Horký Brunšvík a Sato podruhé za 9

29.12.2021 - red
počet přečtení: 202
vytvořeno 29.12.2021, upraveno 29.12.2021

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský 9 body vyrovnal v Orlandu své sezonní maximum. Patrik Auda zažil v bitvách s lídrem Japonska dvacetibodový zápas i double double. Jaromír Bohačík byl v dresu Štrasburku opět dvouciferný. Lvi z Brunšvíku jsou po třetí výhře v řadě už desátí, Martin Peterka je 14. skórerem bundesligy a Ondřej Sehnal nejlepším neamerickým asistentem. Adam Pecháček byl dvakrát dvojciferný ve druhé německé lize a šestý střelec druhé řecké ligy Radek Farský byl znovu top skórerem Agriniou. Tomáš Kyzlink se stal novou posilou Bambergu a Vítovi Krejčímu dočasně zavřeli G-League. Tolik z novinek českých legionářů z posledního týdne.

PATRIK AUDA (Jokohama)
Devátá Jokohama (7-16) ve východní skupině japonské ligy dál tápe, když po domácích porážkách s lídrem Západu Okinawou (79-81 a 66-79) počítá už 11 proher z 12 posledních zápasů. Člen základu Patrik Auda v prvním utkání táhl tým jako top skórer 21 body (z pole 15/8), 5 doskoky, 3 asistencemi, 5 získanými fauly a jedním uloupeným míčem za 23 minut. Ve druhém přidal opět jako nejlepší střelec 16 bodů (z pole 12/7), 12 doskoků, 2 asistence, 7 získaných faulů a 2 uloupené míče za 26 minut.

Mezi ligovými kanonýry mu aktuálně patří 13. místo s průměrem 18 bodů.

ONDŘEJ BALVÍN (Gunma Crane Thunders)
Sedmá Gunma (11-12) rozmnožila svou bilanci ve východní skupině japonské ligy o venkovní porážku (89-77) a výhru (90-95) s Toyamou. Ani tentokrát u toho ale nebyl zraněný centr Ondřej Balvín.

JAROMÍR BOHAČÍK (Štrasburk)
Štrasburk (8-4) ve francouzské lize zaznamenal čtvrtou porážku a klesl na páté místo. Člen základu Jaromír Bohačík venkovní prohru 97-88 v Dijonu mírnil 10 body (z pole 10/3), 3 asistencemi, 4 získanými fauly a jedním uloupeným míčem za 31 minut.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Dvanáctá Andorra (5-9) ve španělské lize žádný nový zápas neodehrála.

MARTIN PETERKA (Braunschweig)
Už na sdílené desáté místo bundesligy se po třetí výhře v řadě posunul Braunschweig (5-7), který doma zdolal Giessen (71-69). Člen základu Martin Peterka tentokrát stihl na něj skromných 6 bodů (z pole 7/3) a 4 doskoky za 27 minut.

Aktuálně je 14. střelcem soutěže s 13,6 bodu.

ONDŘEJ SEHNAL (Braunschweig)
Rozehrávač Ondřej Sehnal ve stejném duelu jako náhradník zaznamenal 2 body (z pole 5/1), 5 asistencí a 2 doskoky za 19 minut.

Momentálně mu patří páté místo mezi asistenty ligy s průměrem 6,2, když je zároveň nejlepším neamerickým hráčem.

TOMÁŠ KYZLINK (Bamberg)
Už na tři muže se rozrostla česká kolonie v bundeslize, když s týmem Bambergu čerstvě podepsal smlouvu reprezentační křídelník Tomáš Kyzlink. Jeho nový tým je aktuálně dvanáctý s bilancí 5-8 a od konce listopadu jej vede ex-kouč Nymburka Oren Amiel. Ten tak po velmi krátké epizodě v Hapoelu Jeruzalém nezůstal bez angažmá dlouho. S Bambergem, který v tomto ročníku chybí v Lize mistrů, se izraelský trenér dohodl na angažmá do konce sezony 2022/23.

JAN VESELÝ (Fenerbahce)
Fenerbahce (13-1) navýšil svůj náskok v čele turecké ligy (před Efesem) na dvě výhry, když naposledy dobyl Ankaru 63-72. Týmu chyběl Jan Veselý, který si z utkání Euroligy odnesl vážné zranění kotníku, jež ho vyřadí na řadu týdnů.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (New Orleans)
O dvě výhry a jednu porážku si v NBA polepšil New Orleans (13-22) a je už pátým nejhorším týmem soutěže. Postupně dobyl Orlando 104-110 (za Magic G-Harris a Cole Anthony po 22, F-Wagner 20, bez Bamby, Rosse, Suggse - za Pelicans Ingram 31, Hart 22, Graham 20, bez Valančiunase, Williamsona, Alexander-Walkera, Lewise, trojky týmů 9-13, dané TH 19-23 z faulů 26-13, body zpod koše 50-28, 4. výhra Pelicans v řadě, domácí se z -20 dostali na -2, ale další nápor Orleans odrazil),

padl v Oklahomě (117-112, za Thunder Gilgeous-Alexander 31, Aaron Wiggins 24 - za Pelicans Hart 29+10 doskoků, Temple 22, Graham, H-Jones a Hayes po 15, W-Hernangomez 14, bez Valančiunase, Williamsona, Lewise, Ingram odstoupil po 9 minutách s bolavou achilovkou, trojky týmů 13-10, z pole lepší domácí vedli ve 2. čtvrtině až o 17, ale definitivně rozhodli až v posledních minutách)

a po velkém obratu doma pokořil Cleveland 108-104 (za Pelicans H-Jones kariérní max 26, Graham 18, Temple 17, trojky 6/5, Valančiunas 15+10 doskoků, bez Williamsona, Ingrama, Alexander-Walkera, Harta, Lewise - za Cavs Rubio 27+13 doskoků a 9 asistencí, Love 24, Mobley 22, Markkanen 14, bez Sextona, Garlanda, Osmana, J-Allena, body z brejků 21-8, trojky 16-14, dané TH 20-16, domácí v 1. čtvrtině po 9 trojkách hostů ztráceli 23 bodů, obranou se ale vrátili a rozhodli 4. čtvrtinou 32-21 s 5 trojkami a 17 body Templea, dosáhli 2. nej obratu svých dějin a 5. výhry za 6 zápasů, když dílo završil v poslední půlminutě čtyřmi šestkami Valančiunas, 15.835 diváků). Orleans má nyní v Západní konferenci už na dohled Portland a Sacramento.

Útok týmu, jemuž bude nejspíš ještě dlouho chybět forward Williamson (a také do konce sezony zraněný guard Lewis), poskočil na 25. místo (zlepšení o 0,5 na 105,1 bodu), na doskoku si celek polepšil na 4. místo (46,6) a obrana se zvedla na 21. místo se 109,5 obdrženého bodu.

Tomáš Satoranský zasáhl jako náhradník do všech tří posledních utkání. Ve 30 dosud odehraných duelech má průměry 2,8 bodu (z hráčů s nejméně 19 zápasy 13. z týmu), 2 doskoky, 2,1 asistence (6.) na 0,8 ztráty (s poměrem asistencí a ztrát 2,8 je druhý nejlepší), 0,4 zisku a užitečnost PER 6,1 (13., nejlepší je Willy Hernangomez s 23,6 za pouhých 15 minut!) za 14,9 minuty (9.).

Satoranský vždy jako střídající nasbíral s Orlandem za 15 minut 9 bodů (z pole 6/3, +10), 3 asistence, 1 zisk a 1 blok, s Oklahomou za 17 minut přidal 2 body (z pole 6/1, -13), 5 doskoků, 4 asistence a 1 zisk a s Clevelandem opět za 17 minut 3 body (z pole 4/1, +3), 5 asistencí a 2 doskoky.

VÍT KREJČÍ (Oklahoma Thunder a City Blue)
Aktuálně čtvrtý nejhorší tým NBA Oklahoma (12-21) rozšířila svou bilanci o jednu výhru a dvě porážky. Postupně podlehla ve Phoenixu 113-101 (za Suns Booker 30, C-Johnson 21, Ayton 19, C-Paul 16, bez Šariče, Kaminskyho, Nadera - za Thunder Gilgeous-Aleander 29, Giddey 17, bez Favorse, trojky týmů 15-11, doskoky 52-44, TH 8-16 z faulů 22-10, body zpod koše 34-48, z pole o deset procent lepší domácí rozhodli v lichých čtvrtinách, hosté vyhráli půli o tři po obratu z -15), doma porazila New Orleans 117-112 (15.608 diváků) a prohrála v Sacramentu 117-111 (za Kings Haliburton 24, Hield 21 - za Thunder Gilgeous-Alexander 33, Dort 19, A-Wiggins 14, bez Giddeyho, Bazleyho, Favorse, Robinsona-Earla, Manna a kouče Daigneaulta, trojky týmů 17-11, doskoky 57-45, dané TH 20-30, domácí ve 4. části vedli o 17 a ustáli i závěrečný nápor Thunder).

Thunder mají dál nejhorší útok ligy (i přes zlepšení o 1,3 na 100,5), na doskoku si polepšili na 6. pozici (+0,4 na 46,2) a obrana zůstala na 17. místě (108 bodů).

Vít Krejčí stále nerozšířil svou sbírku tří zápasů v nejlepší lize. V G-League jeho City Blue (10-5) žádný nový zápas neodehráli (liga byla kvůli rozpuku covidu pozastavena do začátku ledna, navíc čím dál víc celků NBA potřebuje hráče z farem na svých stále oslabenějších soupiskách) a patří jim druhé místo v západní divizi. Guardovy aktuální průměry činí 6,8 bodu, 5,2 doskoku a 2,5 asistence za 22 minut při 49procentních trojkách.

ADAM PECHÁČEK (Artland)
Třináctou příčku ve druhé německé lize sdílí Artland (5-9), který nově navázal domácí výhru nad Paderbornem (97-89) a porážku v Hagenu (95-94). Adam Pecháček jako člen základu v prvním utkání sesbíral 10 bodů (z pole 10/3), 7 doskoků a 3 asistence za 31 minut, ve druhém vše takřka zreplikoval 10 body (z pole 11/5) a 7 doskoky za 33 minut.