Dámy a pánové, lvi jsou No.6 na MS! Zatím

12.09.2019 - red
počet přečtení: 939
vytvořeno 12.09.2019, upraveno 12.09.2019

ECHO DUELU S POLSKEM NA MS Překonavatelé dějinných milníků stále nemají dost. Dnes před půlnocí čínského času ve své už takřka domovské aréně v Šanghaji po několika minutách setřásli v bitvě s Polskem úvodní zatuhlost po jen den starém čtvrtfinále, vrátili soupeři ránu na solar a v závěru mu taženi MVP utkání Vojtěchem Hrubanem zasadili finální úder. Trimuf 94-84 v zápase o páté až psmé místo znamená už nejhůř šestou příčkou a tím i vyrovnání československého maxima na mistrovstvích světa. Navíc v sobotu budou mít lvi šanci dokonce na nový tuzemský rekord, pokud v souboji o konečné páté místo na MS v nastalé euforii skolí i původního adepta na titul ze Srbska. Už nyní je na každý pád jasné, že Češi za sebou nechali všechny týmy ze základní i osmifinálové skupiny, když až za nimi skončily Německo, Litva, Řecko, Turecko, Itálie, Rusko a - především obhájce trofeje Spojené státy americké, jejž čeká jen ostudný zápas o sedmé místo!

Lvy zastihl start utkání ještě v nenastartovaném režimu, a než se nadáli, po vlastních ztrátách a ostrých nezachycených sebězích Poláků ztráceli za 4 minuty 6-15, když navíc turnajový top skórer týmu Bohačík měl tou dobou už dvě minuty dva fauly. Dostal však důvěru trenéra, vzápětí přežil i jednu horkou situaci a za zbytek poločasu mu už další osobní chyba nepřibyla.

Za manka devíti bodů se však český tým až zázračně oživil a rozstřílel a dvouminutovou šnůrou 10-0 otočil na 16-15, když otevřenou trojku i nájezd přes celé hřiště až k dunku nebo ťukes s Balvínem až k alley-oopu sestrojil Satoranský a trojkou se chytil i Hruban, který vzápětí zakouzlil i eurostepem, až to zhruba z poloviny zaplněnou arénou v Šanghaji zahučelo.

 


Už po 7 minutách se na hřišti za Satoranského objevil záložní playmaker Šiřina a pod košem operoval na pozici 4 Pumprla. Jejich tým postupně začal zamezovat druhým šancím Poláků (útočné dokoky do půle 7-5 pro Čechy), ale stejně jako ve čtvrtfinále jej tížily zbytečné ztráty (do půle 8 (soupeř 7), za celý zápas však jen 12), jež ale postupně začaly v nájezdech přibývat i Polákům .

Schilb se Šiřinou, který se blýskl trojkou po crossoveru, zahájili na rozehře i druhou část a Satoranský tak odehrál za první půli jen 14 minut. Ještě větší porci naopak dostali Hruban (17 minut) a zdánlivě nezničitelný Bohačík (16), který postupně rozšlapal svůj trojkostroj a po třech zásazích byl s 11 body v poločase druhým střelcem za Satoranským (12).

Týmu se sice nedařilo shazovat míče po pick-and-rollech na rolujícího a pod košem nejednou volného centra Balvína, zato v postupně zlepšované obraně, ve druhé části proložené zónou, udržel nejúdernější trio soupeře Ponitka – Slaughter Waczynski na pouhých 12 bodech za poločas. Ten lvi dovedli k až nečekaně zlatému skore 43-35, zejména díky trojkám 12/8.

A při vedení se bavily i malé skupinky českých fanoušků. Třeba když byli při „Kiss Cam“ vyzváni k polibku rodiče generálního manažera reprezentace Michala Šoba.

 


Hned zkraje třetí části se zdálo, že český tým konečně začne víc sytit svého obra, jenže po trojce Hrubana na 48-37 přišlo několik defenzivních zaváhání a Poláci se za velení Waczynskiho (top skórer s 22 body) třemi trojkami dostali zpět do zápasu (48-46), navíc Balvín brzy nachytal už třetí faul. Po trojkách Hrubana a tradičně z brejku a z boku Bohačíka přišel nový náskok (60-53), ale krátké vytřídání Satoranského stačilo, aby Slaughter vedl snížení na 60-59 a český lídr musel rychle zpět. Lvy v této fázi brzdily i ostřejší polské zákroky při zakončeních, kdy zůstávaly píšťalky vypnuté a drahné minuty se pak hrálo vyrovnaně.

Ve čtvrté části zapnul v obraně i v aktivitě do koše kapitán Pumprla, ale přesto otevřená trojka při nedohodě české obrany poslala Poláky už do vedení 74-77. Soupeř pak vedl ještě 78-79, ale to už využil pod košem i s faulem mismatch zaktivizovaný Balvín, polský guard Slaughter už se neustálými individuálními akcemi začínal tavit, a Hruban na sebe vzal zodpovědost velkou trojkou na 84-79.

Klíčový zásah polosmečí pak zaznamenal Pumprla, kdy byl uznán technický koš pro zatažení soupeře za obroučku. Poláci protestovali, ale video potvrdilo koš na 86-80. To už zbývalo posledních 90 sekund a polský střelec při úspěšné trojce vyšlápl do autu. Po české chybě při výhozu z autu ještě Poláci snížili na 4, ale seběh Satoranského a brejkové zakončení Hrubana při trháku na 90-82 24 sekund do konce už dalo lvům definitivu vítězství.

Pod triumf 94-84 se velkými double doubly podepsali Hruban (24+12 doskoků, trojky 7/4) se Satoranským (22+12 asistencí) a třetí dvacítku přidal neméně skvělý Bohačík (21, trojky 8/5). Lvi předčili soupeře především v brejcích (15-0), trojkách (24/13 - 20/9) a na doskoku (41-27, v útoku 14-6).

„Moji hráči šli do zápasu pouhý den po čtvrtfinálové porážce, když soupeř měl o den odpočinku navíc, ale dokázali zahrát takhle, což je úžasné. Je ta parta chlapů, která na hřišti nechá všechno. Já jsem už od nás jistě viděl lepší obranu než dnes, ale nakonec nám bojovnost a útočné doskoky zápas vyhrály. Dosáhli jsme něčeho, co nikdo nečekal – skončili jsme před USA, Tureckem, Řeckem a dalšími, což je ohromná věc,“ užíval si výjimečného úspěchu kouč lvů Ronen Ginzburg.

„Chtěli jsme tohle utkání strašně moc vyhrát. Právě jsme dorovnali dosavadní československé maximum na světových šampionátech. Tenhle zápas pro nás znamenal moc. Neměli jsme tolik energie jako v minulých bitvách, ale odvedli jsme maximum, jezdili po zadku a udělali pár bodových šňůr, které nás nakonec dovedly k výhře. A teď jsme po téhle těžké šichtě opravdu šťastní,“ ulevilo se i MVP duelu Vojtěchu Hrubanovi.

„Hrát necelý den po čtvrtfinále nebylo snadné, ale ta šance na historický úspěch pro nás znamenala moc a to nás hnalo dopředu. Měli jsme tam nějaké propady, ale většinu zápasu jsme se mohli spolehnout na své přednosti a navzájem se pořád povzbuzovali a hnali dál. Hrát teď poslední utkání turnaje proti Srbům bude těžké, ale my slibujeme to nejlepší, i když naše rotace na turnaji je úzká, síly už docházejí a ještě náš čeká přelet do Pekingu,“ dodal.

„Byl to vyrovnaný zápas, kde nám největší problémy dělalo útočné doskakování Čechů. 14 útočných doskoků je moc. Soupeř navíc hrál dobře v rychlém protiútoku a měl výborné procento trojek. Satoranský nacházel otevřené střelce jako obvykle, ale nás popravily především doskoky,“ lamentoval za polskou stranu Adam Waczynski.

Kouč Poláků a bývalý asistent lvů Mike Taylor dodal: „Pro mě to dnes byl osobní zápas, protože s mnoha českými hráči mám skvělé vztahy a můj tchán Gerald Dietl je navíc bývalý československý reprezentant. Nám se po silném startu propadla obrana a Češi zvýšeným úsilím získávali útočné doskoky a přeskákali nás. My se sice ve druhé půli krátce dostali do vedení, ale na konci soupeř dokázal skórovat víckrát než my.“

Podle Taylora jeho tým nemůže být po porážce v takovém zápase zklamaný. „Češi tu hrají skvělý turnaj, byli v zápase konzistentnější a zasloužili si vyhrát víc. My jsme už postupem do čtrvtfinále překonali očekávání a říct, že jsme zklamaní, by bylo nerespektování výkonu českého týmu. Oba celky tu hrají skvělý turnaj a oba překvapily, protože je nikdo nečekal ve čtrvtfinále. Jsem za oba týmy šťastný. Pro nás bude závěrečné utkání s USA splněným snem.“