Chce NBA (ne)dohrát? A strop v Eurolize?

01.05.2020 - red
počet přečtení: 278
vytvořeno 01.05.2020, upraveno 01.05.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A NBA Ač navenek dělá NBA vše pro obnovení přerušené sezony, za kulisami se podle CNBC mezi majiteli, generálními manažery či hráčskými agenty množí opačné, či minimálně rozpolcené postoje. Klíčová otázka vlastníků totiž zní, jaké budou naše příjmy při znovuzahájení ligy, aby ospravedlnily dodatečné náklady? Je totiž zřejmé, že ať už by se hrálo kdekoli, bude to bez diváků a tedy bez zásadního finančního příjmu. Pro NBA jde nyní o složitý rozhodovací proces, protože ve hře jsou na straně příjmů zhruba dvě miliardy dolarů především z televizních práv.

Podle dalších zpráv by znovuzahájení vyžadovalo nějakých 15 tisíc testů na koronavirus.

Už předem je také víceméně jasné, jak upozornil The Athletic, že jakékoli další boje v této sezoně už by se netýkaly deseti nejhorších týmů současného pořadí, tedy včetně Chicaga Tomáše Satoranského.

A blízko už je také rozhodnutí o odložení draftu, a to až na srpen či září.

Už jen dny dělí od klíčového rozhodnutí, zda pokračovat, i tureckou ligu. Naopak v Itálii již začali řešit po zrušení konce ligy finanční ztráty a budoucnost. Podle prezidenta Lega Basket Umberta Gandiniho škody vyšplhají do výše 40 milionů eur (1,1 miliardy korun, spočítáno poradenskou společností Deloitte), přičemž tato částka ještě naroste, pokud příští sezona bude muset začít za zavřenými dveřmi. Pro dokreslení situace Gandini dodal, že obrat soutěže činí 110 milionů eur, z čehož o polovinu se starají čtyři největší kluby.

Se stále více skloňovaným termínem i pod evropskými koši začal laborovat i kouč lídra Euroligy Ergin Ataman, podle nějž by v současné tíživé finanční situaci měl být v Eurolize zaveden platový strop, aby se zajistily vyrovnané rozpočty klubů. Šéf CSKA Moskva Andrej Vatutin už dříve předeslal, že současná situace sníží, a to zřejmě nemálo, cenu hráčů.