Italoklauzule, Bar u soudu a rebel Kyrie

17.06.2020 - red
počet přečtení: 144
vytvořeno 17.06.2020, upraveno 17.06.2020

KORONAVIROVÉ DĚNÍ V EVROPĚ A V NBA V italské lize už vědí, jak bude vypadat nová klauzule v hráčských smlouvách, reagující na koronavirovou krizi. Podle italských zdrojů ji od příští sezony aplikuje většina klubů z Lega Basket. Takto vypadají její hrubé parametry: bude-li sezona zrušena ještě před jejím oficiálním startem, nevyplatí klub hráčům ani euro, bude-li zrušena už po jejím započetí, bude se vyplácet čtvrtina platu ode dne zrušení do konce sezony, bude-li pozastavena po zahájení, ale bude možnost trénovat, bude se vyplácet polovina platu ode dne pozastavení až do konce sezony, bude-li pozastavení bez možnosti trénovat, do konce sezony se bude platit jen čtvrtina platu, a pokud bude start sezony odsunut, kontrakt bude platný až od jejího začátku.

Havárie s únikem 21 tisíc tun ropy z teplárny u ruského města Norilsk, ležícího za polárním kruhem, zřejmě ještě více prohloubí potíže euroligového giganta CSKA Moskva.

Podle agentury TASS by společnost Nornickel, jíž klub patří, mohla v důsledku této katastrofy i celkových dopadů koronakrize výrazně snížit rozpočet klubu. Z toho letošního ve výši téměř miliardy korun Nornickel přispěl 340 miliony. Další sponzoři už potíže také ohlásili, proto budoucí rozpočet může být i výrazně nižší.
 

Finanční nepohodě čelí i další euroligový celek Fenerbahce Istanbul Jana Veselého. Šéf klubu Ali Koc, který v těchto dnech jedná o novém kontraktu s koučem Željkem Obradovičem, přiznal, že rozpočet už není možné naplnit do dřívější výše 30 milionů eur (800 milionů korun).

„V Eurolize máte díky výhře příjem 68 tisíc eur (v prize money a dalších návazných bonusech), to ale nepokrývá ani naše náklady na cestování. Za titul v soutěži získáte prémii milion eur, ale to nedorovná ani naše bonusy vyplácené hráčům právě za získání trofeje. Prestiž, kterou titul přináší, je ale dostatečná,“ byl pro klubovou televizi upřímný Koc.

Docela jiný problém řeší černohorský Mornar Bar (soupeř Nymburka v letošní Lize mistrů), který pro příští sezonu najisto počítal s účastí v EuroCupu, jenže ostrouhal, a teď se chce soudit nejen s vedením Euroligy, ale i s Adriatickou ligou, jež bude žádat o refundaci nákladů na letošní sezonu. Proč?

Podle prezidenta Djordjie Pavičeviče klub zásadně nesouhlasí s tím, že pozici v EuroCupu získala namísto jeho klubu Cedevita Lublaň. Oba kluby se v době předčasného ukončení sezony (kolo před koncem základní části) dělily o čtvrtou příčku Adriatické ligy, přičemž Mornar vyhrál oba vzájemné zápasy a věřil, že má tak právo (klub vycházel z regulí své soutěže) se ze čtvrtého místa do EuroCupu dostat. Jenže podle všeho bylo uplatněno pravidlo FIBA o větší důležitosti celkového skore, což obvykle platí v průběhu sezony a což v tomto případě nahrávalo Lublani. Vzájemné zápasy obvykle rozhodují při rovnosti bodů až u konečného umístění, což naopak má za bernou minci Mornar, který dokonce zvažuje svou účast v příští sezoně Adriatické ligy.

Jiný zástupce stejné soutěže, Partizan Bělehrad, čerstvě oznámil nakažení svého hráče Nikoly Jankoviče koronavirem. Hráč musel nastoupit do karantény a zbytek týmu musel podstoupit testy (dopadly negativně). Zajímavostí je, že Jankovič hrál nedávno zápas, jejž v Bělehradě osobně sledovali i hvězdný centr Denveru Nikola Jokič a tenisový mág Novak Djokovič.

FIBA ohlásila, že nová sezona jejích klubových soutěží odstartuje na přelomu září a října, ať už s diváky v hledištích, nebo bez nich. Nebude-li možné začít v tomto termínu, start sezony bude automaticky posunut na leden 2021 s redukovaným počtem zápasů. Pokud bude nutné přerušení již započaté sezony, bude navržen po návratu do hal redukovaný program a již odehrané zápasy budou započítány.

Pokud by to bude nutné, plánované podzimní okno evropské kvalifikace žen bude odehráno buď bez diváků, anebo bude přesunuto na únor 2021, kdy by se pak odehrály 4 zápasy a okno by se protáhlo na 15 dní. V případě nemožnosti odehrát listopadové zápasy evropské kvalifikace mužů by se toto okno posunulo na únor a únorové na červenec, a to mezi olympijskou kvalifikaci a samotné Hry, což si mnohé federace raději ani nechtějí představovat.

Z letošních soutěží FIBA Europe se bude dohrávat už jen jediná, a to Liga mistrů mužů na konci září.

A pojďme i do NBA, kde čím dál víc víří vodu zraněný rozehrávač Brooklynu a také jeden z viceprezidentů Hráčské asociace Kyrie Irving. Ten se už dříve „proslavil“ zpochybňováním kulatosti zeměkoule, kdy si prý nebyl jistý, jestli není spíš placatá (později se za to omluvil). A nyní se objevily šíleností zavánějící zprávy o tom, že měl spoluhráčům z týmu navrhnout založení vlastní soutěže. Irving, který už v této sezoně kvůli zranění ramene nenastoupí, patří k odpůrcům dohrání sezony v Orlandu a zřejmě není sám. Čerstvě zorganizoval na toto téma velký konferenční hovor s téměř stovkou hráčů, kde se řešily i obavy z toho, že zápasy na sebe strhnou příliš velkou pozornost, což uškodí viditelnosti aktuálních celoamerických protestů proti rasismu.
 


Imunní vůči názorům těchto „heretiků“ není ani šéf NBA Adam Silver, který už podle ESPN uznal, že dohrání ligy nemusí být pro každého. V USA se toho nyní podle něj odehrává hodně a při současných nepokojích, navíc s prohlubující se recesí a 40 miliony nezaměstnaných, není situace vůbec příznivá. A jak už dříve Silver uvedl, pokud nějaký hráč nebude chtít v Orlandu hrát, je to jeho volba a nebude to považováno za porušení kontraktu.

Pod kotel místy přitápějí i novináři, když zveřejní údaje o 186 nových pondělních případech nákazy v okrsku, kde se nachází komplex Walta Disneyho, kde má sezona dohrávat. Počty nových případů tam ale za poslední dny vzrůstají jen v desítkách, což nemůže plány NBA vážněji ohrozit.

V pořádku už by měl být i kouč Denveru Mike Malone, kterého virus napadl na konci března, ale kvůli absenci testů to zjistil až zpětně.

Jasněji už má o své letošní sezoně i WNBA, která by se měla kompletně uskutečnit v areálu IMG Academy ve floridském Bradentonu. Každý z 12 týmů by měl odehrát 22 utkání v základní části (začne se na konci července) a poté bude následovat standardní play-off. Hráčky by měly obdržet platy bez jakýchkoli srážek.