Gora končí i nekončí. Euroliga do června?

20.03.2020 - red
počet přečtení: 175
vytvořeno 20.03.2020, upraveno 20.03.2020

AKTUÁLNÍ NOVINKY ZE SVĚTA Britská basketbalová liga jako zřejmě předposlední a turecká jako vůbec poslední v Evropě přerušily své dění kvůli pandemii koronaviru, když v Turecku bylo vedení soutěže pod velkým tlakem hráčů na přerušení, a v Británii by mohl mít tento krok prý až fatální důsledky. Podle místních znalců je totiž soutěž fnancována zejména ze vstupného a zdrojů lokálních komunit a je možné, že v září už by nový ročník nemusel začít.

Další ligou, která zbytek sezony zrušila, byla po české i polská, kde byla šampionem korunována vedoucí Zielona Gora, přičemž všechny týmy z letošního ročníku mají právo hrát i ten následující. Otázkou však je, jak skončí působení Gory ve VTB lize, která je zatím jen přerušená, a kde polskému mistrovi patří průběžné šesté místo. Trenéři předních celků VTB ligy se čerstvě jednoznačně vyslovili pro dohrání sezony.

Po jednom odehraném víkendu byla opět zavřená japonská nejvyšší soutěž. Ta se hrála po měsíční odstávce, a to bez diváků, ale kvůli obavám hráčů i koučů byla znovu zastavena, a to do 4. dubna.

V NBA mezitím přibývá počet koronavirem nakažených hráčů. Po čtyřech hráčích Brooklynu včetně Kevina Duranta měli pozitivní test i Marcus Smart z Bostonu, jeden člen Denver Nuggets, tři členové klubu z Filadelfie a také dva hráči Lakers. Zatím bylo plošně testováno osm týmů NBA, z nichž se ví o Jazz, Thunder, Raptors, Nets, Lakers, Celtics a Sixers.

Vedení ligy už také v souvislosti s hrozícími finančními dopady soutěžní odstávky navýšilo svůj kdykoli využitelný pohotovostní úvěr z 650 milionů dolarů na 1,2 miliardy. Je zřejmé, že letošní ztráty se promítnou do platového stropu pro příští sezonu a celkově do snížení podílu z příjmů ligy připadajícího na hráče.

Nejspíš velkou ránu zasadilo Eurolize i dalším ligám napříč Evropou ministerstvo zahraničí USA, jež vydalo nejvyšší stupeň „doporučení“ svým občanům v zahraničí k okamžitému návratu do vlasti, jinak musejí být připraveni zůstat v aktuálních zemích svého pobytu na nespecifikovaně dlouhou dobu. Vzhledem k tomu, že řada nejen euroligových klubů (Tel Aviv, Žalgiris, ASVEL, Olympiacos) na dobu přerušení soutěží dovolila (dočasně) odcestovat svým americkým oporám už v minulých dnech a ti hráči, kteří zůstali v Evropě, mohou nastalému tlaku podlehnout, je velmi pravděpodobné, že týmy z Euroligy, VTB ligy a dalších soutěží, které jsou zatím z důvodu pandemie koronaviru jen přerušeny, by mohly přijít o své klíčové muže a tím by mohlo být vážně ohroženo dohrání soutěží.

Ty už tak mají problémů nad hlavu a například jeden z šéfů Euroligy už přiznal, že původní termín Final-4 (22.-24. května) už není moc reálné dodržet a je možné, že se bude hrát až do června.

Z finančního ranku je pak zpráva tureckého portálu Hurriyet o tom, že hráči Fenerbahce nedostali už dva měsíce mzdu, což prý souvisí i s nemalými potížemi fotbalového týmu. Tento typ zpráv přichází od Bosporu téměř co sezonu, nicméně loni v červnu sám klub přiznal dluh v astronomické výši 650 milionů dolarů (16,5 miliardy). Podle managementu se na jeho výši projevuje i nevýhodný kurz turecké liry vůči zahraničním měnám, v nichž klub platí své hráče, kdy prý jen mírný pohyb v kurzu znamená roční ztráty ve výši desítek milionů dolarů. Mimochodem – například v roce 2018 měl klub příjmy 311 milionů dolarů.

Klub nicméně nedlouho po uveřejnění čerstvé zprávy o dluzích vše důrazě odmítl jako neopodstatněné.