Auda už číslem 11! A Balvín ničil Real!

20.11.2019 - red
počet přečtení: 249
vytvořeno 20.11.2019, upraveno 20.11.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Místy opět power forward Tomáš Satoranský doma s Milwaukee poprvé nehrál koncovku a kouč Boylen od něj žádá víc. I proto, že je 23. nej trojkařem NBA. Druhý rebounder ACB a její osmý nejužitečnější hráč Ondřej Balvín sklidil proti úřadujícímu mistrovi Realu Madrid monstrózních 16 doskoků a byl jedním ze strůjců velkého triumfu Bilbaa. Tomáš Kyzlink ve věčném městě nesleze ze hřiště, s Pesarem vystřílel 20 bodů a už je číslem 18 mezi top skórery Lega Basket a také jejím 30. nejužitečnějším hráčem. Patrik Auda je po 22 bodech s Limoges 11. střelcem francouzské ProA. Vít Krejčí už neskóruje jinak než dunky. Adam Pecháček ani dalším dvojciferným představním neodlepil Hagen ode dna druhé bundesligy. David Jelínek se vrátil do akce aspoň na 8 sekund. A Fenerbahce Istanbul dementoval zprávy o rezignaci kouče Obradoviče.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Bulls jsou po jedné výhře a dalších třech porážkách s bilancí 4-10 už třetím nejhorším týmem celé NBA a také sdíleně předposledním týmem Východní konference, když pod nimi už sídlí jen Washington. Po domácí výhře nad Knicks (120-102) následovaly porážky v Milwaukee (124-115), doma s oslabeným Brooklynem (111-117) a znovu s Milwaukee (101-115) a tým tak už ve 13 ze 14 utkání inkasoval stovku.

Defenzivní průměr Chicaga se zhoršil na 111,3 bodu (o 1,3) a aktuálně je třináctý v lize (1. Lakers 100,6). Útok se zlepšil na 107,2 bodu (o 1,8) a tedy na 21. místo (1. Houston 119,5), na doskoku si tým rovněž polepšil na 21. pozici (vzestup o 2 celé na 44,4, 1. Milwaukee 52,2), ve střelbě z pole si – i přes druhý největší počet zakončení zpod koše - opět pohoršil až na sdílené poslední místo s New Yorkem (zhoršení na 42,4, 1. Miami 47,9), v trojkách se dělí o 25. příčku s 32,7 (vylepšení o 1,4, 1. Detroit a Toronto 40,5), o 1,3 si pohoršil ve ztrátách (12. místo se 14,9, 1. Boston 11,8). Zároveň si nadále vynucuje sdíleně nejvyšší počet ztrát soupeřů (18,3, spolu s Miami).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání nyní až 8. střelcem Bulls (po posledních 4 utkáních z 8,9 spadl na 8,1), dále je nejlepším asistentem (spadl z 5,5 na 4,6), nadále druhým lupičem míčů (o desetinu lepší s 1,4), nadále třetím hráčem v poměru asistencí a ztrát (spadl z 2,8 na 2,2), také je třetím nejvíce ztrácejícím hráčem (zhoršení o desetinu na 2,1), sdíleně osmým doskakovačem (zlepšení z 2,8 na 3,1), pátým v užitečnosti PER (spadl z 15,08 na 12,73) a nadále čtvrtým nejvytíženějším mužem (spadl z 26,1 minuty na 25,6). Podle úspěšnosti střelby trojek je druhý se 44,4 procenta, ve dvojkách je 8. se 44,1 a v šestkách druhý s 87,5.

Doma s New Yorkem tým při dalším matném výkonu (a také při absenci křídla Portera) zachránilo až střelecké představení nováčka a záložního rozehrávače Whitea, který dal ve 4. čtvrtině neuvěřitelných 7 trojek (rekord nováčka i rekord Bulls za čtvrtinu) a celkem 23 bodů, čímž (po šňůře 24-2) utrhl do té doby vyrovnaný zápas ke 20bodovému vedení. Celkem nasypal 27 bodů (trojky 11/7) s 1 asistencí na 1 ztrátu a +27 za 27 minut, LaVine přidal 25 bodů, Carter 17 s 12 doskoky, Markkanen 13 a další rozehrávač Dunn 13 s 2 asistencemi na 2 ztráty (+15 za 19 minut). Třetí záložní rozehrávač Arcidiacono měl 5 bodů a 8 asistencí na 1 ztrátu (+23 za 21 minut).

Málo aktivní základní dirigent Satoranský, který spoustu míčů už za půlkou odkládal guardu LaVinemu, zaznamenal před 18.668 diváky 5 bodů (z pole 3/2, +4), 2 asistence na 2 ztráty a 2 doskoky za 23 minut. Při skromné produkci základu se tým musel v obou poločasech opřít hlavně o náhradníky. Přežil i 20 ztrát (hosté 18), inkasoval 52 bodů zpod koše, 20 ze šestek a zaostal i z brejků (10-20), ale přestřílel Knicks z trojek (14-10).

Satoranský začal nesmyslně odpískanými kroky, aby jeho tým pokračoval kupou ztrát, neřešitelných nájezdů „do zdi“, slabou podkošovou obranou a odevzdáváním útočných doskoků. Čech po proměnění jednoho těžkého nájezdu střídal po 7 minutách za 15-17. Hru za stavu 16-22 rozhýbala v obraně i do brejků aktivnější pětice se 3 záložními rozehrávači, jež natáhla šňůru 14-0 na 30-22. Za vedení o 12 ale domácí nabalovali špatná rozhodnutí v útoku a v půlce vedli jen 60-54. Satoranský se vrátil 7 minut před půlí za 39-34, trefil trojku a získal nevyužitý útočný doskok. Ve 3. části nabil do nájezdu Hutchisonovi a pod koš Youngovi, aby střídal 18:30 do konce za 74-70. A pak přišel jako jistící element na posledních 4:18 (od 112-99).

V Milwaukee (bez Middletona) Satoranský odstartoval trojkou z driblinku, ziskem a košem z brejku, vykryl nájezd Giannise Antetkounmpa (tým ho často dobře zdvojoval), nabil na trojku Markkanena, navíc několik jeho pasů z pick-and-rollů nebo do brejku spoluhráči nezachytili. Střídal nezvykle až po 8,5 minutách za 22-24.

Sestava Bulls (opět bez Portera) se třemi náhradními rozehrávači pak udržela až do půle vyrovnané skore, když se střelecky činil White a více hráčům padaly trojky. Týmu ale chyběly doskoky (i kvůli sestavě s jediným dlouhým a centr Bucks Brook Lopez s Antetokounmpem si tak dělali, co chtěli) a zcela vyklidil obranu kolem koše, odkud už do půle inkasoval 42 bodů!

Satoranský dohrával posledních 5 minut první půle (od 53-52) s asistencemi na trojky Whieta a Younga. Ve třetí části pak byl ve hře 8 minut do stavu 86-82 s podkošovou asistencí na dunk Cartera, trefenou dvojkou a trojkou i získaným útočným faulem od Antetokounmpa. Tým ale strašlivými ztrátami nabíjel domácím do smrtících brejků, navíc je až příliš posílal na trestnou linii, a i když po vyfaulování power forwarda Cartera s malou sestavou ještě ze zisků udržel naději, v úplném závěru už chyby v útoku, nepokrytý podkošový prostor i doskok Bulls popravily. Satoranský se vrátil na posledních 6 minut (za 106-100) na pozici power forwarda a jednou asistoval na trojku LaVinea. Končil na 10 bodech (z pole 8/4, -3), 5 asistencích na 4 ztráty, 4 doskocích a 3 ziscích za 27 minut.

Bulls byli zničeni zpod koše 70-32 a v daných šestkách 34-21. Ztratili 20 míčů a trojková převaha jim tak nestačila (6-18). Domácí sytili Antetokounmpo (38+16 doskoků) s rozehrávačem Bledsoem (31), hosty White (26, 6 trojek, nejmladší hráč dějin s nejméně 5 trojkami ve 2 utkáních v řadě, 3 asistence na 3 ztráty, -9 za 35 minut), LaVine (25), Carter (14), Young a Markkanen (11). Záložní rozehrávači dopadli takto: Dunn 5+2 asistence/0 ztrát, -8 za 22 minut, Arcidiacono 7+3 asistence/0 ztrát, -5 za 24 minut.

S Nets (bez Duranta, Irvinga a LeVerta) Chicago (dále bez Portera) v kulise 19.148 diváků trestuhodně nevyužilo oslabení hostů. Satoranský začal neúspěšným pokusem o získání průrazu, pak skóroval po otočce, dvakrát chyboval při přihrávce na pick-and-rollu, když už měl sám zakončovat, a na lavičku šel po 6 minutách za 10-17. Jeho tým příliš chyboval (celkem 20 ztrát), znovu bídně bránil kolem koše (body odsud 36-56) a střílel jen za 35 procent. Nespasila jej tak ani převaha na doskoku (66-48) a v daných šestkách (38-27).

Ze stavu 19-30 (po 7 ztrátách) se vykopal z šestek a druhých šancí zpět, 9 minut do půle u toho byl od stavu 26-33 i český dirigent, a to trojkou na 38-35, ziskem i doskoky. Ve třetí části odcházel po tichých 6 minutách, ale stále za vedení 69-61. Pak ale pětice se třemi rozehrávači zvlhl distanční prach, ztrácela míč za míčem a Dinwiddie ve 4. části domácí zničil dvaceti ze svých 24 bodů (TH 19/15), přičemž Nets toto dějství ovládli při ochabnutí Bulls na doskoku i v obraně 33-43.

Satoranský se vrátil na posledních 7 minut (od 86-90), ale vyjma dvou asistencí na trojky LaVinea v samém závěru, jež Bulls ještě přitáhly na 3 body, nebyl vidět. Za 29 minut tak posbíral jen 5 bodů (z pole 8/2, +4), 2 asistence na 2 ztráty, 8 doskoků a 3 zisky. White zapsal 7+3 asistence na 3 ztráty a -6 za 29 minut, Dunn 7+2 asistence na 2 ztráty a -7 za 16 minut a Arcidiacono 6+2 asistence na 1 ztrátu a +1 za 18 minut. Nejvíc bodů dali LaVine (36), Carter (18+14 doskoků) a Markkanen (16+10 doskoků).

V domácí odvetě s Milwaukee (opět bez Middletona) byli Bulls (dál bez Portera) opět dlouho vyrovnaným protivníkem a Satoranský znovu začal aktivně – úspěšnou trojkou a floaterem i asistencí na alley-oop Cartera. To ale také bylo po 2 minutách z jeho strany vše a do konce zápasu se s podobnými aktivitami odmlčel, což už čerstvě adresoval i kouč Boylen, který od svého Čecha žádá větší přísun trojek a celkově skórerskou hladovost.

Satoranský střídal po 6 minutách za 11-14 a z lavičky pak sledoval, jak podkošovým nováčkem Gaffordem a triem záložních rozehrávačů vedená pětka (lavička dala 63 bodů) smazala až 10bodové manko a na obou koncích hřiště efektivnější a živější hrou, než předváděly hlavní hvězdy LaVine s Markkanenem, držela Bulls ve hře. Satoranský se vrátil na posledních 5:35 první půle (od 47-48), ale až do svého definitivního odchodu ze hry 18 minut do konce (za 67-69) už se ničím dalším do hry neotiskl, navíc nebyl příliš znát ani v obraně.

Zbytek utkání byl trojkovou naháněnou, v níž byl opět znát White, který 6 minut do konce poslal domácí do vedení 99-98. Pak ale hosté zabrali, proti ponechané malé sestavě Bulls se Brook Lopez (19+10 doskoků) s Antetokounmpem (ten i navzdory 5 útočným faulům) drtivě prosazovali až do koše a zbylý čas vyhráli 2-17, když domácí se už přestali trefovat a nechodili ani na útočný doskok. Antetokounmpo nakonec měl 33 bodů a 10 doskoků.

Bulls, kteří byli od Bucks zničeni pro změnu z trojek (12-15) a šestek (14/11 – 35/24), vedli Gafford (21), White (13+3 asistence bez ztráty a -11 za 25 minut), Arcidiacono (12+2 asistence na 2 ztráty a +3 za 27 minut), LaVine (11, z pole 16/4 a -20) a Dunn (8+9 asistencí bez ztráty, 6 doskoků a +/-0 za 25 minut). Satoranský za 18 minut zapsal 5 bodů (z pole 6/2, -4), 1 doskok a 1 asistenci na 1 ztrátu.

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Turbulentním obdobím procházející Fenerbahce po posledním brutálním výstupu kouče Obradoviče, jenž během euroligového utkání na CSKA poslal celý tým do oněch míst, musel vydat prohlášení, že trenér stále zůstává součástí organizace. V překvapivém veřejném vyhlášení se za kolegu dokonce postavil jeho jinak úhlavní nepřítel, kouč Efesu Ergin Ataman, podle nějž má Obradovič k hráčům až otcovský vztah.

O víkendu tým alespoň udržel vedení v turecké lize, jež při bilanci 7-1 sdílí s Efesem a Karsiyakou. U výhry na palubovce silné Bursy (76-82) ovšem opět chyběl Jan Veselý, stejně jako Datome a De Colo.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Obrovský úspěch zaznamenal v nedělním 9. kole nováček ACB Bilbao (5-4), jenž doma v prodloužení setnul Real 82-81 a zařídil mu první porážku sezony. Dokonale využil náročného programu soupeře (ve čtvrtek hrál v rámci Euroligy El Clásico s Barcelonou) a v posledních vteřinách základní hrací doby i nastavení přežil útok hostů na výhru. Aktuálně sdílí čtvrtou bilanci soutěže.

Základní centr a druhý nejužitečnější hráč vítězů Ondřej Balvín v burácející kulise 10.000 fanoušků sklidil nějvětší počet doskoků v tomto kole (16), za 30 minut přidal i 6 bodů (z pole 10/2, -11), 3 bloky, 1 zisk a 6 získaných faulů.

V pořadí užitečnosti celé ligy se sesunul opět o jedno místo – na sdílenou 8. pozici, na doskoku naopak už vyšplhal na druhou příčku s průměrem 8,6.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Třetí Zaragoza (6-3) padla v devátém kole ACB ve Valencii 92-74, když jediným košem náhradníka Víta Krejčího byl opět dunk. Za 4 minuty to měl z pole 3/1, doskočil 2 míče a byl -7. S průměrem 0,6 dunku sdílí 33. místo v lize.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
Sdíleně čtvrtá Andorra (5-4) si v 9. kole ACB vyšlápla doma na Malagu (89-73). Před 3794 diváky se po zranění žeber vrátil David Jelínek, ale jen na 8 vteřin.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Nyní devátý Boulazac (5-6) ve svém jedenáctém zápase francouzské ligy doma po bitvě přemohl Limoges 84-81. Dalším monstr výkonem se o to zasloužil základní power forward Patrik Auda, který jako top skórer a druhý nejužitečnější muž domácích vsítil 22 bodů (z pole 13/8, TH 5/5), jež za 27 minut obalil 5 doskoky i 6 získanými fauly. Nově je už sdíleným 11. střelcem (s 15,3 bodu) a 36. nejužitečnějším hráčem soutěže.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Sedmé Chalons-Reims (5-4) v devátém kole franouzské ligy dobylo Dunkerque 71-74, když člen základu Blake Schilb za 29 minut vyskládal 6 bodů (z pole 7/2), 4 doskoky a 2 asistence. Momentálně je 29. nejužitečnějším hráčem soutěže.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Římský nováček po 9. kole sdílí už dokonce čtvrtou bilanci (5-4) italské ligy! Čerstvě doma přemohl Pesaro 92-83, k čemuž základní guard Tomáš Kyzlink pomohl jako sdílený top skórer 20 body (z pole 9/7, +10), 4 doskoky a 1 asistencí za 37 minut.

S vylepšeným průměrem 14 bodů je už 18. skórerem soutěže a také 30. nejužitečnějším hráčem.

FILIP HALADA (Handlová)
Sedmý tým slovenské ligy Handlová (3-5) žádný nový zápas nehrál.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Hagen (2-9) dál zůstává uvězněn na poslední příčce druhé německé ligy, když v 11. kole těsně padl na Schalke (79-76). Střídající Adam Pecháček za 20 minut shromáždil 13 bodů (z pole 15/6), 7 doskoků a 1 zisk.