Až proti Irsku první radost lvic

30.07.2021 - red
počet přečtení: 1157
vytvořeno 30.07.2021, upraveno 30.07.2021

První výhru vybojovaly na European Challengeru v Klatovech české reprezentantky do osmnácti let. Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši si po porážkách se Srbskem a Maďarskem poradily s Irskem 80-52 a odskočily soupeřkám z posledního místa tabulky. Po třech duelech ve stejném počtu dnů si Lvice užijí v pátek odpočinek, o víkendu dohrají turnaj proti Turecku a Litvě.

Kouč Pruša nabádal své svěřenkyně k lepšímu vstupu do zápasu a na sedmý pokus v součtu s přípravou to Lvicím poprvé vyšlo. Vstřelily prvních devět bodů zápasu, solidně zaplněná klatovská hala se dostala do varu a českému týmu se rozvázaly ruce. Irky přitom duel rozhodně nezabalily a minimálně první čtvrtinu ještě Češkám řádně znepříjemnily a dostaly se zpět na dostřel. Jako nejmenší tým turnaje zářily na útočném doskoku a jejich bojovnost byla příkladná a něco vzít ze srdce hostujících hráček by si mohl každý další tým na tomto turnaji.

Basketbalová kvalita ale byla na straně Lvic a postupně se projevovala. Ještě ve druhé čtvrtině měly Češky problémy v obraně, po přestávce ale konečně zavřely vymezený prostor a Irsko se jen těžko dostávalo k lehkým pokusům. Český tým naopak sbíral odražené střely a vybíhal do rychlých protiútoků, které zakončoval bleskurychlou střelbou ne nepodobnou brněnským Žabinám, kde Pruša působí.

Dostatečný náskok dovolil českému týmu kompletně prostřídat lavičku a až na Zuzanu Křížovou se všechny hráčky střelecky prosadily. Poprvé na turnaji našel český tým dvouciferné střelkyně, hned pět, když se mezi dvanáct a deset bodů dostaly Ceralová, Vydrová, Mikšíková, Žílová i Velichová. Irky táhla se 17 body Lucy Coogan, ale byla střelecky osamocená.

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „Je to úleva především pro holky, které si ukázaly, že můžou vyhrát a po těch smolných zápasech se dostávaly pod deku a už bylo těžké je motivovat. Začátek 9-0 nám ulevil, spadlo to z nás a od té doby jsme věřili, že můžeme hrát. Jsem rád za holky, že si zažily pocit výhry a třeba to teď bude mít vliv na další dvě utkání. Říkali jsme si, že o nic nejde, ať si to užijí, baví se hrou a s tím přijde všechno další. Holky měly v prvních zápasech trochu strach, dnes jsem cítil zdravé naštvání a lepší atmosféru. Irky jsou kvalitativně jinde než Maďarky a Srbky, ale hodně nám pomohl lepší pohyb míče. Nebyli jsme zbrklí. Irsko nás nechávalo kombinovat, hrálo hodně zataženě, když vidělo naše slabé střelecké procento, ale zase zavíraly vymezené území. Obrovský klobouk dolů Irsku, jsou schopní hrát čtyřicet minut za jakéhokoliv stavu, mají pořád ohromně energie, motivace. Jako nejmenší tým na turnaji mají nejvyšší počet útočných doskoků a dnes to potvrdily. Přispěly k tomu, že ten zápas i přes konečný výsledek měl pořád grády. Mentální aspekt výhry je pro nás hodně důležitý, snad nám to rozváže ruce a teď očekávám, že předvedeme lepší výkony proti Turecku i Litvě a budeme konkurenceschopní od první minuty.“