Jak se hledá džob v Americe

25.04.2020 - red
počet přečtení: 333
vytvořeno 25.04.2020, upraveno 25.04.2020

S LUBOŠEM BARTONĚM O JEHO MISI v USA Během půl roku mohl stát jako muž v pozadí druhého fantastického úspěchu. Jako pomocný asistent - po více než měsíc – u univerzitního čísla 1 celých Spojených států. Pandemie koronaviru mu však nadějně se rozbíhající jízdu krutě překazila. Tým texaského Bayloru nakonec nedostal šanci senzační sezonu završit v play-off a o zvýšení svých šancí na uchycení se v zámořské NCAA tak přišel i asistent reprezentace basketbalistů Luboš Bartoň (na snímku s brazilskou legendou Oscarem Schmidtem).

„Vypadalo to na velkou šanci na úspěch v „March Madness“ (univerzitním play-off). Koronavirus ale bohužel zabránil naplnění tohoto snu, abychom se dostali do Final Four a mohli útočit i na titul, na což šance byla,“ stále mrzí zrušení závěru soutěže kouče reprezentace lvů do 18 let.

Cesta na Baylor ani pro bývalého předního hráče univerzity Valparaiso, který má v resumé trenérské štace v Barceloně i u reprezentačních týmů, nebyla ani trochu snadná. Bartoň ale už od loňského světového šampionátu mužů věděl, že svou další životní etapu chce „odehrát“ v USA, přednostně pak v NCAA. A už loni na jaře tak ukončil svou trenérskou misi u kadetů Barcelony.

2251YzN.jpg

„Bohužel jsem ale neměl žádnou nabídku, takže jsem se vydal do Států nejdřív na tři týdny na testování možností. Navštívil jsem pár týmů z NCAA, byl jsem na Bradley a samozřejmě na mé alma mater ve Valparaisu. A zastavil jsem se i v klubech NBA – v Chicagu, Indianě a Minnesotě. Nebyly to ale oficiální pohovory, spíš jsem poznával lidi a oni poznávali mě. Taky jsem si udělal lepší obrázek o práci na univerzitě a v NBA, kde bych případně musel začínat úplně dole,“ začíná Bartoň své vyprávění z Texasu, kde zůstane až do květnového návratu za rodinou do Barcelony.

Ono „úplně dole“ ale podle bývalého reprezentanta neznamená od nuly. „Jako Evropanovi mi spousta věcí nahrává, na druhou stranu by to musela být specifická role a musel bych tu nejdřív pracovat minimálně několik let, než bych mohl přemýšlet o nějaké vysoké pozici. Dívám se teď ale jen na nejbližší půlrok. Pro Evropana to každopádně není právě jednoduché, jinak by jich tu bylo určitě víc.“

Průnik Evropanů na trenérské pozice v NCAA je podle Bartoně komplikovaný i proto, že vedle základního předpokladu mít v zámoří vystudováno musí pak potenciální kandidát zůstat v systému i dál. „Jenže i když hráčů z Evropy působí v NCAA spousta, většina po dostudování na škole nezůstává a jde zpátky do Evropy, nebo prostě hraje profesionálně. Já dostudováno měl a pomohlo mi to dostat se na Baylor jako „grand assistant“, což znamenalo, že jsem byl brán v podstatě jako student. Tak se to muselo udělat, abych mohl u týmu fungovat. Nebyl jsem tedy klasický asistent, ale jakýsi pomocník realizačního týmu,“ vysvětluje Bartoň, jehož šéfem v roli kouče mužstva byl trenér Scott Drew. V době působení českého forwarda na Valparaisu byl asistentem tamního týmu a teď už 17 let vede Baylor.

Tam má pod sebou tři stabilní asistenty a pak řadu dalších pomocníků. „Já byl jedním z nich, přičemž hned po nástupu v rozjeté sezoně jsem si musel opatrně hledat svoje místo, abych mohl pomáhat a nepřekážel jsem, což vykrystalizovalo už během prvních dvou týdnů. Mojí předností byla práce s hráči na hřišti, určitý mentoring a individuální činnosti. Pak jsem pomáhal i se skautingem, hlavně s tím zaměřeným na naši hru. Plus jsem přispěl nějakými systémy, třeba při výhozu pod košem soupeře, což se bývalo mělo využít zejména v play-off.“

Na Baylor bývalý reprezentant přišel po Novém roce, na druhou půlku sezony, kdy tým byl ve velkém laufu. Zvítězil ve 23 zápasech v řadě, čímž utvořil nový rekord konference. „Před sezonou se vědělo, že tým bude dobrý, ale že až takhle, to určitě ne. Lidi tímhle úspěchem byli až šokovaní,“ podotkl Bartoň.

Baylor sídlí ve středotexaském 140tisícovém městě Waco, jež se dostalo do hledáčku světových médií před 27 lety, kdy na kopci nad městem byla ve svém sídle americkými ozbrojenými složkami obléhána náboženská sekta davidiánů, načež závěrečný útok i pomocí tanků měl při velkém požáru celého sídla za následek téměř 80 mrtvých.

Český vyslanec popsal Waco jako po texasku rozlehlé město, kde toho není moc k vidění, zato zázemí k basketbalu tam je výborné. Na Bayloru jako na soukromé baptistické škole je pak znát její zaměření. „Víra je velkou součástí života školy a je to cítit na každém kroku. Hlavně trenér Drew, který mě kdysi rekrutoval do Valparaisa, si na víře hodně zakládá,“ potvrzuje Bartoň.

Do koloběhu NCAA se vrátil po 18 letech, ale za dobu nepřítomnosti se toho prý moc nezměnilo. Jen všemožné univerzitní regule už dnes nejsou tak sešněrované, trenéři tak mají větší prostor pracovat s hráči a k ruce mají i modernější technologie.

I vzhledem k mimořádnému konci sezony je nyní nejbližší budoucnost Luboše Bartoně v amerických hvězdách. „Čekám na příležitost a uvidíme, co bude. Není to teď pro nikoho jednoduchá doba. Určitý kontakt mám s NBA. Původně jsem si myslel, že po sezoně navštívím třeba Spurs, Mavericks, Rockets nebo Nuggets, bohužel touhle situací se všechny plány zhroutily. Mou první volbou ale dál zůstává NCAA, a to i proto, že během léta bych si mohl teoreticky udržet post trenéra reprezentace U18 a být stále v kontaktu s českým basketem, o což mám i do budoucna zájem.“

Bartoň neskrývá, že jedním z důvodů přesunu do zámoří je možnost být blíže nejstaršímu synovi, který dlouhodobě žije v Chicagu. „Jako Evropan a bývalý hráč euroligových klubů mám ale i velkou výhodu na poli skautingu zahraničních hráčů. Musím ale udělat ten další krok, abych se tu mohl usadit, a to je podepsat někde kontrakt.“

V zámoří dosud pobýval – až na jednu týdenní návštěvu manželky – sám, a to bude platit až do poloviny května, kdy se vrací o Barcelony. Do té doby bude na vlastní kůži dál zakoušet americká protikoronavirová opatření. „Všechno je zavřené, už měsíc musíme být jen doma. Ven se vyjít může, ale nesmím být s nikým v kontaktu a můžu jen do lékárny nebo pro jídlo. Třeba zaběhat si jít můžu, ale musím být sám. V celém Waco zatím nebyl oficiálně žádný případ nákazy, ale v reálu to tak být nemusí,“ soudí Čech, podle nějž Američané situaci s pandemií nepodcenili.

„Mentalita lidí tady je prostě jiná. Ve velkých městech to bylo určitě složitější, zejména v oblastech s velkou dopravou, což je znát v New Yorku nebo Los Angeles. Možná ta opatření přišla o týden později, než měla, ale nemyslím, že to podcenili. Poslední dny byly snad ty nejhorší, jaké zemi potkají, a dál už se to, doufám, bude zlepšovat. Všechno se ale bude otvírat jen pozvolna, včetně sportovních soutěží. Někdy v září by se mělo vědět už mnohem víc.“

Reprezentační kouč soudí, že NCAA pandemie nezasáhne ekonomicky tolik jako třeba NBA a profi sport obecně. „NBA v tom má mnohem víc peněz a každý den, kdy se nehraje, ji stojí spoustu peněz. Doufám, že během měsíce se vše o něco uvolní a do konce léta už budeme všichni moct fungovat ve stabilnějším prostředí.“