Japonce zničila Palyzova opakovačka!

07.07.2016 - red
počet přečtení: 1210
vytvořeno 07.07.2016, upraveno 07.07.2016

Z BĚLEHRADU ECHO ZÁPASU S JAPONCI Na své prvné velké reprezentační akci vystoupil ze stínu hvězd a v pravý čas nasypal do japonského koše nůši trojek, jichž bylo do nekonečné zónové obrany soupeře třeba jako vzduchu k dýchání. Lukáš Palyza se zpoza oblouku trefil hned šestkrát, už po třech čtvrtinách měl na kontě 19 bodů a jeho celkových 22 znamená nejen No.1 zápis reprezentační kariéry, ale také klíčový příspěvek v postupové bitvě olympijské kvalifikace. Český tým po zdolání Japonců 87-71 čeká velké páteční semifinále se Srby (od 21 hodin).

„Mnozí se po nominaci na tento turnaj divili, proč jsem bral právě Lukáše, ale já jsem věděl, že Japonci budou sázet především na zónu, a proto tu byl třeba střelec, který se nebál brát si další a další trojky a taky je úspěšně proměňovat,“ pochválil svou novou hvězdu kouč Ronen Ginzburg.

Stejně jako v zápase s Lotyši si lvi vybudovali rychlé vedení 9-2, a to zásluhou střelby z dálky proti okamžitě aplikované japonské zóně. Naopak nájezdy a zakončení zblízka končily zprvu neúspěchem. I centr Veselý se přesněji prosazoval spíš z dálky, po odskocích či otočkách. A – první faul měl tentokrát až po 17 minutách hry.

Japonci, kteří poprvé faulovali až v sedmé minutě, po úvodní střelecké marnosti využili českých chyb v útoku ke srovnání skore, ale to už seděl u stolku zapisovatelů připraven muž první půle Lukáš Palyza, který jakmile přišel, dvěma trojkami pomohl odtáhnout tým na 23-12.

V úvodu druhé čtvrtiny přidal i dvě šestky, asistenci a po trojce na 31-14 měl už ve 13. minutě 11 bodů. Poločas, který Češi zvádli na 48-35, končil jako suverénně nejlepší střelec na 13 bodech.

Českým fanouškům, kteří měli proti japonské hrstce drtivou početní i hlukovou převahu, pak zatrnulo, když se nadivoko vrhl mezi židle na střídačce, aby zachránil míč, křídelník Welsch, přičemž byl ještě faulován. Z celé situace ale vyvázl nezraněn.

Poté se trojkou prosadil i Satoranský, který si vzápětí nahodil míč do zakončení o obránce při výhozu z autu. Japonci se však stále odmítali vzdát a nájezdy i občasnými trojami se do půle udrželi na 13bodovém provaze.

Do třetí čtrtky pak český tým vstoupil s maximálně agresivní obranou, ale dočasně mu vypadl přísun tříbodových střel Palyzy a Japonci - nejednou stažení proti českým atakům v pěti mužích ve vymezeném území – i pomocí získávávání volných míčů zuby nehty drželi rozdíl těsně nad 10 body.

Až když šli Češi drtivě dolů, Satoranský trefil přetěžkou střelu z nájezdu, Auda sám prokličkoval až k dunku a poté skóroval i z přehozu a Palyza znovu nastartoval svou trojkovou mašinu, unikli lvi konečně i nad hranici 20 bodů.

Vedle 22 bodů Palyzy (+21 bodů) 11 se 7 asistencemi přihodil rozehrávač Satoranský, 9 stále přínosnější forward Pumprla a po osmi Auda (6 doskoků, 5 asistencí, s +24 nejlepší), Benda a Veselý. 7 bodů, 6 asistencí a 5 doskoků zapsal i kapitán Welsch, s +23 druhý nejlepší.

Tým před 630 diváky vyhrál jen mírně doskok (43-35), zato měl pouhých 6 ztrát a dominoval v produkci zpod koše (42-22), navíc přidal 14 bodů z druhých šancí.

„Čekali jsme o něco snazší zápas, ale musíme dát respekt soupeři, který hrál opravdu dobře. Mě třeba překvapil tou zónou. Byla to i psychologická hra, protože Japonci nás nechávali hodně volné na trojce v začátcích útoků, pak začali bránit ostřeji a pro nás bylo těžké vytvořit si dobrou střelu před koncem útoku. Pro střelce tak bylo těžké rozhodnout se, jestli si vzít střelu už v prvních šesti vteřinách času na útok. Po první půlce už jsme ale zlepšili obranu, měli i nějaké zisky, nutili jsme soupeře do těžších střel a vyhráli jsme,“ hodnotil střelec dne Lukáš Palyza.

Kouč Ronen Ginzburg dodal:

„Cílem byl postup a ten jsme zvládli. Japonce jsem viděl v přípravě a všiml jsem si jejich herního pokroku a taky jsem věděl, že to pro nás bude těžší po porážce s Lotyšskem. Zóna mě ale nepřekvapila, tohle byl právě důvod, proč je tu Lukáš. Věděl jsem, že Japonci budou hrát zónu dlouhé minuty.“