBasket mužů 2021, který tak nejspíš bude muset být přeložen na rok 2022. FIBA zatím své stanovisko k této situaci nezveřejnila.

Vedení Casademont Zaragoza, třetího týmu ACB a čtvrtfinalisty Ligy mistrů, kde zařezává i český guard Vít Krejčí, oznámilo, že uplatní směrem ke kontraktům hráčů podmínku „mimořádné událostí“ a už se prý s hráči i dohodlo na snížení gáže po dobu přerušení soutěží. Na druhé straně byly zvýšeny motivační odměny za úspěch v ACB a Lize mistrů.

A co se děje v národních ligách jinde?

Napínavá situace vznikla v řecké lize, kde vedení klubů doporučilo sezonu ukončit, ale vzbouřili se hráči, jejichž asociace spolu s unií trenérů to odmítly. Hráči dokonce vedení soutěže navrhli, že buď se liga dohraje, nebo hráči obdrží 80 procent platu. Hráčská unie je také rozezlena, že její názor nebyl dosud brán v potaz.

V italské Lega Basket už vyčíslily možné škody způsobené pandemií. Její týmy mohou podle La Stampa přijít dohromady až o 40 milionů eur (1,1 miliardy korun), pokud se liga už nerozběhne. Lega Basket už prý zahájila debatu se zástupci hráčů o krácení mezd. Kluby jsou nyní odhodlány soutěž dokončit do 30. června, zároveň se ale musí začít znovu s přípravou nejpozději do 16. května, jinak se sezona zruší. V plánu je prý jako extrémní řešení takzvané mega play-off, jejž by se zúčastnilo 16 ze 17 týmů, začalo by prvním kolem 31. května a vyvrcholilo turnajem Final-8 19.-22. června.

Jediným italským ligovým týmem, který v posledních dnech obnovil alespoň individuální tréninky, byl Virtus Boloňa. Včera se však objevila zpráva, že i toto úsilí už bylo ukončeno.

Německá BBL podloužila svou odstávku nově až do konce dubna. A v Rakousku se po předčasném ukončení ligové sezony rozhodli, že nebude stanoven mistr a zároveň žádný tým nesestoupí.

Majitel a šéf francouzského euroligového týmu ASVEL Lyon Tony Parker (na snímku) se veřejně přiklonil k nedohrání francouzské ligy, což by podle něj ve stávající situaci bylo to nejrozumnější. Nebyl by pak ani vyhlášen mistr a nikdo by nesestoupil. To by ale právě v letošní sezoně, kdy kvůli zamýšlenému zúžení soutěže z 18 na 16 týmů měly padat tři týmy, bylo nejspíš dost problematické. Podle Parkera bude mít letošní kalamita za následek velké finanční ztráty a také novou dynamiku evropského basketbalu a sportu obecně.

V případě Euroligy už ovšem Parker tak striktní není, když situace v ní kvůli zohledňování podmínek klubů z různých zemí je podle něj o dost složitější.

Nový stav nastal v korejské lize, kde i přes znatelné zlepšení situace s pandemií v zemi byl podle ESPN zbytek soutěže zrušen, na čemž se měly shodnout kluby, ač se původně s obnovením bojů počítalo. A čínská CBA už posunula obnovení ligy z poloviny dubna na začátek května, přičemž platí, že soutěž bude rozdělena na dvě skupiny, zbylé zápasy se odehrají jen ve dvou městech a bez přítomnosti diváků.

Veřejnému nátlaku muselo v NBA ustoupit vedení Philadelphia 76ers, které původně hodlalo svým zaměstnancům a pracovníkům dočasně snížit plat o 20 procent a pracovní týden zredukovat na 4 dny. Nakonec bude platit vše v plné výši a ještě se za záměr ušetřit omluvilo. Sixers podle vyjádření klubu vyplácejí během sezony až 1500 pracovníků na částečný úvazek. Tato situace podle expertů odradí od snahy snižovat odměny i majitele ostatních 29 klubů.