Bez hlasu a vyždímanej. A taky No.1 na MS

08.09.2019 - red
počet přečtení: 606
vytvořeno 08.09.2019, upraveno 08.09.2019

KOMPLET ROZHOVORŮ S TOMÁŠEM SATORANSKÝM PO BRAZÍLII Když říká, že netušil o blízkosti triple doublu po už obvyklé porci nejméně 30 minut, při jeho nesobecké týmové hře mu nejde nevěřit. Nakonec další neskutečné vystoupení lvů na Světovém poháru zavřel proti Brazílii na 20 bodech, 9 asistencích a 7 doskocích. I když ale Tomáš Satoranský své statistiky neřeší, nedá se pominout fakt, že po čtyřech utkáních šampionátu je s řeckým MVP NBA Giannisem Antetokounmpem sdíleným nejužitečnějším mužem MS z hráčů 16 týmů, které postoupily, a čtvrtým nejužitečnějším absolutně, když za svých 32 minut doručuje 15,8 bodu, 7 asistencí (na 2,5 ztráty při tom, jak se na něj všechny obrany soustřeďují), 5,5 doskoku a 1,5 zisku.

„O šanci na triple doublu jsem ani nevěděl a rozhodně to neřeším. Statistiky na tomhle turnaji jdou úplně na druhou kolej,“ pravil 27letý kandidát na letošního českého Sportovce roku, který nyní promluví nejen o show svého týmu proti Brazilcům, ale i o nadcházejím souboji s řeckým dlouhorukým titánem, vyždímanosti na hotelovém pokoji, ztrácejícím se hlasu po pěveckých výkonech, sílícím sebevědomí nejskromnějšího týmu strhávajícím stále větší světovou pozornost, i o další velké americké pochvale, tentokrát od trenérské a komentátorské veličiny Jeffa Van Gundyho.

1973Mzh.jpg

Tomáši, jaký byl váš další den „v kanclu“?
Tohle určitě nebyl jen další den v kanclu. Na tomhle turnaji je hodně emocí. Užíváme si každou vteřinu a já jsem rád, že to můžeme prodloužit o další den a být pořád ve hře o čtvrtfinále. Kdyby mi někdo řekl, že budu hrát na mistrovství světa o čtvrtfinále proti Řecku, tak mu neuvěřím. Zatím je neskutečné, co se tady pro nás děje. Musíme se na Řeky znovu skvěle připravit. A jak pořád opakuju, nejdůležitější je zůstat hladoví.

Nepřekvapilo vás trochu, jak snadno jste Brazilce zničili?
Viděli jsme, že když se hraje trochu pomaleji, jsou mnohem silnější, protože mají chytrý tým, který spolu hraje spoustu let, a řada hráčů je už na pátém mistrovství. My jsme ale stejně jako s Tureckem od začátku hráli s nasazením, hladovostí a s tím, co nás vždycky zdobilo, což je rychlý protiútok. Hned v první čtvrtině se nám podařilo jim odskočit a pak už jsme je nenechali vrátit se do zápasu. Trochu jsem od nich čekal nápor ve druhém poločase, naštěstí jsme ale nepolevili.

Jak je divné, že se během takového zápasu s do té doby neporaženým týmem, který přemohl i Řeky, řeší dokonce to, o kolik se má vyhrát?
Já myslím, že tohle je špatný přístup, když se jde do utkání s tím, že se má vyhrát o určitý počet bodů. Nejdůležitější je hrát každou pozici naplno a snažit se vyhrát. To samé v pondělí s Řeckem. Vy samozřejmě vnímáte ten náskok, ale nejde to před zápasem brát tak, že chcete prohrát o nějaký počet bodů. To začnete prohrávat během prvních dvou minut. My do toho půjdeme s tím, že chceme vyhrát. S Brazílií jsme to počítali až ke konci, tam už jistě ano. Máme v týmu zkušené hráče a lidi, co tyhle věci znají. A bylo dobré, že se nám povedlo udržet vedení nad dvacet bodů. Jsem zároveň rád, že se tam v závěru dostali další kluci, kteří normálně tolik nehrají. Podporují tým z lavičky a neuvěřitelně turnaj prožívají. Pro ně je to taky těžká situace. Jednak je to pro ně odměna, ale zároveň jsme jim říkali, že hrajeme o ty body, aby rozhodně nic nevypouštěli.

Jak moc vašemu sebevědomí pomohla senzační a hlavně zasloužená výhra nad Tureckem?
Hlavně jsme s Brazílií měli výborný přístup k utkání - chtěli jsme zapomenout na to, co jsme zatím v Číně odvedli. Jít do zápasu tak, jako by to už byly vyřazovací boje. Nemohli jsme si dovolit prohrát, protože pak už bychom neměli šanci na postup. Jenom to ukazuje, že naše mentalita je silná. Teď si jen přejeme, aby se uzdravil Blake Schilb. Snad se dá do kupy.

 


Právě po Turecku to vypadá, že po stránce sebevědomí jste na úplně jiné úrovni. Jak důležité tohle teď je? (dotaz zahraničního novináře)
S úžasem sleduju, jak moc sebedůvěry teď spoluhráči mají. Na ME 2017 to pro nás bylo hodně těžké a dopadlo to katastrofou. Pro hodně našich kluků to byla první taková zkušenost na této úrovni. Byla to ale zároveň skvělá lekce, která nás zlepšila jako hráče i osobnosti. Teď kluci chtějí ukázat, co jim to dalo, a jak mohou tým táhnout. Jsem na ně pyšný. Tohle je jeden z nejskromnějších a nejpokornějších týmů, za jaký jsem kdy hrál. A tenhle úspěch si zaslouží.

Jak zní vaše prognóza pro duel s Řeckem?
Pro nás to bude další těžký úkol se na něj připravit. Před MS bylo pro mě jedním z favoritů na medaile. A co jde říct o Giannisi Antetokounmpovi? Momentálně je to jeden z nejlepších hráčů světa a v rámci NBA pravidel je v protiútoku nezastavitelný. Uvidíme, jak ho zvládneme v rámci soutěže a pravidel FIBA, kdy nám to při trochu menším hřišti (v NBA 28,65x15,24 metru, FIBA 28x15) může pomoct. On má ale i skvělé spoluhráče, kteří jsou hvězdami Euroligy. Kdyby mi ovšem kdokoli před turnajem řekl, že s Řeckem budeme bojovat o čtvrtfinále, nevěřil bych mu. Musíme jít do toho zápasu s nadšením a radostí. A určitě se nejdřív podíváme na zápas Řeků s Brazílií, která se na ně výborně připavila.

Co poradíte spoluhráčům na úřadujícího MVP NBA?
Jeho největší slabinou je střelba, ale to se lehce říká, protože on je tak agresivní a dlouhý, že se do koše stejně dostane a je opravdu náročné s ním držet krok. Měli bychom se proti němu trochu víc zatahovat, ale uvidíme. Řekové mají další vynikající hráče Sloukase, Calathese nebo Printezise a velkými favority jsou oni.

Můžete být vůbec s něčím na turnaji nespokojený?
I když jsme vyhráli třikrát po sobě na mistrovství světa, nejsme dokonalý tým. Máme určité momenty, kdy nejsme dost trpěliví v útoku. Je ale vidět, že když hrajeme organizovaný postupný útok, dostaneme se do dobrých pozic a máme velkou šanci skórovat, byť někdy máme problémy se soupeřovým tlakem na míč. V obraně jsou taky věci, které se dají zlepšit, ale naše nasazení tohle všechno zakrývá.
 


Teď se na vás strhává ohromná pozornost, tady v Číně i doma v Česku. Jak se s tím vyrovnáte?
Zaprvé je dobré, že té pozornosti je teď tolik. Zadruhé se ani při tom náskoku před zápasem s Řeky necítíme jako favoriti. Řecko má mentálně hrozně silné hráče, my tak musíme hrát stále se stejným nasazením a nic neměnit. Určitě zůstáváma nohama na zemi.

Při čtvrtém zápase v rozmezí 6 dnů už na Brazilcích byla únava znát. Jak jste na tom po celém létě vy, když navíc v posledních dvou zápasech byla ještě zúžena rotace?
Nám pomáhá to nadšení a to, že tu můžeme psát historii. Pak to přijde samo, když je pro to takováhle motivace. Brazilci nemají mladý kádr, jejich hlavní rotace hraje s hráči nad 30 let a jedním z našich cílů bylo na začátku zahrát rychle a doufali jsme, že pak už se do zápasu nevrátí, což se potvrdilo. Ubývaly jim síly hlavně ve druhém poločase, kdy bylo znát, že neběhají tolik a v obraně už moc nestíhají.

Je slyšet, že trochu ztrácíte hlas. V zápase toho hodně nakřičíte, koučujete spoluhráče i z lavičky, je to už všechno znát i takhle?
Za to se omlouvám, je to náročné. Zároveň je to obrovská euforie a vždycky pak přijdu na pokoj a jsem úplně vyždímanej, nejen po těch odehraných minutách, ale i tím prožíváním utkání. Je u toho i spousta emocí. Navíc jsem právě zpíval v šatně hodně našich oslavných písniček, a to je další důvod. Co jsme zpívali? Byli to Černí andělé od Lucie. (směje se) To je náš „go to song“.

Kouč USA Gregg Popovich po utkání s vámi ocenil, že jste měli lepší exekuci útoku. Před vaším utkáním s Brazílií pro změnu jeho předchůdce u týmu Jeff Van Gundy, mimo jiné bývaký kouč New York Knicks a Houston Rockets a také dlouholetý televizní analytik a komentátor, pověděl generálnímu manažerovi národního týmu Michalu Šobovi, že váš zápas s Tureckem byl to nejlepší, co zatím na šampionátu viděl. Jak těžké je po takových slovech zůtávat stále na zemi?
Já bych to nebral tak vážně. Američané jsou až moc hodní (usměje se), takhle navenek. Samozřejmě ale když přijde Jeff Van Gundy a řekne tohle, člověk si toho musí vážit. Je to legenda. Zatím naše výkony ukazují lidem, kteří od nás nic nečekali, že umíme hrát basket docela dobře.