28. šestkař NBA. 13. nejužitečnější v Pro A

19.12.2019 - red
počet přečtení: 336
vytvořeno 19.12.2019, upraveno 19.12.2019

LEGIE V ZAHRANIČÍ Tomáš Satoranský je po více než třetině sezony nadále 25. asistentem NBA, navíc je číslem 28 na trestné linii a číslem 66. na trojkovém oblouku. Ondřej Balvín pomohl k venkovní výhře Bilbaa a je 10. nejužitečnějším mužem ACB a také jejím druhým nejlepším doskakovačem s průměrem 7,5. Nestárnoucí Blake Schilb je už 13. nejužitečnějším borcem francouzské Pro A a také jejím 18. asistentem s průměrem 4,0. Patrik Auda aktuálně drží 17. pozici mezi střelci ve stejné soutěži s průměrem 14,5 bodu a Tomáši Kyzlinkovi patří 24. příčka mezi střelci v italské Lega Basket s průměrem 16,3. Vít Krejčí sice opět nehrál, ale jeho Zaragoza se už s Barcelonou dělí o druhé místo v ACB. A Adam Pecháček vyšplhal s Hagenem ve druhé německé lize zase o kousek výš.

TOMÁŠ SATORANSKÝ (Chicago Bulls)
Bez křídla Portera nadále hrající (kvůli zlomenině kosti v chodidle bude absentovat ještě několik týdnů) Chicago nabralo v posledních 5 utkáních 3 výhry a 2 porážky. Po domácím setnutí Atlanty (136-102), následovala po nastřílení nejmenšího počtu bodů v sezoně v rámci celé ligy domácí porážka s Charlotte (73-83), dále šťastné domácí zdolání (109-106) notně oslabených Clippers (bez Leonarda, Beverleyho a Williamse), hloupá porážka v Oklahomě (109-106) z vedení o 26 a nakonec obrklikařská výhra (z -18 ve 4. části) v prodloužení (109-110) ve Washingtonu s oslabenými Wizards (bez Walla, Bryanta, Hachimury). Tým s bilancí 11-19 stále dlí na 11. místě Východní konference, přičemž osmé Orlando to má 12-16.

Obranný průměr Chicaga se zlepšil o dalšího 1,2 bodu na 107,4 a je už 11. v lize (1. Denver 101,8). Útok zůstal prakticky na svém (105,6 bodu) a je 24. v soutěži (1. Milwaukee 121,0), i doskok zůstal na stejných číslech (22. s 43,5, 1. Milwaukee 51,3), ve střelbě z pole je tým dál (sdíleně s Knicks) předposlední (zlepšení o 0,4 na 42,9, 1. Lakers 48,5), v trojkách si pohoršil o jedno místo na 23. příčku (dolů o dvě desetiny na 34,5, 1. Utah 38,7) a ve ztrátách poklesl o jednu příčku na 19. místo (nadále 14,8, 1. Dallas 12,0). Zároveň si nadále vynucuje nejvyšší počet ztrát soupeřů (nárůst o 3 desetiny na 17,9), dál sklízí nejvíc zisků (vylepšení o 6 desetin na 10,0) a dál má třetí nejlepší obranu trojek (pokles o 0,4 na 32,8, 1. Denver 30,4).

Tomáš Satoranský je z hráčů s aspoň polovinou utkání dál 5. střelcem Bulls (za posledních 5 zápasů z 9,4 na 9,5), nadále je nejlepším asistentem (pokles z 5,4 na 5,3, v lize je nadále 25.), nadále druhým lupičem míčů (stále 1,5), nadále třetím v poměru asistencí a ztrát (z 2,7 na 2,6), nadále druhým nejvíc ztrácejícím hráčem (z 2,0 na 2,1), nyní už pátým doskakovačem (z 3,3 na 3,5), šestý je v užitečnosti PER (z 14,41 na 14,34) a nadále i čtvrtý nejvytíženější (z 27,4 minuty na 27,6).

Podle úspěšnosti střelby trojek je nyní čtvrtý (z 38,7 na 37,5, bilance 88/33, v rámci ligy 66. ze 150 hráčů, kteří mají nakročeno na 82 tref v základní části), ve dvojkách je pátý (ze 47,5 na 48,3, bilance 145/70) a v šestkách z hráčů Bulls s více pokusy nadále jasně nejlepší (z 88,1 na 86,8, bilance 53/46), přičemž v rámci celé NBA je na 28. pozici ze 120 hráčů s náběhem na 125 tref za sezonu. Na kontě má stále 5 dunků a také už 13krát skóroval dvojciferně.

Proti defenzivně slabé Atlantě Bulls doma využili zátěže soupeře z prodloužené v Miami z předchozího večera a před 15.084 fanoušky získali nejvyšší výhru za 2,5 roku. 35 body za 25 minut s trojkami 7/7 kraloval LaVine. Satoranský, který stejně jako LaVine už nehrál 4. čtvrtinu, shromáždil 7 bodů (z pole 5/3, +16), 2 doskoky, 1 zisk a 3 asistence na 3 ztráty za 24 minut.

Stejně jako celý základ (s rozehrávačem Dunnem, který zdatně gumoval hvězdu Hawks Trae Younga) ale neměl dobrý start, nicméně v úvodu stihl aspoň úspěšný nájezd i dvě asistence do vniků LaVinea a střídal po 8:30 za manka 21-26. Přísněji bránící a do útoku svižně přecházející náhradníci v čele s Valentinem a Gaffordem pak byli u zrodu šňůry 14-0 na 37-33. Satoranský se vrátil 6 minut před půlí za 44-42 a byl u úniku na 66-52. Asistoval na dvojku Thaddeuse Younga, zapsal přihrávkovou ztrátu ze situace, kdy už mohl zakončovat z floateru, a rozjel úspěšný brejk. Ve třetí čtvrtině proměnil floater i trojku s klaksonem z nouzové hry 1 na 1 (na 80-61) a 14:24 do konce se definitivně odhlásil ze hry (za 99-77).

Z pole 57procentní Bulls měli 32 asistencí, 15 zisků při 23 ztrátách hostů, dominovali z brejků (33-18) a zpod koše (78-42). Kromě LaVinea se činili i Markkanen (22), záložní rozehrávač White (19+4 asistence na 1 ztrátu, +20 za 25 minut) a power forward Young (15+9 doskoků, 6 asistencí). Další rozehrávači skončili takto: Dunn 9+2 asistence na 1 ztrátu a +20 za 23 minut, Harrison 4+3 asistence a +4 za 8 minut a Arcidiacono byl +8 za 17 minut.

S Charlotte hráli Bulls před 18.377 diváky utkání, z nějž při bídě útoků bolely oči. Z pole jen 30procentní domácí od začátku navíc ničil pod košem a na doskoku centr Sršňů Biyombo, výpomoc kolem koše nefungovala, Bulls se nevraceli do obrany a v útoku se jim míče buď vykrucovaly z obruče, nebo hráči míjeli i z bezprostřední blízkosti. Při deficitu na doskoku domácí už do půle ztráceli o 15, a i když se pak vrátili na remízu, nový únik Charlotte ve 2. půli s jen 33 body Chicaga rozhodl.

Satoranský se poprvé prosadil z brejku, s ohromným nasazenám lítal v obraně, nabil na dunk Markkanenovi, prosadil se znovu z brejku a střídal po 8 minutách za 10-16. Vrátil se 5:30 do půle za 24-38, hned asistoval na trojku LaVinea i Markkanena a přidal 3 šestky. Ve třetí části byl u vyrovnání, jenže hosté nastavili novou šňůru 0-8. Satoranský, kterému ve většině z posledních zápasů sice odešly trojky, aspoň byl ale jedním z mála aktivních na útočném doskoku, odcházel za 46-56 po 8 minutách. Naskočil ještě 4 minuty do konce za 64-72 a dohrával do posledních hořkých sekund. V utkání stihl 7 bodů (z pole 8/2, -4), 3 asistence na 2 ztráty a 3 doskoky za 26 minut. Ostatní rozehrávači dopadli takto: Arcidiacono 12+1 asisence, -2 za 21 minut, Dunn 3+3 asistence na 1 ztrátu, -6 za 24 minut a White 3+3 asistence na 2 ztráty, -2 za 20 minut. Tým zaostal zpod koše (36-46) v daných šestkách (12-17, 1. házel až po 22 minutách) i na doskoku (50-68).

S Clippers před 18.426 diváky Bulls (bez Portera a Gafforda) až na poslední chvíli využili velkého oslabení hostů (navíc hráli potřetí za 4 dny) a poprvé v sezoně porazili soupeře s úspěšností nad 50 procenty. Hodně díky 31 bodům LaVinea, který pár vteřin před koncem proměnil s faulem i rozhodující nájezd.

Satoranský, který se v obraně střídal na Mannovi i hvězdném Georgeovi (27 bodů), už od začátku byl hlavně na křídle, málo se dostával k míči, chodil především na útočný doskok a na pozici 1 začínal Dunn. Čech asistoval do brejku LaVineovi, z nájezdu si vybojoval šestky, asistoval na trojku Markkanena, využil mismatche k nájezdu přes Zubace, nabil na podkošové zakončení Youngovi, trefil dvojku a střídal po 9 minutách za 18-21.

Tým se sice snažil zdvojovat George a vynucoval si dost ztrát hostů, ale i tak se při slabosti na doskoku (za hosty řádil 30 body i Harrell) propadl 6 minut před půlí na 36-47. Tady se vrátil Satoranský, Bulls šli až na -15, ale pak zahájili LaVinem vedenou stíhačku, kdy se na míči český rozehrávač prakticky neobjevil. Ve 3. části pomohl k zisku, nezvládl eurostep v brejku přes George, nabil do backdooru LaVinemu, při dunku v brejku ho fauloval Zubac, načež obě šestky Čech proměnil, získal také útočný faul, zastavil pod košem centra Zubace a střídal za vedení o 9 po 5 minutách. Tým vystoupal až do vedení 75-61, jenže George Clippers vrátil zpět a Satoranský musel naskočit už 2:30 do konce 3. části za 76-73. Hned v nájezdu ze slabé strany odzbrojil George, vyzval ke trojce do zóny hostů Valentina a ve 4. části definitivně odcházel za 91-91 7 minut před koncem.

Tým sice soupeři dával spoustu doskoků i šestek po zbytečných faulech, ale v závěru zázračně vydřel výhru, když v utkání dal především víc trojek (14-10). Satoranský posbíral 7 bodů (z pole 7/2, +14), 5 asistencí na 2 ztráty, 3 doskoky, 2 zisky a 1 blok za 27 minut. Ostatní rozehrávači Bulls skončili takto: Dunn 9+9 doskoků, 4 asistence na 1 ztrátu, +22 za 29 minut, White 2+1 asistence na 2 ztráty, -16 za 13 minut a Arcidiacono -7 za 12 minut.

V Oklahomě Chicago zahodilo výbornou 1. půli (s 10 zisky za prvních 16 minut i s 19 poločasovými asistencemi a 68 body, což bylo nejvíc v sezoně) i vedení 31-57 z poloviny 2. čtvrtiny a po pouhých 38 bodech v druhém poločase padlo (největší comeback dějin Oklahomy). Domácí ve 2. půli 28 ze svých 30 bodů táhl playmaker Paul, který ve 4. části (5 trojek) sám porazil hosty 19-16! Bulls ve 2. poločase (60-38) upustili od intenzity v obraně, páchali dětské ztráty, odevzdávali klíčové doskoky a vypouštěli ledabylé střely. A kouč Boylen odmítl vystřídat i marného a chybujícího nováčka na rozehře Whitea, stejně jako další minusové hráče. White byl v úvodu 4. části na pozici 1 i po dřívějším návratu Satoranského.

Domácí se po dvou trojkách Paula dostali 2:41 do konce do vedení 104-100, hosté včetně Satoranského (v nájezdu) vršili ztráty a kouč Boylen už 82 sekund do konce přišel o poslední timeout, když po rozskoku u videa nechal řešit, jestli domácí Adams během rozskoku nezatáhl jako první za ruku Cartera, což mu jeho pivot signalizoval. Sudí si však podrželi svůj verdikt, jímž byl faul Cartera na Adamse (a za neúspěšnou challenge hosté přišli o time), načež Paul si vzápětí vynutil šestky na 106-102. LaVine ještě ze šestek a nájezdu srovnal, aby pět sekund do konce byl pod košem zblokován Paul, jenže míč se k němu vrátil, a když s ním byl na zemi, stihl si vzít time. A po výhozu z autu byl Carterovi písknut faul na míč přijímajícího Adamse, který první šestkou o desku rozhodl, aby druhou domácí doskočili a Paul šestkami zápas zavřel definitivně.

Satoranský začal zápas aktivně – dvěma zisky při hře domácích přes Adamse, trojkou, floaterem i asistencí do pick-and-rollu Carterovi, proměnil i se štěstím vybojované šestky a střídal po 6:20 za vedení 8-20. Vedení narůstalo i s náhradníky, nejednou i z brejkových situací, a Satoranský se vrátil 6:38 do poločasu za 28-53, nabil do nájezdu autoru 39 bodů LaVineovi a z vlastního průniku i na alley-oop dunk Carterovi. Ve 3. čtvtině snadno najel 1 na 1, přidal asistence na trojky LaVinea a Dunna a střídal po 8 minutách za 68-85. Vrátil se do čtvrté části za 82-90, ale lavinu už z křídla nezvládl zastavit ani on. Ještě tu asistoval na dvojku Markkanena, zblokoval nájezd Schrödera, přidal 2 body z otočky pod košem na 98-100, ale to byl pět minut do konce jeho poslední výrazný zápis.

V utkání posbíral 11 bodů (z pole 9/4, -6), 6 asistencí na 1 ztrátu, 6 doskoků, 3 zisky a 1 blok za 33 minut. Další rozehrávači dopadli takto: Dunn (opět v základu) 5+5 asistencí na 1 ztrátu, +6 za 30 minut, White 2+5 asistencí a -1 za 20 minut a Arcidiacono 12+2 asistence a -6 za 11 minut. Bulls dominovali zpod koše (36-58), při dvojnásobně menším počtu ztrát (navíc 17 zisků) měli i o 18 střel víc, ale také doskočili jen 37 míčů (5 v útoku!) a fatálně zaostali v trojkách (34/16 - 31/9) i šestkách (dané 23-11).

Ve Washingtonu při prvním návratu Satoranského do hlavního města Chicago po vesměs bídné hře ztrácelo 8 minut do konce 4. čtvrtiny 93-75. Základ, který v zápase dostal větší než obvyklý prostor, pak ale díky zlepšené obraně vystavěl šňůru 5-23 a vynutil si prodloužení. Na trojce faulovaný LaVine za stavu 96-93 5 sekund do konce srovnal šestkami poprvé a po dvojce domácího Beala si při výhozu z autu vynutil půl sekundy do konce pod košem další faul a z šestek už zajistil nastavení.

To otevřel Satoranský trojkou a prvním vedením hostů od 1. čtvrtiny, ale domácí pak otočili a znovu Satoranský snižoval trojkou na bod. Čtyři šestky Beala s Thomasem pak otočily na 109-106, aby dvěma šestkami snížil Carter, který po minutí Beala rozhodl trefou zády ke koši.

Satoranský, jemuž během první čtvrtiny promítli na jumbotronu děkovné video, byl třetím střelcem Bulls za Markkanenem (31) a LaVinem (24, TH 11/11), když za 34 minut zajistil 17 bodů (z pole 11/7, +6), což je jeho třetí výkon sezony, dále 7 doskoků, 6 asistencí na 3 ztráty a 1 zisk. Další rozehrávači skončili takto: stále lepší a Beala neúnavně nahánějící Dunn (opět v základu) měl 15+5 asistencí na 2 ztráty a +4 za 35 minut, White 3 body a -9 za 18 minut a Arcidiacono 2+3 asistence na 1 ztrátu a -2 za 14 minut. Tým zaostal v trojkách (14-11) i na doskoku, ale dominoval zpod koše (28-46).

Satoranský začal asistencemi na trojku Markkanena a dvojku LaVinea a po nedůrazné hře zády do maličkého Thomase a faulu na trojce na Bertanse střídal po 7 minutách za 16-16. Při nefunkčním útoku týmu se vrátil už 2:18 do konce 1. čtvrtiny, aby skóroval z brejku a poté i mazáckým nájezdem se sirénou čtvrtiny. Ve 2. části se ale ani jemu nevyhnuly chicagské ztráty a po 4,5 minutách ve hře střídal za 32-23. Opět se vrátil až na poslední 2 minuty dějství a proměnil tu nájezd s faulem. Ve 3. části přidal floater, útočný doskok, po němž skóroval Carter, asistenci na trojku Markkanena a střídal po 7 minutách za 74-63. Když trojky Thomase a spol. získaly domácím už nebezpečné vedení a útok hostů téměř nefungoval, zdálo se, že zápas je ztracen. Bulls se ale obranou dostali zpět, Satoranský u toho byl od stavu 89-75 9:30 do konce 4. části. Poslal alley-oop pas na dunk Cartera, přidal floater, asistenci na trojku Markkanena i dvojku LaVinea, po jeho útočném doskoku skóroval Markkanen, navíc získal míč na Thomasovi a také čistil obranný doskok…

JAN VESELÝ (Fenerbahce Istanbul)
Fenerbahce (9-3) v turecké lize zapsal třetí porážku a dělí se nyní až o třetí bilanci. Ve 12. kole si zopakoval porážku z Euroligy s Efesem, jen tentokrát na jeho kurtu (79-66). Nadále zraněný Jan Veselý opět chyběl, stejně jako další cizinec Datome.

ONDŘEJ BALVÍN (Bilbao)
Aktuálně dvanácté Bilbao (6-7) v ACB konečně zabralo a ve 13. kole vyloupilo halu letos silného Burgosu (93-95). Základní centr Ondřej Balvín za 20 minut shromáždil 8 bodů (z pole 4/3, -7), 5 doskoků, 3 asistence a 1 zisk.

DAVID JELÍNEK (Andorra)
O páté místo se dělící Andorra (7-6) ve 13. dějství ACB padla doma s Tenerife 76-86, u čehož byl před 4314 diváky střídající David Jelínek 2 body (z pole 5/1, -10), 1 doskokem, 2 asistencemi a 2 zisky za 23 minut.

VÍT KREJČÍ (Zaragoza)
Zaragoza (10-3) ve španělské lize dál válí a po domácí výhře 75-65 nad Fuenlabradou už se s Barcelonou dělí o druhé místo! Vít Krejčí se však ani v tomto utkání, jež sledovalo 10.041 diváků, na hřiště nepodíval.

PATRIK AUDA (Boulazac)
Až šestnáctý je nyní ve francouzské lize Boulazac (5-10), který ve svém dalším utkání doma těsně podlehl Pau (83-84). Tentokrát jen střídající Patrik Auda odehrál 17 minut s 6 body (z pole 5/3), 1 asistencí, 1 ziskem a 1 blokem.

BLAKE SCHILB (Chalons-Reims)
Doma padlo ve francouské lize i Chalons-Reims (5-9), jež se nyní dělí o jedenáctou pozici. Při porážce s Roanne 74-76 nicméně exceloval základní forward Blake Schilb, který jako top skórer i nejužitečnější z domácích vysázel 25 bodů (z pole 13/9), za 33 minut přidal i 4 doskoky, 4 asistence a 2 zisky.

TOMÁŠ KYZLINK (Virtus Roma)
Aktuálně osmí Římané (7-6) ve 13. kole Lega Basket udeřili v Trentu (82-88), kde odehrál 29 minut základní guard Tomáš Kyzlink, který svůj čas naplnil 8 body (z pole 6/4, +5), 1 doskokem a 1 asistencí.

FILIP HALADA (Handlová)
O šesté místo se ve slovenské lize dělí Handlová (7-9), jež nově zapsala porážku v Žilině (97-79) a domácí výhru nad Spišskou Novou Vsí (83-75). Základní křídelník Filip Halada v prvním duelu zaknihoval 10 bodů (z pole 7/4) a 4 doskoky za 25 minut, ve druhém přihodil 6 bodů (z pole 8/2), 2 doskoky a 1 asistenci za 30 minut.

ADAM PECHÁČEK (Hagen)
Hagen (5-9) je po další výhře ve druhé německé lize už dvanáctý. Adam Pecháček u domácího přemožení Schwenningenu byl jako člen základu 22 minut s 8 body (z pole 8/3), 5 doskoky, 1 asistencí, 1 ziskem a 3 bloky.