Casspi: Nehumánní! Čipy v BBL, 1600 v NBA

08.06.2020 - red
počet přečtení: 139
vytvořeno 08.06.2020, upraveno 08.06.2020

PANDEMICKÉ DĚNÍ V EVROPĚ A VE SVĚTĚ Dvě ze tří národních lig, které jsou ještě v evropském časoprostoru v běhu, aplikovaly místy až velmi nesvobodné prvky podobné vězeňskému režimu. Tak třeba v německé BBL, jež o víkendu prvními čtyřmi zápasy v Mnichově oživila (jako vůbec první) svou sezonu, byli hráči vyzváni k nošení speciálních čipů, monitorujících jejich každodenní pohyb. V případě nákazy koronavirem by pak měl být snáze identifikovatelný její zdroj. Podle vedení soutěže je aplikace čipů dobrovolná, hráči však podle ESPN s ničím podobným nesouhlasili a mnozí se o čipech poprvé dozvěděli až po příjezdu do Mnichova, kde se koná závěrečný turnaj 10 týmů.

Sledování pomocí čipů má být nasazováno pouze na hotelu, kde jsou týmy ubytovány, během basketbalových aktivit a mimo hotel tomu tak nebude. Zároveň platí, že na hotelu hráči nebudou muset nosit roušky přes obličej.

První duel po tříměsíční pauze mezi Crailsheimem a Gottingenem mohli fanoušci v Crailsheimu sledovat hned na dvou různých místech v improvizovaných autokinech. 

2294ZDd.jpg

Izraelská liga (má znovu začít 20. června) pod lokálních médií pro změnu stanovila drastickou pokutu ve výši 9.000 eur pro hráče, kteří poruší přísná karanténní nařízení, jež jim nařizují zdržovat se kromě zápasů a tréninků výhradně doma.

Zejména američtí hráči však už dopředu vysílali signály, že se takovým opatřením nepodrobí, proto nejspíš nepřekvapí, že euroligový Maccabi Tel Aviv už měl začít vyšetřovat dva své hráče Angela Caloiara a Sandyho Cohena, kteří už byli zachyceni na fotografiích při nepovoleném pobytu venku.

Omri Casspi, veterán s řadou let odsloužených v NBA, se v rozsáhlém textu proti opatřením ligy veřejně ohradil a označil je po všech stránkách za nelidská.
 


Mezitím dále postoupily přípravy na restart sezony NBA. Momentálně týmy řeší například to, jak to bude s nahrazováním nakažených hráčů. Kluby doufají, že budou moct využít i hráče na dvoucestných kontraktech. Pokud se objeví hráči s pozitivním testem (případně vážným zraněním), neměl by být omezován počet případných náhradníků, které by týmy mohly podepsat. Museli by se však pravděpodobně rekrutovat z množiny těch, kteří se objevili v letošní sezoně NBA či G-League.

Podle The Athletic budou hráči počínaje znovuzahájením sezony testováni každý večer, přičemž pozitivně testovaný hráč bude muset zůstat nejméně 7 dní v karanténě. Server zároveň uvedl, že NBA povolí vstup do areálu Walta Disneyho v Orlandu, kde se bude hrát, maximálně 1600 osob, přičemž se počítá s možností přítomnosti tří rodinných příslušníků na hráče. Tyto osoby pak budou muset v areálu zůstat až do konce sezony.

Velmi zajímavá zpráva přilétla z čínské ligy, jež se má znovu rozběhnout 20. června. Do Číny se totiž z více než čtyřicítky zahraničních hráčů vrátila zhruba jen čtvrtina. A další už nepřibudou, protože země kvůli obavám z další vlny epidemie zavřela hranice.

A alespoň jedna pozitivnější zpráva na závěr – nadace Paua Gasola, Rafy Nadala a Červeného kříže, jež sbírá prostředky na boj s koronavirem, získala už více než 14 milionů eur, což je o míle víc, než se původně čekalo.