I Korejci odklizeni, téměř se stovkou

25.08.2019 - red
počet přečtení: 216
vytvořeno 25.08.2019, upraveno 25.08.2019

AKTUÁLNĚ ZE SOULU Po souboji s bránícím Ondřejem Balvínem odpadl na zem menší domácí hráč, aby se jej vydal pomstít naturalizovaný americký power forward v korejských službách Ratliffe, který ostře oběma rukama strčil do českého obra. Málem došlo na potyčku, než zasáhli sudí, kteří rozhodli pro tento zápas příznačně – oboustranným nesportovním faulem. Lvi takové rozhodnutí nechápali, ale už se divili jen málo. Domácí Korejci od svých arbitrů nemohli dostat takovou přísnost, jakou by si zejména jejich všudypřítomné ruce na českých najíždějících tělech zasloužily, aby zápas neztratil alespoň dílčí napětí pro spousty diváků minimálně v prvním poločase. Ani tak ale stejně jako den předtím Litevce nezastavili. Češi se vedením zápasu nenechali příliš rozhodit a po opět soustředěném výkonu zvítězili i nad dalším účastníkem MS 89-97, vedeni střeleckou divizí Bohačík (23, trojky 8/5), Satoranský (21+6 asistencí), Auda (19+6 asistencí) a Hruban (12).

Český tým se do soupeře opřel od prvních minut a až na výjimky cpal svou hru pod koš, kde měl díky výškové převaze výhodu. Úderný byl z brejků, kde si své pozice hledal z boku na trojkovém oblouku téměř neomylný Bohačík. Rychle nabyté desetibodové vedení umožnilo i v úvodu účinné zdvojování hlavní korejské zbraně Ratliffa. Americký hromotluk si sice později pro své body došel (29+17 doskoků), ale velkou část si jich musel tvrdě vydřít.

Korejci se sice ještě v první části trojkami prodrali na rozdíl bodu, když v obraně se dočasně snažili uspět match-up zónou, ale v úvodu druhé části se lvi začali vracet do vyššího vedení, umocněného návratem aktivního Satoranského, který s výjimkou přelomu prvních dvou čtvrtin aktivně řídil českou hru po 15 minut už do poločasu. Jeho tým i proti tryskově běhavým Korejcům maximálně drtil protiútoky a po trojkové smršti celku a produkci jako na pouti se pod košem při fintách točícího Audy utrhl poločasový náskok 37-56.

Druhý poločas začal i díky neodpískání domácích faulů třemi slepenými trojkami Korejců. Obranný zákrok proti dunku Satoranského pak rezultoval dokonce ve zranění ramena zákrok provádějícího domácího hráče, který musel odstoupit a podle pozdějších informací přijde i o MS.

1875Y2M.jpg

Lvi se ovšem rychle vrátili do sedla, byť vzápětí byl pro změnu Hruban, z brejku se pokoušející zasmečovat, stažen zezadu - jen za běžný faul. Následovala i rozmíška Ratliffa s Balvínem, mezi tím ale komplexněji hrající lvi unikli až nad hranici 20 bodů, když v obraně měli stále ruce natažené před obličeje soupeřů a po 25 minutách měli na kontě jen 9 faulů.

Za 21bodového vedení otevřel poslední čtvrtinu na rozehře Šiřina, tým však poté povolil v obraně a hlavně nechával soupeři příliš útočných doskoků (celkem 15 proti 7 českým). Za vedení o 13 se 3 minuty do konce vrátil do hry Satoranský a domácí se pak dostali nejblíž na 8 bodů.

Lvi byli efektivnější z trojek (38/10 – 26/12, z toho do půle 13/7) a po do půle lepším doskoku (14-21) v něm nakonec zaostali 40-37.

Patrik Auda o zápase
„Byla to pro nás další zkušenost. Od začátku jsme věděli, že to bude těžký zápas. Vždycky, když se hrají dva zápasy ve dvou dnech, tak ten druhý den je to těžší. Obzvlášť proti týmu, jako je Korea, který hraje rychlý basketbal. Neměli jsme už tolik sil. Kdybychom hráli první den, možná by bylo vše jinak. Podařilo se nám ale udělat dobrý náskok. Až ve druhé půlce to domácí trochu stáhli dobrou střelbou z dálky. Nakonec se nám podařilo vedení udržet a vyhrát.“

„Hned na začátku třetí čtvrtiny domácí trefili tři trojky a stáhli vedení na deset bodů. Podařilo se nám to pak zase trochu nahrát, ale Korejci to nevzdávali a bojovali až do konce. Měli poměrně dost útočných doskoků na to, že nebyli zas tak vysokým týmem. Díky tomu se jim podařilo získat několik druhých šancí. Nakonec byl zápas vyrovnaný až téměř do posledních minut.“

„Každá minuta v přípravných zápasech, kdy se hraje naplno a zápas není jednoznačný, nám dává zkušenosti. Samozřejmě nám to zase vezme nějaké síly. Zítra ale máme den volna bez zápasu, takže budeme moct trošku zregenerovat před Litvou. Celkově si myslím, že to byla dneska super zkušenost. Možná Korea hraje podobný styl jako Japonsko, tak díky tomu to mohla být dobrá příprava.“

Asistent Petr Czudek o utkání
"Tento zápas nám měl ukázat, jak budeme reagovat na asijský styl. To znamená, že Korejci by měli hrát trochu jako Japonci na MS. My jsme měli velice dobrý vstup, tři čtvrtiny jsme kontrolovali hru, hráli velice chytře, půjčovali si míč, a ať už soupeř bránil v "match-upu", klasické zóně, nebo v osobce, vždy jsme si věděli rady. Trochu jsme ale propadli v poslední čtvrtině, kde jsme ztratili koncentraci, soupeři jsme dovolili útočně doskakovat a domácí hnáni fanoušky se dostali ještě na deset bodů. Až pak jsme to dohráli. Škoda téhle černé tečky na utkání, jinak si z toho vezmeme pozitivní věci, kterých bylo dnes dost."

O nepohlídaném útočném doskoku Korejců v poslední čtvrtině
"Tohle bylo dané i soupeřem, který tam měl většinou pět menších hráčů, kteří různě rotují, doskakují a vždycky tam někdo od nás udělal chybu při box-outu (odstavení útočníků na doskoku), z čehož vyplynulo hrozivé číslo 15 útočných doskoků domácích. My jako vyšší tým bychom neměli mít problémy, naopak bychom měli úřadovat pod oběma koši. Jak je ale vidět, i menší hráči, hrající pro nás nezvyklým stylem, nás přeskákali."

O tom, že zejména v první půli se dařilo rychlé Korejce přebíhat v brejcích
"Je fakt, že spousta našich košů padlo z akcí 1 na 0, protože soupeř chodil na útočný doskok až v pěti hráčích a hazardoval. My z toho ale ke konci vypadli, už pod vidinou hotového zápasu, jenže soupeř se nevzdal a ještě to hodně zkomplikoval."

O tom, zda bylo při daném metru arbitrů těžké hráče udržovat v klidu
"My viděli zápas Litvy s domácími, kdy Litevci dostávali i technické a divili se. O rozhodčích ale nemá cenu se bavit. My jsme se sem přijeli připravit na mistrovství světa a já jsem rád, že hráči moc nereagovali, snažili se soustředit a nenechali se rozhodit. Samozřejmě je otázka, co by se dělo, kdyby byl zápas vyrovnaný, nebo jsme i prohrávali. Pak už v takových situacích přichází i frustrace. K tomu ale dnes nedošlo, protože jsme odskočili až nad 20 bodů."