Boj lvů 3x3 o Tokio v rakouském Grazu!

24.06.2020 - red
počet přečtení: 442
vytvořeno 24.06.2020, upraveno 24.06.2020

UDÁLOST 3X3 Český basketbal má nyní o něco reálnější šanci zabrat na olympijských hrách v Tokiu, odsunutých na rok 2021, dvě účastnická místa. Kromě mužského národního týmu, který si místo v kvalifikaci vybojoval historickým světovým šampionátem v Číně, o místenku zabojuje také reprezentační tým mužů 3x3. Sport, který bude na hrách pod pěti kruhy nováčkem, totiž přesunul kvalifikaci z Asie do výrazně příznivější lokace – do Rakouska.

Cesta na olympiádu v basketbalu 3x3 je pro Čechy zamotaná. Šanci zúčastnit se kvalifikace, která měla proběhnout na konci března v Indii, měl původně národní tým žen, jenže ten byl nakonec kvůli administrativní chybě vyřazen. Šance tak připadla mužům, kteří se však o kvalifikační možnosti dozvěděli téměř o dva měsíce později než ostatní celky a na poslední chvíli lepili přípravný plán. Exotická lokace a termín v průběhu vrcholící sezony pětkového basketbalu nedával mužům příliš velkou naději. Pak ale přišla koronavirová epidemie, která zastavila celý svět a s ním i olympiádu a k ní připojené kvalifikace. Teď se FIBA rozhodla, že turnaj uspořádá v květnu 2021 Rakousko.

2323YjM.jpg

„Z geografického hlediska je to pro nás jedno z nejlepších možných řešení, protože nemusíme absolvovat žádné náročné přelety. Jestli tomu dobře rozumím, tak pořadatel se zároveň stává účastníkem turnaje, čímž nám přibyl silný soupeř v podobě Rakušanů. Na druhou stranu Indové pro nás byli velká neznámá, tak aspoň víme, proti komu stojíme,“ říká reprezentační trenér mužů Michal Kruk o turnaji, který proběhne 26.-30. května na historickém Hlavním náměstí v Grazu.

Celkem 40 týmů (po dvaceti mužských a ženských) zabojuje o šest vstupenek do Tokia (tři pro muže a tři pro ženy). V Japonsku bude hrát turnaj 8 mužských a stejný počet ženských týmů. Podle původního rozlosování měli Češi v kvalifikaci vyzvat Mongolsko, Polsko, Brazílii a Turecko, z posledního prohlášení FIBA však zatím není jasné, jestli se skupiny budou losovat znovu.

„Za ty roky už jsem několikrát zažil, že se FIBA rozhodla na poslední chvíli změnit své rozhodnutí. Zatím ohledně soupeřů počkáme a uvidíme, jak se to vyvine,“ pokračuje Kruk.

Pro některé z týmů, jež neuspějí v Rakousku, žije šance na postup ještě v rámci druhého kvalifikačního turnaje v Maďarsku. Češi ale tuto možnost nemají kvůli tomu, že se ženský národní tým zúčastnil olympijského turnaje v Londýně 2012. Muži se tak musí plně soustředit na rakouskou kvalifikaci.

„Do turnaje máme jedenáct měsíců, které jsem si rozdělil do tří bloků. První probíhá právě teď a končí na konci července finálovým turnajem Chance 3x3 Tour v Praze. V tuto chvíli trénujeme v počtu dvanácti lidí a hrajeme především Chance Tour, i když zrovna tento víkend se chystáme na turnaj do Bratislavy. Všechno to bereme jako přípravu a nehrajeme tedy v těch nejsilnějších sestavách. Jde o to, aby se všichni hráči adaptovali na náš herní projev základní čtveřice Zachrla, Dygrýn, Sismilich a Kratochvíl. Na trénincích hrajeme ve smíšených sestavách a snažíme se vytvořit tři silné týmy, které si můžou konkurovat a posouvat se dopředu,“ říká Kruk, který tak bude stavět i v následujících měsících hlavně na úspěšném týmu z World Tour Humpolec Bernard.

„Humpolec je jasný, pak je v užší rotaci Dan Zach, Martin Novák, Adam Urbánek a Lukáš Bukovjan. Pracujeme i s nastupující mladou generací v čele s Vojtou Vejvarem, Kevinem Týmlem, Danem Kačerem a dalšími mladými hráči,“ vyjmenovává zbytek tréninkové sestavy Kruk.

Vzhledem ke květnovému termínu kvalifikace by byla ve hře možnost angažovat některého z hráčů Kooperativa NBL, kritéria FIBA pro kvalifikační nominaci jsou ale přísná, nejspíš tak připadá v úvahu jen jediné jméno.

„Parametry pro kvalifikaci jsou jasné, takže tam moc hráčů mimo tu naši dvanáctku nepřipadá v úvahu. Reálně jde asi jen o Ondru Šišku. Nedokážu si ale moc představit, že by neabsolvoval nic z naší přípravy a zapojil se až na poslední chvíli. Všechno je ale možné, uvidíme,“ nechává si Kruk otevřené možnosti.

Vzhledem k situaci ve světě nemůže Kruk počítat s velkým množstvím zahraničních turnajů, tento problém však řeší reprezentace po celém světě.

„Do konce července snad bude jasné, jestli se vypíšou nějaké turnaje World Tour, případně Challengery. V tuto chvíli se ale organizátorům po světě příliš turnaje vypisovat nechce. Poslední blok přípravy bude od ledna 2021 až do té kvalifikace a to doufám, že už určitě budou i nějaké turnaje v zahraničí,“ uzavírá Kruk.