Bohačík králem při nejsladší porážce!

09.09.2019 - red
počet přečtení: 1011
vytvořeno 09.09.2019, upraveno 09.09.2019

ECHO DALŠÍ DĚJINNÉ BITVY LVŮ Před dvěma roky po návratu z EuroBasketu bez skrupulí přiznal, že na turnaji této kategorie dostal „facku“. Jako nováček na této mezinárodní úrovni. Uplynuly dva roky a z Jaromíra Bohačíka je druhá hvězda lvů na světovém šampionátu za nezpochybnitelným lídrem Tomášem Satoranským. Když se celý řecký tým v zápase o čtvrtfinále soustředil právě na něj, křídelník podřadil a v úvodu zachránil tým v zápase svými těžkými trojkami. Už tady zahájil svou cestu k 25 bodům, v řadě pasáží musel při zranění Blaka Schilba převzít odpovědnost jako zaskakující rozehrávač, když se tým ve druhé půli propadl až na nepostupových 12 bodů, vzal si míč a profičel celým hřištěm až k bezchybnému zakončení – nikoli jen jednou -, proti soupeři plnému vícenásobných euroligových vítězů, vedenému úřadujícím MVP NBA Giannisem Antetokounmpem. A na konci si při enormním celoplošnému tlaku chodil pro míče, nechával se faulovat a až na jeden pokus chladnokrevně proměňoval trestné hody. Když jeho tým 25 sekund do konce ztrácel jen 72-77, i on věděl, že při rezervě až 11bodové porážky už by soupeře spasil jen Tracy McGrady. A i když Calathes svou pátou trojkou ještě natáhl náskok Řeků na 75-84, Bohačík šestkami 4 sekundy před koncem už zavíral nejcennější porážku samostatných českých dějin (77-84) hned vedle té z Maďarska 2014. A už po 16. hodině českého času se při sledování na hotelu dozvěděl, že Američané splnili svůj úkol proti Brazilcům, což byla nutná podmínka k zapsání další zlaté kapitoly do české basketbalové kroniky. K té s názvem „Postup do čtrvtfinále mistroství světa“. V něm nyní čekají Australané.

Češi za zpěvu chorálů přesily řeckých fanoušků začali zakřiknutěji než obvykle, jako by v předtuše obrovského náporu z rukou MVP NBA Giannise Antetokounmpa (začal na něm v obraně Kříž), který zprvu útočil ze všech pozic, ale většinou se nepouštěl do útoků proti přesile a při všudypřítomných českých výpomocích odkládal nejednou míče na oblouk, z čehož do půle nejvíc těžil třemi trojkami Calathes, autor 3 ze 4 řeckých obloukoých tref. Lvi ne vždy mohli ke střelcům stihnout dorotovat, ale soupeř jim do půle pomohl i některými otevřenými minelami a při ucpání podkošového prostoru se lvi většího nebezpečí nemuseli bát, a to drtivou většinu půle Řekové odehráli s oběma svými produktivními rozehrávači Sloukasem a Calathesem.

Tak trochu podle očekávání v první čtvrtině byly přecházeny některé řecké fauly na české nájezdníky do koše. Nejkřiklavější pak byl nepotrestaný zákrok na trojkujícího Bohačíka v první čtvrtině. Sudí ale v soubojích sem tam odpouštěli přitvrzení i na druhé straně.

Český lídr Satoranský byl na míči zdvojovaný, Calathes jej drtil po celém hřišti a po cloně na něj vždy vypomáhal i bránící pivot. A když už se dostal přes první hráz, Řekové až na výjimky prací aktivníma rukama nedovolili žádnou snadnou příhru do výhodných pozic. Přísně bránění Češi se tak už za první čtvrtku dopustili pěti ztrát, do půle to bylo 12 a šlo o hlavní herní překážku.

Ve hře však tým v úvodu podržel dvěma trojkovými projektily a celkem 8 body za první čtvtinu skvělý Bohačík a celek tak při složitě vypadající první části udržel ještě dobré skore 12-18, když v některých nájezdových situacích Antetokounmpa jednoduše nešlo ubránit. A celkem 12 bodů zpod koše a 6 šestek Řeků za prvních 20 minut bylo nicméně skvělou vizitkou české defenzivy.

Lvi se při zodpovědném návratu Řeků, kteří nebyli velmi aktivní na útočném doskoku (do půle 5-1 a celkově 11-7 pro lvy), mnoho nedostávali ke své rychlé hře, přesto 10 přechodových bodů v zápase bylo zlatých.

Už po 5 minutách obětoval svůj první faul Satoranský na zastavení brejku Antetokounmpa a za stavu 2-10 poté i ostřejšími výrazy hecoval tým, aby zvýšil úsilí. Satoranský si navíc po přebrání Antetokounmpa udělal už v 7. minutě druhý faul a musel si do konce poločasu dávat velký pozor.

Za stavu 5-14 a poměru faulů 5-1 Češi přešli do dlouho úspěšné zóny nebo match-upu (kombinace prvků zónové i osobní obrany), kterou rozhodili soupeři rytmus, udrželi se na distanc a hlavně ztížili práci s napadáním koše Antetokounmpovi.

Lvy i dál srážely bolestivé ztráty, pak si pod košem udělal na Balvínovi první faul Giannis Antetokounmpo, ovšem už po první čtvrtině tížily na české straně hned dva fauly Satoranského i Audu.

Češi ve druhé čtvrtině zvedli i díky tentokrát hodně vytíženému Pumprlovi, který nahrazoval absenci Schilba, obranu a Antetokounmpo si na Satoranském udělal mimo míč svůj druhý faul. Řecký boss pak získal míč, na půlce od sebe levou rukou na dva metry odhodil Hrubana a dunkem rozbouřil postupně stále víc se plnící hlediště arény v Šen-čenu. A pak to přišlo – Antetokounmpo se rozběhl do otevřeného kurtu a pod košem vrazil do postaveného centra Balvína. Asi málokdo v tu chvíli očekával, že přijde útočný faul a tím třetí osobní chyba největší hvězdy utkání.

Tentokrát se ozval jen nesmělý pískot publika a sudí vzápětí udělili třetí faul v obraně na průraz jen čekajícímu Bohačíkovi. Přesto se Česi dobrou obranou i příspěvky různých hráčů dostali i přes 12 ztrát k poločasovému vedení 33-32, i díky lehké převaze v trojkách (5-4) a proti o 4 čísla vyšším Řekům i výrazné převaze na doskoku (20-10).

Řekové třetí čtvrtinu zahájili bez své top hvězdy a Češi znovu nasadili zónu. Jen Antetokunmpo nastoupil, už se mu ve zdvojení Pumprly pískal čtvrtý faul a tam už se vzedmul hlasitý pískot nejen řeckých fanoušků.

Pak z kurtu zmizel, ale při dočasně vyhaslém útoku lvů, který v této fázi směl být drcen i pomocí zjevných zákroků přes ruce při zakončení (právě tady to za technickou chybu už nevydržel kouč Ginzburg), jej rázem nahradil bratr Thanasis, který během chvíle zaknihoval 11 bodů a byl u obatu ve skore. České útoky tu zahajoval Bohačík, aby ulevil Satoranskému, a i přes občasné české kontry se Řekové utrhli až do vedení 49-57.

I čtvrtou část Řekové startovali bez Giannise, ale Satoranský po druhém českém timeoutu už 9 minut do konce poslal ztrátový pas a na chvíli šel odpočívat. V nouzi za už nepostupového stavu 49-61 však pozvedl tým Bohačík, který proletěl přes celé hřiště až k zakončení, aby za chvíli lvům pomohla technická chyba řecké lavičky, to už po návratu Satoranského, a Bohačík trojkou snižoval na osm.

A 5:32 do konce se to stalo. Do dalšího brejku míříl opět Giannis Antetokounmpo, který si to pod košem namířil opět přímo do Balvína. A všichni čekali, co se bude dít. Sudí rozhodli nekompromisně o průrazu a tedy vyfaulování největší hvězdy soupeře. To zvedlo vlnu ohrmné nevole většiny publika, ale Češi se museli radovat. Pak sice po více než sporném pátém faulu přišli o power forwarda Audu, ale Satoranský nájezdem a Bohačík trojkou z rohu dostal skore už na velmi nadějných 68-70 2:12 do konce.

Pak Řekové nasadili k maximálnímu celoplošnému tlaku, Calathes jim pomohl trojkou a Češi si 1:20 do konce brali třetí timeout druhé půle. Satoranský ale z útočného doskoku i těžkého odskočeného nájezdu udržel lvy na pěti bodech a v poslední minutě už museli Řekové začít faulovat. Bohačík ale udržel nervy, proměnil 5 ze 6 šestek, což značilo první českou minelu z 22 házených trestných hodů v utkání!

Kdo by si však myslel, že Češi se budou po kýžené porážce do 11 bodů radovat, moc by se spletl. Po zkušenosti s Američany si nemohli být jistí, že tým USA složí Brazilce, což průběh zápasu o pár hodin později i dlouhou dobu potvrzoval.

Český tým nejvíc sytili Bohačík (25, trojky 7/4), Satoranský (13+9 asistencí a 8 doskoků), Auda (13), a Hruban (11). Soupeře, který nedostatečnou výhrou přišel o čtvrtfinále, drželi Calathes (27, trojky 9/5), Sloukas (16), Giannis (12+9 doskoků za 23 minut) a Thanasis (11) Antetokounmpové.  Ponejvíce v sedmi hrající lvi (soupeř v osmi) se opět opřeli o výrazně lepší doskok (42-30) a také převahu ze šestek (21-10), čímž dovažovali manko ve ztrátách (19-9) a bodech zpod koše (22-46).

„Po zápase ještě nemůžeme oslavovat, ale snad USA odvede svou práci. K našemu zápasu opět nemám slov. Naši hráči pokaždé ukazují větší úsilií, dnes bojovali jako lvi i proti jednomu z nejlepších týmů světa,“ byl těsně po utkání stručný kouč Ronen Ginzburg.

K důležitosti střídání obran pak dodal: „Klíčem v zápase bylo především naše srdce. Věděli jsme ale, že soupeře nejde zastavit jen osobkou a zóna i „match-up“ fungovaly dobře a pomohly nám. Potřebovali jsme soupeře často zdvojovat a 40 minut nešlo hrát v osobce v osmičlenné rotaci."