Balvín číslem 7 a erupce Audy i Kyzlinka!

05.11.2019 - red
počet přečtení: 292
vytvořeno 05.11.2019, upraveno 05.11.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Základnímu rozehrávači Chicaga Tomáši Satoranskému se při pohledu na tabulku Východní konference NBA nemůže líbit předposlední místo jeho týmu, alespoň se ale už stal nejlepším asistentem Bulls a střelecký průměr vykopl nad 6 bodů. Ondřej Balvín stále nemá dost a díky double-doublu při 50minutovém maratonu v Manrese je z něj už 7. nejužitečnější hráč ACB! V té si stále větší jméno dělá i Vít Krejčí, který v dresu Zaragozy hrál 10 minut a znovu si troufl na úspěšnou zadovku při nájezdu do koše. Tomáš Kyzlink na kurtu Sassari vysázel jako top skórer Římanů 23 bodů a je střeleckým číslem 23 celé Serie A, Patrik Auda je po 20bodové explozi proti dosud neporaženému Levallois už 19. skórerem francouzské ligy a Adam Pecháček nasypal rovněž 20 bodů v barvách Hagenu.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Porážka v Clevelandu (117-111, Cavs ve 2. půli z pole 65 procent), v koncovce vydřená domácí výhra nad oslabeným (bez Griffina, R-Jacksona) Detroitem (112-106) a další zbytečná porážka na palubovce oslabené (bez Oladipa, Sabonise, Turnera) Indiany (108-95), to je bilance posledních utkání Bulls, kteří zatím pokaždé inkasovali stovku a jejich defenzivní průměr 110,3 je 17. nejlepší v NBA (1. Utah 95,6). 105bodový útok je na 22. místě (1. Milwaukee 121,3), doskok týmu (41,9, 1. Milwaukee 51,6) bere až předposlední pozici a při zápasové bilanci 2-5 se Chicago krčí až na předposledním místě Východní konference.

Ve střelbě z pole se dělí až o 27. místo (41,7, 1. Milwaukee 48,4), stejnou pozici zaujímá v trojkách (31,1, 1. Miami a Brooklyn 40,1), na druhé straně druhý je tým ve ztrátách (12,6, 1. Boston 10,8) a vynucuje si i sedmý nejvyšší počet ztrát od soupeřů (17,9, 1. Miami 19,3).

Tomáš Satoranský je sedmým střelcem Bulls (6,4), nejlepším asistentem (5,3), třetím lupičem míčů (1,1), třetím hráčem v poměru asistencí a ztrát (3,2), třetím nejvíce ztrácejícím hráčem (1,7), osmým doskakovačem (2,0), šestým v užitečnosti PER (11,8) a pátým nejvytíženějším mužem (25,7).

V Clevelandu v den svých 28. narozenin byl základní dirigent týmu u vydařeného úvodu s vedením 11-21. V této sekvenci šel při nájezdu do koše překvapivě do podběhu (neúspěšného), když mohl zakončovat zepředu, poté nabil na trojky LaVineovi a Kornetovi i skvělým pasem na dvojku Younga zpod koše a po 7 minutách byl nahrazen Dunnem (za 11-19). Vrátil se na posledních 6:38 první půle (za 32-35), vyzval ke dvojce Younga, proměnil dvě šestky, ale jeho tým nadále až příliš snadno odevzdával soupeři doskoky.

Po vyhraném poločase (50-53) Satoranský ve 3. čtvrtce zpřísnil obranu na menšího Sextona, který mu do půle několikrát unikl, hned trefil trojku, na další nabil Porterovi a Youngovi, jenže domácí v této sekvenci soupeře přetrojkovali 5-4 a po vystřídání Satoranského (po 7 minutách za 69-69) se už dostali do vedení, aby se hra Bulls za návratu tří záložních rozehrávačů opět zmítala v chaosu.

A před polovinou 4. části domácí získali už klíčový náskok 102-94. Až v těchto chvílích se začal vracet základ Bulls, ovšem rezervní power forward Young naopak nahradil nevýkonného záklaďáka Markkanena. Satoranský podle schématu kouče Boylena naskočil 7 minut do konce za stavu 100-94. Sexton i přes jeho faul vzápětí skóroval z brejkového nájezdu na +8. Čech kontroval asistencí na dvojku a trojku LaVinea, který pak další trojkou stáhl až na 106-104. Love se Sextonem ale v poslední minutě definitivně rozhodli a Satoranský už jen snižoval svou druhou trojkou na 116-111.

Svých 27 minut tak naplnil 8 body (z pole 5/2, trojky 2/2), 8 asistencemi na 1 ztrátu, 2 doskoky a hlavně byl +5. Záložní rozehrávači White (8+1 asistence, -11), Dunn (8+4 asistence, -11) a Arcidiacono (2+1 asistence, +/-0) odehráli 21, 21 a 16 minut. Bulls sice měli o 12 střel víc a přestříleli domácí z trojek (10-14), ale při odpálených 39 trojkách měli jen 9 útočných doskoků a doskok celkově prohráli 57-41. Zpod koše zaostali 58-46 a lepší poměr ztrát (19-7) nestačil.

Doma s Detroitem (v základu měl na rozehře ex-Wizarda Fraziera) měl tým solidní start (30-21), přičemž Satoranský v úvodním tichém vstupu byl u jednoho útočného doskoku a pomohl rozjet úspěšný brejk, než jej po 6 minutách vystřídal Dunn (za 16-14). Vrátil se 6:30 do půle za vedení 43-31 (domácí do té doby hodně sytily trojky), ihned nabil do seběhů LaVineovi, Porterovi a Youngovi (na 49-35), také ale dvakrát poslal ztrátovou přihrávku a jím strážený Rose dokázal několikrát „rozpůlit“ bránící dvojici ve cloně. Bulls při chybujícím útoku vyhráli poločas jen 57-52.

Satoranský v obraně často jistil v druhé obranné linii pick-and-roll soupeře, aby pak musel bleskurychle sprintovat na křídlo ke svému hráči, což mu ve velké části případů vychází, ale někdy ke střelci už nestihne doběhnout včas a je to potrestáno trojkou. V úvodu 3. čtvrtiny byl u Porterem tažené sekvence na 77-61, když sám přispěl otevřenou trojkou, košem z brejku a asistencí na trojku Portera. Po asistentci bez dívání na dunk s faulem Cartera (na 79-65) ale 17 minut do konce vystřídal a kalamitní trio záložních rozehrávačů se neefektivním útokem bez útočných doskoků „postaralo“ o šňůru 2-14.

Satoranský poté naskočil na posledních 7 minut (od 94-92), nabil na jednu ze dvou klíčových trojek LaVinemu (na 105-99) a po faulu Rose, jemuž v předchozím průběhu vykryl dva nájezdy, proměnil oba trestné hody, aby LaVine 4 šestkami zápas zavřel.

Čech zapsal 7 bodů (z pole 6/2, +10) a 6 asistencí na 4 ztráty za 26 minut. White přispěl 9 body (z pole 12/4, 3 ztráty, -5) za 19 minut, Dunn 2 body (z pole 4/1, +1) a 3 asistencemi za 19 minut a Arcidiacono 6 body (z pole 6/2, -4) a 3 asistencemi za 16 minut. Bulls soupeře přestříleli z trojek 16-6, čímž vykryli obrovskou díru zpod koše (40-66).

V aréně Indiany tým jasně popravila tragická obrana 1 na 1 s minimem výpomocí a Brogdonem a Warrenem vedení Pacers zápas od 2. čtvrtiny kontrolovali. Satoranský zápas začal ziskem už na útočné půlce, na dvojku i trojku nabil LaVinemu, dobře najel až k úspěšnému zakončení a v obraně měl plné nohy práce s novým hlavním tahounem Pacers Brogdonem, který byl 1 na 1 několikrát rychlejší, a při nulové nebo pozdní výpomoci z toho byly inkasované koše. Dunn Čecha střídal po 6 minutách za stavu 16-14.

Satoranský se vrátil už 9 minut před půlí (za 30-26), po dílčí trojkové přestřelce došlo na další nazajištěný nájezd Brogdona přes českého obránce, který vzápětí úspěšně oplácel stejnou mincí, aby poté získal od Brogdona i útočný faul. Dvakrát exkluzivně asistoval centru Carterovi – jednou mezi nohama obránce a podruhé na alley-oop dunk mezi dva obránce.

Hned v úvodu druhé půle proměnil floater a asistoval na trojku Markkanena, Brogdon přes něj znovu dvakrát najel bez výpomoci obrany, načež Čech reagoval dvěma přelety hřiště a asistencemi na koš s faulem Markkanena i trefu Cartera (na 65-56) a poté i na dunk LaVinea. Navíc Brogdona přiměl ke ztrátě, aby po 6 minutách vystřídal za 69-58.

Do hry přišel ještě na posledních 6 minut (od 96-84), hned vyzval k otevřené trojce Portera, sám trefil otevřenou trojku a zápas končil na 9 bodech (z pole 6/4, -10), 9 asistencích na 4 ztráty, 4 doskocích a 2 ziscích za 27 minut. Dunn za 19 minut stihl 2 body a 6 asistencí na 2 ztráty (z pole 4/1, -2), místy se o přihrávky pokoušející White 1 bod a 2 asistence na 2 ztráty za 24 minut (z pole 6/0, -3) a Arcidiacono 6 bodů a 1 asistenci (z pole 4/1, -4) za 16 minut.

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (5-1) se i po 6. kole turecké ligy dělí o druhou bilanci za nadále bezchybnou Karsiyakou. O víkendu doma jen těsně přemohl Belediye Spor 86-80, a to bez pomoci Jana Veselého (i bez Williamse, Datomeho a Westermanna), který tak má v nové sezoně na kontě stále jen jeden ligový zápas.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Bilbao se po porážce v sedmém kole ACB v Manrese (101-97) dělí o čtvrté místo s bilancí 4-3. Tým Ondřeje Balvína v utkání s chvostovým soupeřem zaváhal a ztratil jej ve druhém prodloužení. Přitom ještě necelé dvě minuty do konce 4. čtvrtiny vedl 73-78 a po obratu domácích na 79-78 mohl díky získanému nesportovnímu faulu necelou sekundu do konce urvat výhru v základní hrací době. Díky jen jedné šestce ale Bilbao pouze srovnalo a ve druhém nastavení zápas prohrálo.

Tentokrát střídající český centr odehrál 28:38 s 10 body (z pole 10/5, +2), 10 doskoky a 1 asistencí. V rámci celé ligy už se posunul dokonce na 7. místo v užitečnosti a ještě vylepšil svůj doskakovací průměr na 7,9, který ho momentálně řadí na třetí příčku.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Nadále senzačně druhé Zaragoze (6-1) se v 7. dějství španělské ligy podařilo ukořistit lup ve stánku jednoho z předních celků sezony v Burgosu (69-78). Střídající Vít Krejčí za 9:44 (většinu odehrál na přelomu první a druhé čtvrtiny) stihl 6 bodů (z pole 3/2, TH 3/2, +3), 1 doskok, 1 asistenci i 1 zisk, přičemž vedle odvážného pasu za zády přímo z nájezdu do koše zapsal jeden koš z brejku a druhý rovnou z útočného doskoku (vše ve videu).

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Andorra (3-4) v sedmém kole ACB padla doma před 3725 fanoušky s Murcií 86-89. David Jelínek zůstal jen na lavičce.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Boulazac (4-5) ve dvou posledních utkáních francouzské ligy v domácím prostředí nejdřív podlehl dosud neporaženému týmu Levallois (97-101), aby vzápětí přejel Nanterre 91-62. Patrik Auda v prvním ukání jako střídající za 23 minut přispěl coby druhý střelec 20 body (z pole 12/8, TH 9/4), 5 doskoky a 6 získanými fauly. U výhry byl už jako člen základu 6 body (z pole 2/2) a 1 ziskem za 20 minut.

V pořadí střelců ligy už se posunul na 19. místo s průměrem 14,2 bodu. A jeho tým poskočil na osmé místo.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Nyní sdíleně devátý Chalon-Reims (3-4) se v sedmém kole francouzské ProA sklonil doma před jedním z čelních týmů Dijonem (86-88). 33. nejužitečnější hráč soutěže Blake Schilb jako střídající zajistil 6 bodů (z pole 6/2), 5 asistencí, 4 doskoky a 1 blok za 33 minut.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Římané (3-4) v sedmém kole italské ligy jasně prohráli v Sassari (108-72). Základní guard Tomáš Kyzlink se však zaskvěl jako top skórer a nejužitečnější z hostů 23 body (z pole 15/8, TH 4/4, -38), 5 doskoky a 4 asistencemi za 36 minut.

S průměrem 13,3 bodu mu už patří 23. místo mezi nejlepšími střelci soutěže.

FILIP HALADA (Handlová)
Handlová (2-4) získala ve slovenské nejvyšší soutěži druhou výhru, když doma složila Komárno 89-84. Filip Halada se po zranění už vrátil a jako střídající za 12 minut nastřádal 2 body (z pole 5/1), 2 asistence a 1 doskok.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Hagenu (2-7) se v posledním týdnu nedařilo zlomit prokletí těsných porážek, když zaknihoval hned dvě nové – doma s Tübingenem 70-73 a v Jeně 103-101. Základní power forward Adam Pecháček byl v prvním utkání top skórerem s 20 body (z pole 13/6, TH 12/8), 4 doskoky, 3 asistencemi, 1 ziskem a 1 blokem za 33 minut. Ve druhém už jako střídající zaznamenal jen 6 bodů (z pole 7/3) a 4 doskoky za 18 minut.