Euroliga i Řecko končí! Hráči v depresi

25.05.2020 - red
počet přečtení: 215
vytvořeno 25.05.2020, upraveno 25.05.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A NBA Šéf Euroligy Jordi Bertomeu se na dnešním jednání s 11 kluby vlastnícími dlouhodobou licenci A dohodl na tom, co se poslední dny zdálo být už neodvratné – na zrušení závěru Euroligy a EuroCupu. V minulých týdnech o tom mluvilo čím dál víc generálních manažerů, o víkendu vyjevila klubům i soutěži svůj jednoznačný názor směrem ke zrušení sezony i Hráčská asociace soutěže (pro vedení soutěže prý až překvapivě jednoznačný), jež měla podporu i mezi většinou trenérů. Navíc ani mezi kluby nepanovala kvůli spornému ekonomickému přínosu na oživení sezony zdaleka jednota, když z 11 klubů s licencí A měly být pro Efes (soutěž vede), Tel Aviv, Real a Barcelona (tyto týmy budou pokračovat i v národních soutěžích), a naopak proti byly Milán, CSKA, Fenerbahce, Panathinaikos a Olympiacos.

Důležité v rámci aktuálního rozhodnutí je, že příští sezonu, jež má začít na přelomu září a října, odehraje stejných 18 klubů, jež hrály ročník letošní.

Hráčská asociace jako důvody proti dohrání uvedla jen třítýdenní přípravu, či nestejný čas na přípravu napříč kluby, přičemž některé týmy podle tohoto vyjádření nedaly svým hráčům ani plán na individuální přípravu v době karantény. Ze všech těchto důvodů by pro hráče narostlo riziko zranění a tím i ohrožení jejich příští sezony, nemluvě o obavách z nákazy koronavirem pro hráče a jejich nejbližší. A v neposlední řadě se hráči i trenéři obávali i o úroveň předváděné hry, jež by poškodila blyštivý produkt soutěže.

Podle názoru serveru Eurohoops je tak propastný rozdíl mezi postojem hráčů v Evropě a NBA, kde většina je pro pokračování sezony, hodně daný i mnohem kladnějším vztahem ke klubům. To se mimo jiné týká zajištění po kariéře formou důchodů (totéž má v Evropě jen ACB) či jakékoli finanční podpory po konci kariéry nebo při jejím předčasném konci z důvodu zranění. I proto nemají hráči v Evropě velkou motivaci příliš kopat za zájmy svých klubů, navíc váha hráčské asociace v NBA a v Eurolize, kde vznikla teprve nedávno, je nesouměřitelná.
 


Zajímavý příspěvek do debaty k návratu hráčů po téměř třech měsících vzájemného odloučení přidal kouč Valencie Jaume Ponsarnau. Podle něj se hráči dostavili zpět z „domácího uvěznění“ negativně ovlivnění a ke svému překvapení u nich pozoruje i příznaky deprese.

Hráči mají podle kouče nyní trojí druh obav – první plyne z rizika nákazy svých rodin či dalších nejbližších, kdy se hráči bojí víc o své blízké než sami o sebe, druhý velký strach je ze zranění po dlouhé době nicnedělání a náhlém přívalu zápasů namačkaných do krátkého časového úseku, a třetí typ obav plyne z nejisté budoucnosti, kdy mnozí hráči nemají smlouvu na příští sezonu a nákaza koronavirem či zranění by jejich vyhlídky nemálo poškodily.

Pivot Barcelony Ante Tomič sice pro web klubu chtěl ukázat pozitivní přístup slovy „Chceme zase hrát“, ale jeho spoluhráč Alex Abrines jej ve vysílání vlastního kanálu na Twitchi vrátil do reality potvrzením výsledků ankety mezi hráči španělské ligy. Podle něj je například v týmu Barcelony silná opozice proti již potvrzenému dohrání ACB, a pokud to není všech 16 hráčů, jsou to prý skoro všichni.

Sám Abrines má zvýšený důvod k obavám, neboť jeho těhotná manželka má v červenci rodit a sám se hrozí toho, že by ji mohl nakazit právě on.

ACB se na rozdíl od Euroligy nicméně má dohrát (největší šanci hostit akci má nyní Valencie), a to díky rychloturnaji nejlepších 12 týmů už do 30. června. Čerstvě tuto možnost posvětilo rozhodnutí vlády umožňující návrat sportovních akcí (bez diváků) počínaje 8. červnem, což je ve virem nejzasaženější zemi Evropy pozoruhodná odvaha.

To v Řecku už po víkendu definitivně vědí, že liga se dohrávat nebude. Kluby nicméně jednoznačně odsouhlasily, že vedoucí celek soutěže Panathinaikos se stane mistrem. Zároveň ale nikdo nebude sestupovat. Soutěž se však možná rozšíří o dva týmy, a to za poplatek 200 tisíc eur. Vrátit by se tak po loňském trestu mohl Olympiacos, který byl právě do druhé ligy sesazen.

A co je nového v NBA?

Podle některých zdrojů jeden z plánů počítá s dohráním sezony ke kótě 70 utkání v základní části. To je zejména pro kluby magické číslo, neboť s nejméně 70 garantovanými utkáními počítají smlouvy s lokálními televizními vysílateli. Pokud by k něčemu takovému došlo, neměl by z toho radost Tomáš Satoranský a jeho Chicago Bulls, kteří už by při 70 utkáních neměli šanci dostat se do play-off, a dohrávali by tak jen bezcenných pět duelů, v nich by hráčům navíc hrozila zbytečná zranění.

K dohrání alespoň 70 utkání by však mohlo dojít jen při obnovení sezony v červenci. V srpnu už by se muselo jít rovnou do play-off.

Pro dokončení ligy se počítá s 36 až 38 rozhodčími. Vedení soutěže už zahájilo jednání s komplexem Walta Disneyho v Orlandu, kde by se letošní sezona měla dokončit. Televizní personál k obsluze zápasu by čítal jen 25 osob, včetně jen 5 kameramanů. V areálu Walta Disneyho by také muselo být až 350 osob k obsluze až 1200 lidí ze zúčastněných týmů. Každý celek by tvořil skupinu jen 35 lidí, přičemž za běžných podmínek jich jezdí i více než padesát.

Poté, co guvernér státu New York Andrew Cuomo dal klubům možnost začít trénovat ve svých zařízeních, se mohou do tréninkového procesu vrátit i New York Knicks a Brooklyn Nets. Tyto dva celky dosud patřily k jedenácti týmům, jež tak dosud učinit nemohly.

Po svém to v Los Angeles řeší lídr Lakers LeBron James, který si s několika spoluhráči uspořádal vlastní tréninkovou jednotku. A podobně to prý dělají i u LA Clippers.

A některé týmy se podle ESPN k přípravě přesunou rovnou do Orlanda. V případě nutnosti příjezdu kanadských Toronto Raptors či dalších hráčů, kteří v soutěžní pauze odcestovali do svých domovů do zahraničí, už administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa přislíbila součinnost, neboť momentálně trvá zákaz přechodu americko-kanadské hranice pro většinu populace, což platí i pro příjezd z mnoha jiných zemí.

Nákazu koronavirem o víkendu oznámil bývalý hvězdný centr New Yorku a člen Dream Teamu z Barcelony Patrick Ewing, který je aktuálně koučem Georgetownu v NCAA.

Jiný bývalý hráč NBA a majitel euroligového ASVELU Tony Parker musí řešit ještě větší problémy. Kromě vyhazovu kouče, který nyní hýbe evropskými médii, přiznal, že klub kvůli pandemii přijde o zhruba 3 miliony eur a jeho příští rozpočet bude nižší. Letos byl podle odhadů 11 milionů eur a zpět na tuto úroveň se má dostávat čtyři až pět let.

A opravná zpráva přilétla z Německa, kde se podle původních informací měla Brose Group kvůli recesi v automobilovém průmyslu vzdát vlastnictví předního německého klubu z Bambergu. Šéf Michael Stoschek nicméně nyní oficiálně prohlásil, že společnost si většinový podíl v klubu ponechává a jeho cílem je nadále tým udržet ve špičce bundesligy i Ligy mistrů.