Češi klepou na brány čtvrtfinále MS!

07.09.2019 - red
počet přečtení: 1095
vytvořeno 07.09.2019, upraveno 07.09.2019

ECHO DUELU LVŮ S BRAZÍLIÍ NA MS Tohle už je víc než splněný sen! Češi po jednoznačné demolici kanárků (93-71) na úvod osmifinálové skupiny stojí na pokraji fenomenálního sukcesu – už i jen nevelká porážka od Řecka s výhrami favorizovaných Spojených států nad Řeckem i Brazílií jim bude stačit k postupu do čtvrtfinále světového šampionátu. To zní už víc než jen jako sen, který už několik dní sní čeští reprezentanti na čínském území.

V první čtvrtině duelu s Brazílií, během níž se hala v Šen-čenu stále více zaplňovala, zvládli opět splnit první důležitý úkol. Na soupeře nastoupili zostra a využili prvních pět útoků k vedení 10-4, když byli úspěšní z poloprotiútoků nebo hry zády ke koši Bohačíka. Naopak ani jednou zády do koše do malých rozehrávačů soupeře Luze s Huertasem nehrál Satoranský, který veškerou hru řídil znovu mistrovským způsobem čelem ke koši.

Chytře a zkušeně operující Brazilci ale zprvu také nezaháleli, snažili se všemi způsoby hrát co nejvíc do koše a z českého nepřebírání clon těžili snadné body v atacích přes centra Balvína. Kouč Ginzburg postupně nastavil systém na přebírání, i když to pro změnu znamenalo, že křídla se pod košem musela prát s fyzickými power forwardy Brazilců. Lvi si také uměli vypomoct, nebo skočit do očekávaných přihrávek a většinou ještě stíhali rotaci ke střelcům v rohu, což jim přinášelo ovoce v podobě velmi těžkých protivníkových pokusů.

Brazilci se zaskvěli blokem na dunkem zakončujícího Satoranského, který ale ještě v témže útoku reagoval úspěšnou trojkou. Spoluhráče navíc báječnými příhrami vyzýval ke snadným bodům zpod koše nebo z otevřených pozic na trojce a v souboji dvou hráčů Chicago Bulls do půle zcela zastínil power forwarda Felicia.

Čechům se také vyplácelo chodit na útočný doskok, kde jim vykynulo 8 bodů z druhých šancí jen do půle a celkem po prvních 20 minutách, jež skončily vedením 45-32, soupeře zničili zpod koše 26 ku 14!

Už po 7 minutách přišel do hry opět jako druhý rozehrávač Schilb, který se v závěru první půle pro změnu sesunul na pozici 4.

Horká chvíle pro Čechy nastala v závěru první části, kdy po souboji na doskoku zůstal ležet centr Balvín a po zvednutí se zdál být otřesen, nicméně už za chvíli se vrátil zpět do hry.

Brazilci dávali po většině svých střel přednost včasnému návratu před výraznou snahou o útočný doskok (3 do půle) a během druhé čtvrtiny se začali postupně propadat do dvojciferné rozdílové říše. Lvi místy míchali během jednoho útoku zónu s osobní obranou, na rozehře opět několik minut zaskočili Schilb s Bohačíkem a z trojek Hrubana se Schilbem po rychlém přechodu a z tříbodové akce Audy a následného Audova seběhu s odmítnutím bývalého clevelandského Cavaliera Varejaa Češi vystavěli trhák 43-28.

Varejao, stejně jako někdejší expres Barbosa, už ukazovali jen občasné záblesky své někdejší platnosti z NBA a lvi na ně ve většině případů stačili i po přebráních. Varejao v jedné situaci například zkoušel přihrát faul a soustředil se na to natolik, že jej přeletěla přihrávka, na kterou nedával pozor.

Lvi znovu pevně řízení Satoranským, hledajícm ta nejlepší možná řešení, nepovolili ani po změně stran, když energii postrádající Brazilci neměli na to pokusit se o obrat. Satoranský okamžitě udeřil po samostatné akci a vzápětí práskl do obruče i trojku, už po dvou minutách 3. čtvrtiny sejmul kouč Petrovič ze hřiště prvního playmakera Luze, který Satoranského bránil, a většinu druhé půle odehrál s maličkým Mateusem, až třetím rozehrávačem v pořadí.

Bohačík floaterem o desku zvyšoval už na 54-34 po 23 minutách a v obraně lvi na každou otočku soupeře pod košem měli připravené zdvojení. Nezastavila je ani dočasná větší přísnost sudích na jejich obranné zákroky, ani maximální agrese soupeře, Satoranský přidal další trojku za clonou, Bohačík najel k zakončení s faulem a Schilb nabil na umělecké zakončení z alley-oopu Balvína.

V závěru třetí čtvrtiny převzal rozehru právě Schilb, jenže po jeho parádní trojce (s faulem) zůstal bránící Barbosa stát pod ním, český forward mu po dopadu došlápl na nohu a musel odstoupit ze zápasu. Bezprostředně po něm nebylo jasné, jak vážné zranění je.

Čechy už pak nebylo jak zastavit a otázkou byla jen výše skore, která může hrát v konečném účtování roli. Lvi si závěr velkolepě užívali. Balvín získal míč zdvojením u postranní čáry, Bohačík poslal svého obránce neskutečným crossoverem až téměř na tribunu a už na konci třetí čtvrtiny bylo zjevné, že sebevědomí lvů, držících Brazilce na pouhých 46 bodech za 30 minut, se dotýká stropu šenčenské arény.

Satoranský pak ještě jedno své zakončení symbolicky „věnoval“ na lavičku zraněnému kolegovi Schilbovi a demonstroval týmového ducha celého týmu, který v jedné fázi čtvrté čtvrtiny vedl až o 29 bodů, když Satoranský poslal vysoký pas na monstr alley-oop dunk Balvína.

Lvi v utkání dominovali procentem střelby (56-40), body zpod koše (46-28) i lepším doskokem (39-28) a jejich střelecké pole vedli Satoranský (20+9 asistencí a 7 doskoků, trojky 4/3), Balvín (15+11 doskoků, druhý double double v řadě), Auda (14) a Bohačík (12).

„Pro nás je to další skvělá výhra. Brazílie tu ukázala, že umí hrát chytře a zkušeně, a na se těžko připravuje. My jsme ale předvedli, že pokud hrajeme, co je nám vlastní, tedy rychle, týmově a dobře v obraně, můžeme být znovu úspěšní. A přesně to jsme dělali od prvních minut,“ těšilo Tomáše Satoranského.

„Další skvělý zápas. Jeho většinu jsme hráli, jak jsme chtěli, a já jen mohu znovu říct Wow! Nad tím, co kluci předvedli. My i celé Česko prožíváme úžasné dny,“ dodal trenér lvů Ronen Ginzburg.

„Češi měli lepší obranu i útok, nám celý zápas po včerejším cestování chyběla energie. Teď ale není čas se litovat, protože proti USA máme dobrou šanci na výhru a průnik do čtvrtfinále,“ řekl po utkání dost sebevědomě brazilský reprezentant Vitor Benitez.

Kouč Brazilců Aleksandar Petrovič dodal: „Češi odehráli skvělý zápas. Naším velkým problémem poprvé na turnaji byl nedostatek energie, která se nám ztratila někde mezi první a druhou fází MS. Možná už za sebou máme moc zápasů, pak přesun do Šen-čenu a já jsem překvapen, že jsme po všech 40 minut neuměli odpovídat na českou intenzitu hry. Češi dominovali ve všech aspektech hry, ve všech útocích i obranách byli o moc rychlejší a líp reagovali. Přesto musím říct, že kdyby mi před půl rokem při losu někdo nabídl, že 9. září stále budeme hrát zápasy na šampionátu, bral bych to všemi deseti.“

Podle Petroviče měli jeho svěřenci kvůli špatné obraně i nízké procento trojek. „Češi měli dodatečné útoky a my nemůžeme dostávat tak snadné koše. Pak jsme znervózněli, brali si špatné střely a Češi nás svou obranou tlačili k dalším nedobře zvoleným střelám.“